Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Reviziile periodice: unde, cum, cat?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • revizia de 2 ani (consumabilele luate de mine):
    ulei elf evo 5w40
    filtre man si 1h de lucru la ya = 265+110.
    Nu mi se pare enorm.
    Faza tare e ca mi s-a zis sa nu mai vin cu MAN ca nu-s originale si ca daca am probleme pierd garantia din cauza lor
    funny

    Comment


    • Ahahahaaha vroiau sa-ti puna chinezisme

      Comment


      • Poate gasim intr-o zi pe Sandero scris made in China :-)))

        Comment


        • "chinezism" si "Made in China" nu inseamna intotdeauna ceva de proasta calitate.

          Comment


          • Ciudat cu filtrele MANN, chiar cei de la Dacia pun filtre MANN mai nou la revizii. Gandesc bine baietii, si-ar vinde si ei marfa.

            Comment


            • Originally posted by nmariuscalin View Post
              "chinezism" si "Made in China" nu inseamna intotdeauna ceva de proasta calitate.
              stiti ca acum 2 ani kiturile de distributie de origine aveau role fabricate in China?

              Comment


              • Ehe cate componente din sandero sunt Made in China........

                Comment


                • ...asta neinsemnand neaparat ceva rau, repet. Si Volvo mai nou e made in ....China, deci..

                  Comment


                  • Astazi, 26 feb 2014 am facut revizia la Motor Service SCM de pe Bd. Nicolae Grigorescu (la ei fac reviziile anual de cand am luat masina).

                    Sandero 1.4 2009 43.000 km:

                    -curea distributie + rola + curea accesorii + pompa apa + 4 bujii + filtru aer + filtru ulei toate Renault + ulei Elf 10W 40 semisintetic (pana acum au pus Dacia 5W 30 semisintetic) + antigel Dacia 3 l = 1020 RON (piesele nu le-am luat din magazinul lor ci mi le-a adus seful de service de la un magazin de piese)

                    -manopera pentru tot: 194 RON

                    Mecanicul a lucrat foarte ingrijit, curat, cu atentie sa nu loveasca, ciobeasca, a gresat fiecare surub la remontare. Nu am stat pana la montarea scutului pentru ca m-am dus sa achit manopera. Am plecat multumit, dar pe drum am inceput sa aud lovituri, zdranganeli...

                    Am sunat seful de tura care a trimis mecanicul pana la locul de munca unde ma aflam pentru a-si recupera... surubelnita ce cazuse in scutul de motor cauzand zgomotele suspecte.

                    Comment


                    • A cincea revizie a facut-o tot la Auto Cobalcescu pe Splaiul Unirii.
                      La 71137 KM am schimbat ulei motor, filtru aer, filtru ulei, farnitura baie ulei si garnitura buson ulei.
                      M-a costat 684,77 lei

                      Comment


                      • Eii dragii mosului, saptamana viitoare voi face si eu revizia a cincea, am aproape 32.000 km. Am sunat la Dacoserv Preciziei ( SE AUDE CHITZIMAN??!!), mi-au avansat un pret de 450 de lei, ptr schimbat ulei, filtru ulei, filtru habitaclu, filtru de aer, verificat placute, verificat si completat nivel alte lichide. Plus 125 de lei o geometrie intrucat atunci cand tin volanul drept masina o ia spre stanga... O sa cer totusi mai intai o verificare de rampa, sa nu ma trezesc ca imi fac geometria si descopera ca trebuie sa-mi schimbe bielete, capat de bara sau mai stiu eu ce si apoi sa trebuiasca sa fac din nou geometria, ca la noi hotia e mare.. O sa revin cu informatii

                        Comment


                        • Ma repet, dar totusi va spun: inlocuit filtru de habitaclu si filtru de aer= zero lei(le-am schimbat singur), schimb ulei+filtru ulei=30 lei(service de cartier). Cat despre placute, am dat o roata jos acum vreo 2 saptamani, m-am uitat la ele(pt ca scartaiau), comandat altele, si azi le-am schimbat singur in fata blocului. Operatiunea a durat 2,5 h si chiar mi-a placut, lasand la o parte ca am amortit si m-am murdarit pe maini.
                          PS: pt info nu ezitati sa ma intrebati.

                          Comment


                          • Cand ai masina in garantie, nu prea iti permiti sa faci schimbul de filtru de ulei si de ulei la un service neagreat de Dacia.Filtrul de polen si de aer se mai poate.

                            Comment


                            • Am facut si eu ieri revizia de 2 ani , 400 lei, ulei, filtre , diagnoza , etc masina mai are 1 an de garantie nu am avut ce sa fac in loc de 2 mil (cat m-ar fi costat pe mine) am platit 4. Asta e, cand e in garantie te duci la reprezentante. Daca vrei garantie.

                              Comment


                              • Sal,de curiozitate,cat a costat filtrul de aer?
                                NU-S IDIOT,NU dau QUOTE LA ULTIMUL MESAJ!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google