Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Reviziile periodice: unde, cum, cat?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai si nu mai este in garantie masina? Daca este in garantie trebuie facut la Dacia sa nu pierzi garantia; daca nu gaseste si tu un service mai ieftin si nu pleca de langa masin apana nu termina de facut revizia (parerea mea).

    Mai exista varianta in care sa iti cumperi "chei potrivite" si sa iti faci tu singur revizia - nu este greu deloc.

    Comment


    • De service Dacia autorizat spun. Din Bucuresti sau Ilfov...cat costa si ce service imi recomandati?

      Comment


      • Eu sunt din Timisoara - poate raspunde un coleg din Bucuresti.

        Comment


        • iti dau PM sa nu fac reclama

          Comment


          • De Union Motors stie cineva ceva, de bine sau de rau?

            Comment


            • vino maine la intalnire..la 11 in spate la tribunal...

              Comment


              • Revizia de 2 ani si 34.260km + ITP la Serus pe Bld. Timisoara = 590 de lei
                Revizia a costat 530 si ITP 110, dar au acum o promotie in care iti reduc 50 de lei prin pretul unei facturi daca faci ITP-ul la ei. Eu l-am facut si mi-au redus 50 de lei din factura de revizie.

                Comment


                • Originally posted by chitziman View Post
                  iti dau PM sa nu fac reclama
                  fa reclama t rog...in curand trebuie sa ma duc si yo.
                  ms,

                  Comment


                  • Salut, chiar nu poate posta nimeni info recent privind prima revizie? Ca daca spui realitatea asa cum ai trait-o nu cred ca se cheama reclama.... Ms anticipat.

                    Comment


                    • Originally posted by Sanderodiesel View Post
                      Salut, chiar nu poate posta nimeni info recent privind prima revizie? Ca daca spui realitatea asa cum ai trait-o nu cred ca se cheama reclama.... Ms anticipat.
                      Pai mie la prima revizie mi-au facut exact acelasi lucru ca la a doua revizie care a costat la Serus bld Timisoara 530 de lei. Am stat 2 ore pt revizie si 1 pt ITP

                      Comment


                      • cam scump reaq la 500 lei...
                        cred ca o sa imi fac o programare la Dacoserv militari..e departe de mine da au program si in uichend.
                        am prieteni care s-au dus si sunt super ok oamenii de acolo. un mare plus...te lasa sa stai langa masina.
                        Nu mai stiu ce user de pe forum mi-a ramas dator cu o povestire despre NESTIauto...acolo vroiam sa ma duc ca e la 2 min de mine

                        Comment


                        • Pai pe factura zice asa:
                          filtru habitaclu - 71lei
                          4l ulei Elf evolution 5w40 - 228 lei
                          garnitura buson golire ulei - 11 lei
                          filtru ulei - 36 lei
                          element filtrant(cred ca e filtru de aer) - 61 lei

                          total piese:407
                          manopra:123
                          total factura 530 din care miau facut reducere 50 de lei ca mi-am facut si ITP-ul tot acum.
                          nu mi se pare mult

                          P.S Poate ti se pare scump uleiul...si mie mi s-a parut insa la Norauto 1litru de Elf Evolution 5w40 e 49.5 lei...la Serus am dat pe el 5,7. Practic am dat mai mult cu 28 de lei decat daca ma duceam cu uleiul eu personal, dar as fi pierdut niste timp.
                          In plus sunt diverse tipuri de masini si de dealeri(cei din provincie au preturi mai mici...de provincie), asa ca e bine sa compari preturile de revizie pt acelasi tip de masina in acelasi oras. De ex unul care ar fi avut masina fara AC ar fi platit doar 450 de lei ca nu avea filtru de habitaclu si nici manopera pt el nu o platea.
                          Last edited by Mishoo; 16 September 2012, 09:31.

                          Comment


                          • Mi se pare scump.

                            Uleiul trebuia sa fie vreo 150 lei, filtrul polen vreo 40-50 lei, filtrul ulei 40-50 lei.
                            Parerea mea. (din ce am vazut preturile pe net) . Asta e pret de revizie de masina scumpa gen VW , Peugeot etc.

                            Comment


                            • Filtru de polen 40-50lei?!? Poate in Dedeman....La reprezentanta si la Arad filtru habitaclu era 67lei acum un an....
                              Uleiul mi se pare intr-adevar cam scump, pe mine ma costat 150lei uleiul cu tot cu filtru-DaciaOil 5w30(cred ca doar 3l ulei au fost).

                              Comment


                              • Originally posted by ascomp View Post
                                Mi se pare scump.

                                Uleiul trebuia sa fie vreo 150 lei, filtrul polen vreo 40-50 lei, filtrul ulei 40-50 lei.
                                Parerea mea. (din ce am vazut preturile pe net) . Asta e pret de revizie de masina scumpa gen VW , Peugeot etc.
                                Cum zici tu, doar ca uleiul in magazin e 50 de lei litru, iar 4 litri inseamna 200 de lei la mine a fost 57 de lei/litru http://www.norauto.ro/catalog_produs...autoturism.xml
                                Filtru de habitaclu a fost la mine 71 de lei pe net vad ca e 65 http://www.daciashop.ro/habitaclu-Mann
                                Filtrul de ulei la mine a fost 36 iar pe net e 39 http://www.daciashop.ro/filtre/filtr...u-ulei-origine
                                Singurul care e cevai mai scump, sufiecient cat sa sara in ochi e filtrul de aer care e cam cu 15 lei mai scump decat ce e in comert.
                                Sigur, daca mi le luam eu ieseam cu vreo 50 de lei mai ieftin, dar actualmente prin magazinele de piese auto nu mai gasesti nimic si cam totul e pe comanda ceea ce ar fi insemnat bataie de cap si bani dati in avans pe filtre care sa imi vina la comanda si evident 1 drum pana la magazin sa dau comanda de filtru si al doilea sa il iau.
                                P.S Cat despre ulei...vedeti ca nu la toti le pune ELF sau sintetic. Pe mine m-a intrebat daca vreau sintetic, adica sa mearga 20.000 de km. Cei care se stiu ca fac 5.000 de km pe an sau 10.000 normal ca opteaza pt ulei mineral care e mai iefin pt ca oricum trebuie sa faci revizia la 1 an si daca in anul ala faci cativa km nu are rost sa pui sintetic
                                Last edited by Mishoo; 16 September 2012, 11:23.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google