Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Reviziile periodice: unde, cum, cat?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca nu ma inseala memoria parca in cartea de garantie de la Dacia scrie ca piesele schimbate raman in proprietatea Dacia insa cred ca este vb despre pise stricate schimbate in garantie.
    Aici este articolul de care vorbeam cu camera video montata pe capota
    http://www.*******.ro/bloguri/gandur...zi-ca-te-fura/

    site-ul este patrutuning insa cu cifra 4 in loc de patru

    Sper ca e voie sa pun linkuri daca nu sa-l stearga un operator
    Last edited by ascomp; 25 September 2013, 16:05.

    Comment


    • Bun articol.

      Asta este motivul pentru care eu nu las masina singura deloc singura indiferent ca sunt la spalatorie' vulcanizare sau service.

      Pe mine au vrut sa ma fure la service cand am iesit pana afara sa beau o cafa, deja o bieleta antirului aterizase nu se stie cum in buzunarul unuia.

      Comment


      • Acum spune si unde ca sa ne ferim . Treaba cu antigelul de sus a fost facuta la un service langa stadionul Steaua. Nu ma stiu cum ii spune, alaturi stiu ca e un magazin de piese de frigider

        Comment


        • Eu nu am incredere in service-urile de reprezentanta. Imi pare rau sa spun asta. Te fura pe bani multi. Sunt patit. Si mai ma si pricep ca sunt inginer mecanic.

          Pentru cealalta masina am un service micut cu oameni de treaba, ma programez la ei verifica ce piese imi trebuiesc si apoi ma intorc din nou cand am piesele si rezolv totul cu bani putini la mica intelegere.

          Comment


          • Tre' sa fac si eu revizia de 4 ani si ITP. Masina are 21.000 km. Am sunat pe la diverse service-uri autorizate, preturile difera f mult (inclusiv schimbarea distributiei) si nu stiu de ce, sunt convins ca daca as suna de doua ori la acelasi service, in zile diferite mi s-ar spune preturi diferite.. La Cobalcescu mi-au spus ca revizia cu schimbat distributia face vreo 23-2400 lei; La Adras - in jur de 1300 lei; La Meridian Vest - vreo 1750 lei..la Dacoserv Militari in jur de 1500.. Cred ca ma duc la Adras Dr. Taberei pana la urma. Mi-e teama sa nu-mi schimbe doar cureaua de la distributie si sa platesc ca prostul ambele kit-uri. Oi vedea..

            Comment


            • La Dacia am facut ieri prima revizie, total 330 lei. A fost OK, sunt multumit ii cunosc pe astia de la Dacia Resita am putut sa stau si langa masina. Mi-au facut si un test de calculator totul e OK ( bineinteles pe bani si diagnoza vreo 50-60 lei).

              Mi-au bagat ulei ELF (mecanicii mi-au spus ca Dacia oil nu se mai fabrica - nu stiu daca e adevarat) si parca de ieri s-a diminuat zgomotul motorului, toarce mult mai infundat. Sau poate sunt eu obsedat. :-) Oricum am pus aluminoband pe peretele de foc si batator acustic pe evacuare.

              nmariuscalin: Masina ta are 4 ani, banuiesc ca nu mai e in garantie. Eu la cealalta masina am un service mic unde ma cunosc cu oamenii ma duc intai (gratis) la constatare , imi spune ce sa cumpar, ce trebuie inlocuit si ma duc si comand piesele de unde e mai ieftin ca pret, insa atentie sa fie marca buna piesele ex. la articulatii LEMFORDER etc. si apoi ma intorc cu piesele si imi pun oamenii piesele.

              La schimburi ulei/filtre am un magazin care are si service si daca cumperi de la ei uleiul si filterele ti le pune gratis la serviceul lor - oferta.

              Ies sub 2 mil la Peugeot.

              Bineinteles ideal e sa mergi la reprezentate si sa iesi dublu ca pret daca iti permiti....

