Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Reviziile periodice: unde, cum, cat?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum au stabilit aia de la service ca pentru pompa de apa la 60 mii km "Nu a fost nevoie sa fie schimbata" ? Aici am mari rezerve. Pompa de apa pur si simplu se schimba odata cu distributia. Nu cand se strica si curge.

    Pe bune.

    Comment


    • Te va costa in plus si degeaba sa dai inca odata distributia jos pentru a schimba pompa daca se strica. Eu am mari rezerve ca odata data jos cureaua de distributie este ok sa o pui inapoi tot pe cea data jos.

      Comment


      • Cureaua de distributie a fost schimbata. Insa in urma verificarii s-a constatat ca pompa de apa nu trebuie schimbata.

        Comment


        • Eu te inteleg ca in urma unei verificari s-a constatat ca nu trebuie schimbata pompa, dar s-a constatat si ca se garanteaza pentru functionarea ei inca 60.000 km? Aici este problema. Ea este ok acum dar va mai functiona sigur pana la urmatoarea distributie?

          Poate da; poate nu. Depinde de noroc acum.

          Comment


          • Asta cu pompa de apa la schimbarea distributiei e mare discutia. In carte nu scrie ca se schimba, in service se spune ca numai daca se constata pierderi sau anomalii, in targ se zice ca la fiecare curea schimbata, la bloc se povesteste ca numai la a doua distributie se schimba si pompa.
            Acuma referitor la ce zici tu cu garantarea nu stiu cine-ti garanteaza o pompa dupa 60K ca mai merge in 60K. La fel cum nici nu stiu cine-ti garanteaza ca o pompa noua va mai tine 60K (vezi discutia cu piesele de origine si aftermarket). Asa ca eu cred ca e la risc.
            Sigur cel mai bine e sa schimbi si cureaua si pompa in service si daca pica pompa, atunci in mod normal primesti o pompa noua si o curea noua, ca doar ambele is de la ei.

            Eu in toamna am programata interventia si sincer pana atunci tot evaluez ce sa schimb...
            Last edited by Goan; 3 April 2013, 09:40.

            Comment


            • Cat ar fi costat in plus pompa de apa?

              Comment


              • Originally posted by Goan View Post
                atunci in mod normal primesti o pompa noua si o curea noua, ca doar ambele is de la ei.
                Plus ce se mai rupe in motor la o eventuala rupere a curelei distrugi si alte componente care trebuie schimbate tot de ei.

                Comment


                • Nu mai retin cat au spus ca m-ar fi costat daca schimbam si pompa de apa.

                  Comment


                  • Vad ca e vreo 2 mil una de origine insa sunt si cu 1 mil.

                    Comment


                    • off topic...pentru angelblack in vecii vecilor nu mai calc pe splai la autocobalcescu..am fost o singura data si mi-a ajuns daca vrei detalii..PM.

                      cred ca mai bine te duceai la mavexim (targoviste)..cred ca si aia is mai buni.

                      si da este adevarata treba cu piesel after market..in urma uni incident am schimbat bara fata si ..si chestia din cauciuc...cu toate ca erau orginale...sunt mult mai proaste decat cele cu care a venit masina..

                      Comment


                      • Salutare,
                        ...n-am mai scris de mult....
                        Ete in curand face si Buburuza mea 4 anisori (~50. 000 km)...si am sunat la service.
                        Cica revizia cam 500...si ditributia (fara pomapa de apa) inca vreo 1200...deci estimat 1700 ron.
                        Tot citesc pe aci...ok...e scumpa ...dar chiar asa?

                        Va tin la curent cand o sa am noutati....deocamdata incerc sa cumpar piesele separat si sa cer o oferta doar de manopera de la service.

                        Bafta.
                        ps. masina are 4 ani garantie..deci inca mai e in garantie.
                        Bafta!

                        Comment


                        • Intretinerea periodica este o operatiune, garantia se bazeaza pe aceasta intretinere periodica conform producatorului.

                          La 4 ani este bine sa schimbi ce recomanda si producatorului:

                          - distributia (curea + rola)
                          - set accesorii (curea + role, functie de AC/Servor, ...)
                          - lichidele (antigel, frana)
                          - ulei motor si filtru

                          Eu personal am facut distributia la 4 ani fara pompa de apa. Nu avea scapari, masina 40.000 km. Accesoriile am lasat-o pentru anul asta, cu ulei in cutia de viteze. Restul le-am schimbat lichide.

                          Distributia costa anul trecut la Dacoserv 450 lei. Accesoriile 350 lei. Nu stiu cat costa pompa de apa. Per ansamblu am lasat 12 bulioane asta ca mi-au facut reducere 3* varsta masinii. Posibil si anul acesta in Iunie sa fie promotia asta.

                          Intr-adevar o revizie completa, periodica, este costisitoare. Dar nu mai costisitoare ca la alte masini, unde faci si alte operatiuni. Mergi la Renault sau Volvo sa vezi cum zboara zerourile. In plus masina are piese ieftine si se schimba oriunde. Daca te apuci sa faci totul odata este o gaura mare in portofel, altfel le poti sparge pe prioritati - distributia dupa parea mea este cea mai importanta. Ruperea curelei datorita imbatranirii duce la terminarea motorului daca este in mers.

                          Comment


                          • Revizia de 3 ani/49.300km la Simpotrans Voluntari:
                            -4l ulei Dacia Oil Plus 5w30 - 159,6 lei
                            -filtru ulei - 40,19 lei
                            -element filtrant - 65,88 lei
                            -filtru habitaclu - 72,92 lei
                            -lichid de frana 28,47 lei
                            -set placute frana - 194.26
                            -manopera revizie periodica - 110 lei
                            -manopera inlocuire placute frana - 47,60 lei
                            -manopera inlocuire lichid frana 47,60 lei

                            -discount 7%
                            aprox 700 de lei

                            Foarte de treaba doamenle de la receptie si facturare si baiatul din service. Te lasa langa masina. Din 3 dealeri avuti pana acum, Meridian, Dacoserv si Simpotrans ii recomand pe ultimii.

                            total:

                            Comment


                            • meridian care? dacoserv care?

                              Comment


                              • Din 2009 pana acum am apelat doar la serviciile celor de la Auto Cobalcescu de pe Splaiul Unirii, Nr. 311 si am fost foarte multumit de ei.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google