Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Reviziile periodice: unde, cum, cat?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by chitziman View Post
    meridian care? dacoserv care?
    Meridian din Berceni si Dacoserv de pe Timisoarei

    Comment


    • Stie cineva la un Sandero nou 1.2 dupa cat timp se face prima revizie? Ca in loc de caiet de service am primit o foaie stupida.

      Comment


      • Pentru motoarele de 1.2 16V si 0.9 TCe prima revizie se face la 20000 KM sau la 1 an.
        Last edited by angelblack; 21 August 2013, 09:14.

        Comment


        • Masina are 10 luni acuma si 5000 km cred, oare cam cat costa prima revizie de 1 an?

          Comment


          • 300-350 ron. Filtrul de polen la dacia e scump si poti sa il schimbi tu ulterior si e mult mai ieftin in magazine.

            Comment


            • Originally posted by bogdan_cj View Post
              300-350 ron. Filtrul de polen la dacia e scump si poti sa il schimbi tu ulterior si e mult mai ieftin in magazine.
              Pai asa iti poti schimba si uleiul in fata blocului. Mi se pare ca 1000-1200 de lei pe an costul intretinerii masinii cu revizie, rca, impozit mi se pare rezonabil si am masina intretinuta la reprezentanta. Ma gandesc ca atunci cand o voi vinde, peste 3-4 ani ii voi spune cumparatorului ca reviziile au fost facute la timp, la reprezentanta si cu piese originale. Probabil ca va fi mai incantat decat daca ii voi spune ca am schimbat consumabilele cand credeam eu ca sunt stricate si pe la Nea Ion la atelier.

              Comment


              • Nu am spus ca e scump pretul unei revizii la dacia, dar de ce sa dau 70ron pe filtru de habitaclu cand exact acelasi fitru de origine in alte magazine e 30ron?

                Si nu, nu imi schimb uleiul in fata blocului. Aproape toate operatiunile le fac la service(exceptie filtru de polen sau schimbat roti de vara cu cele de iarna).
                Last edited by bogdan_cj; 21 August 2013, 14:00.

                Comment


                • Vrand sa cumpar o masina la mana a doua, cand am ajuns cu ea pe tester am vazut ca masina a intratdoar o singura data in reprezentata, desi proprietarul sustinea ca are toate reviziile la zi si ca poate demonstra cu cartea.
                  Nu am vazut cartea cu reviziile, dar este posibil sa le aiba, daca are o cunostinta la o reprezentanta DACIA care sa ii puna o stampila pe carte, dar degeaba, pentru ca in momentul cand masina este cautata in baza de date dupa numarul de identifficare apar surprizele (placute sau neplacute).

                  Costul reviziilor pentru SANDERO 1.6 MPI 90 CP achizitionat in Aprilie 2009.
                  Toate reviziile au fost efectuate la Auto Cobalcescu

                  2010 - * 342 Lei - la 19877 KM

                  2011 - * 313 Lei - la 35480 KM

                  2012 - * 613 Lei - ocazie cu care am schimbat si placutele de frana la 45124 KM

                  2013 - 1636 Lei - ocazie cu care am facut si distributia, bujiile la 56886 KM
                  Last edited by angelblack; 21 August 2013, 16:48. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Originally posted by angelblack View Post
                    Vrand sa cumpar o masina la mana a doua, cand am ajuns cu ea pe tester am vazut ca masina a intratdoar o singura data in reprezentata, desi proprietarul sustinea ca are toate reviziile la zi si ca poate demonstra cu cartea.
                    Nu am vazut cartea cu reviziile, dar este posibil sa le aiba, daca are o cunostinta la o reprezentanta DACIA care sa ii puna o stampila pe carte, dar degeaba, pentru ca in momentul cand masina este cautata in baza de date dupa numarul de identifficare apar surprizele (placute sau neplacute).