              Comment


              • Originally posted by nmariuscalin View Post
                Tre' sa fac si eu revizia de 4 ani si ITP. Masina are 21.000 km. Am sunat pe la diverse service-uri autorizate, preturile difera f mult (inclusiv schimbarea distributiei) si nu stiu de ce, sunt convins ca daca as suna de doua ori la acelasi service, in zile diferite mi s-ar spune preturi diferite.. La Cobalcescu mi-au spus ca revizia cu schimbat distributia face vreo 23-2400 lei; La Adras - in jur de 1300 lei; La Meridian Vest - vreo 1750 lei..la Dacoserv Militari in jur de 1500.. Cred ca ma duc la Adras Dr. Taberei pana la urma. Mi-e teama sa nu-mi schimbe doar cureaua de la distributie si sa platesc ca prostul ambele kit-uri. Oi vedea..
                Mie la Simpotrans in Colentina mi-au zis ca schimbarea distributiei e undeva la 1300 daca schimba si rolele intinzatoare, daca nu le schimba e 1000-1100.

                Comment


                • Azi am facut ITP + revizie de 4 ani. Kilometraj: 21.150;
                  Am ales Dacoserv Preciziei (in Militari).

                  Operatiuni efectuate:

                  - schimb ulei (Elf sintetic 10W40)
                  - inlocuit filtru de ulei
                  - inlocuit filtru de aer
                  - inlocuit filtru de habitaclu
                  - inlocuit kit distributie
                  - inlocuita cureaua de la accesorii
                  - completat antigel
                  - verificat placute frana (sunt pe la jumate, mai merg 3-4000 km)
                  - inlocuita bateria ( la verificare avea amperaj 0!! mi-au pus tot originala, Rombat 60 Ah)
                  - au facut si o testare pe calculator, de unde am constatat ca nu mai era nevoie sa completez freonul; in rest nicio problema la injectie, etc.
                  Pompa de apa nu curgea, deci n-am inlocuit-o.
                  In total "am scapat" cu 1290 de lei + ITP-ul 100 de lei = 1390 lei.
                  Mi-a lucrat un mecanic care se vedea ca stie meserie (am stat tot timpul langa masina), nea Sorin, pe care l-am acontat si pe viitor cu o mica "atentie"

                  Comment


                  • vezi ca la treaba cu placutele nu e relevant km aceia...poti sa schimbi placutele si peste 30 de mii...eu am mers cu ale mele 69 mii..tocitul placutelor depinde de stilul de condus nu de numarul de km.

                    EX...daca o sa faci aia 3-4 mii pe autostrada in nici un caz nu o sa le tocesti cum ai merge prin bucuresti in intervalul 8-10, 17-19

                    Comment


                    • nmariuscalin si credeam ca eu merg putin cu masina 4 ani 27000 km. Faza cu bateria e stiuta, sigur mai mergea. Oricum bravo, la multi km

                      Comment


                      • REVIZIE la 5 ani

                        Cat costa revizia la 5 ani ? si ce piese se schimba?

                        Comment


                        • cred ca intrebarile astea cu se mananca reviziile..or sa fie sterse s-a tot discutat plus de asta scrie in caietul..magic

                          Comment


                          • Originally posted by chitziman View Post
                            cred ca intrebarile astea cu se mananca reviziile..or sa fie sterse s-a tot discutat plus de asta scrie in caietul..magic
                            stiu ca scrie in caietul magic dar nu-l am la indemana
                            Si da, poate ca ar trebui sterse intrebarile despre reviziile la 4 2 3 4 2 1ani(ar trebui sa fie cat de cat cronologic) pe care le-au postat cei ce si-au luat masini mai noi si la care s-a raspuns deja

                            Comment


                            • daca ai schimbat tot ce trebuia la revizia 4, si la revizia 5 ai mai putin de 60 mii km fata de revizia 4 schimbi ce ai schimbat la revizia 1 + posibil altele in urma verificarii mecanicului

                              Comment


                              • Doamne Chitzi cata dreptate ai aici! Ptr la anul, daca nu mi se va defecta pompa de apa sau sa apara alte defectiuni mai serioase, sper intr-un cost al reviziei ( a cincea) mai.."relaxat" ca anu' asta m-a cam rupt :P

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google