                    Costul reviziilor pentru SANDERO 1.6 MPI 90 CP achizitionat in Aprilie 2009.
                    Toate reviziile au fost efectuate la Auto Cobalcescu

                    2010 - * 342 Lei - la 19877 KM

                    2011 - * 313 Lei - la 35480 KM

                    2012 - * 613 Lei - ocazie cu care am schimbat si placutele de frana la 45124 KM

                    2013 - 1636 Lei - ocazie cu care am facut si distributia, bujiile la 56886 KM
                    Nici la mine la ultima revizie nu imi gasea prima revizie din 2011 de la Meridian, dar pe langa stampila eu am si factura astfel cred ca e mai greu de crezut ca o cunostinta mi-a pus si stampila in carte si mi-a taiat si factura si chitanta

                    Comment


                    • masina are mai putin de 5000 km la 10 luni de la cumparare poate nu-mi schimba si filtrul de polen cu toate ca e bifat ca ar trebui....

                      Comment


                      • Poti cere sa nu inlocuiasca filtrul de habitaclu. Eu am facut prima revizie(1 an) la Verbita Arad(dealer Dacia) cu doar 5700km la bord si trebuiau schimbate: uleiul, filtrul de ulei si filtrul de habitaclu, insa am cerut sa nu imi inlocuiasca acel filtru deoarece era 67lei (in 2011). Nu a comentat nimic.Dupa revizie am mers la un magazin de piese auto si mi-am cumparat filtrul.Revizia a 2-a (2 ani) am facut-o la 12700km tot in aceeasi unitate si am cerut iarasi sa nu inlocuiasca filtrul de habitaclu deoarece gasisem in alta parte mult mai ieftin, dar nu am mai ajuns sa il cumpar.
                        Acum urmeaza revizia a 3-a(3 ani) cu ~21000km. In carte scrie ca trebuie inlocuit lichidul de frana. Avand in vedere numarul redus de km, credeti ca imi vor inlocui lichidul?(de placute nici nu se pune problema)

                        Comment


                        • Spuneti-mi mie ca sunt ciudat dar eu am insistat sa-mi schimbe lichidul de frana la revizia de 3 ani. Atat timp cat nu comenteaza nimeni cand e vorba de schimbul uleiului si il schimba ca la carte la 20.000 sau un an, nu vad de ce suntem noi mai destepti decat cartea in cazul altor lichide si consumabile. De ce schimbi uleiul la 1 an daca ai 5.000 de km si nu mergi cu el pana face masina 20.000, dar lichidul de frana nu il schimbi cand trebuie?!

                          Comment


                          • Sunt complet de acord cu respectarea termenelor date de producator in ceea ce priveste inlocuirea consumabilelor, de aceea mi se pare normal sa imi inlocuiasca lichidul de frana cu ocazia reviziei de 3 ani, chiar daca am 1/3 din limita de km. Totusi, teama mea se leaga de functionalitatea franei dupa aceasta operatiune, cu atat mai mult cu cat la fiecare intrare a masinii in service, am luat-o cu probleme de acolo: la prima revizie mi-au murdarit farurile cu vopsea albastra, dupa a 2-a revizie lasam balta de ulei pe unde mergeam, la inlocuirea tapiseriei scaunului soferului mi-au zgariat urat consola centrala si bordul. Fiind contactat de VC le-am povestit pataniile mele, raspunzandu-mi ca stiu si ei ca nu se lucreaza perfect in serviceurile lor , dar asta e.
                            Cu toate acestea voi cere special inlocuirea lichidului cu mentiunea ca daca franele nu 'tin' la fel ca inainte nu preiau masina de acolo.
                            Ps: In carte la mine scrie ca si lichidul de racire se inlocuieste cu ocazia reviziei de 3 ani(sper sa nu gresesc), dar toti il inlocuiesc la 4ani, odata cu distributia, cand sunt sanse sa fie schimbata si pompa de apa.

                            Comment


                            • Mie dupa inlocuirea lichidului si a placutelor mi-au suit masina pe testerul de frane si au testat. Ei au zis ca e ok, eu deocamdata nu am observat sa fie vreo diferenta.
                              Si eu am vrut schimbarea lichidului de racire dar pt ca deja am 50.000 si undeva prin Martie-Aprilie o sa fiu la 60.000 si va trebui sa schimb distributia am renuntat la indicatiile lor pt ca mi-au spus ca oricum atunci il vor schimba inca o data. Termenul fiind apropiat am acceptat sugestia lor cu lichidul de racire.

                              Comment


                              • cum sa il schimbe inca o data... si ai crezut???? il pun intr-un recipient si il pune la loc eventual completeaza

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google