Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Reviziile periodice: unde, cum, cat?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Scump, aproape 80 lei, pe net e cu 50. Cu nici 200 lei as fi cumparat pachetul de revizie de pe net si rezolvam problema insa daca masina e in garantie nu am ce face trebuie sa ma duc la ei sa-mi puna stampila pe carnet.

    Comment


    • Eu am cumpărat de la dealer Dacia Alexandria pachet revizie si intradevar era 50 ron filtrul.Dacă te.ai duce cu piese luate din reteaua lor,ar comenta oare ceva?
      NU-S IDIOT,NU dau QUOTE LA ULTIMUL MESAJ!!

      Comment


      • Mie mi-au acceptat doar piese luate din magazinul lor. In Resita sunt singurul dealer+service Dacia/Renault. Nu am vrut sa ma cert cu ei, ii cunosc si poate mai am nevoie de ei.

        Dupa lege pot sa-ti puna piesele tale, platesti numai manopera, insa trebuie sa fie piese agreate Dacia si insotite cu certificat de origine/conformitate. De asemenea in garantie poti sa faci revizia la orice service acreditat pt Dacia si nu pierzi garantia. Deci teoretic nu e obligatoriu sa faci la dealer.

        Insa asta e teoretic. Practic.... esti in Romania. Insa la Dacia nu sunt preturi mari la revizii.

        Iti dau un exemplu. La Peugeot acum 9 ani imi luam o zi de concediu, mergeam de la Resita la Timisoara la reprezentanta ( 110 km) lasam 700 lei ( acum 9 -10 ani !) pentru niste rahat de filtre si ulei si asteptam vreo 4 ore aiurea prin oras pana terminau masina.

        Uneori masinile sunt mai "scumpe" ca femeile. :-)

        Comment



        • De aici am cumparat eu,deci din reteaua lor..Nu stiu daca au ce comenta..Vin si cu ulei Dacia Oil,daca e cazul,dar parca nu as baga asa ceva in 0,9 tce..
          NU-S IDIOT,NU dau QUOTE LA ULTIMUL MESAJ!!

          Comment


          • Practic o sa faci economie de vreo 70-80 lei la piese (consumabile) insa tot o sa fie 100 si ceva de lei manopera si vreo 50 lei testul la calculator.

            Comment


            • @mak112, cumperi Dacie si crezi ca ai in motor cine stie ce ulei full sintetic? Ma indoiesc, sigur ai Dacia oil, pentru ca ala este produs de Dacia.
              @ascomp, eu vorbeam in special pt cei care nu mai au masina in garantie.
              Defineste "scumpa" te rog

              Comment


              • Am facut revizia a cincea azi, la Dacoserv Preciziei. La acelasi mecanic ca anul trecut Schimbat filtru ulei, filtru aer, filtru polen, ulei Dacia Oil Premium 5W30, verificat antigel si alte lichide plus reglare directie (geometrie) = 547 de lei. Masina tragea stanga cu volanul drept, acum pare ok, o sa mai vad oricum cica am garantie 3 luni la directie.

                Comment


                • La Dacia Caremil Iasi, am facut revizia la 1 an, si m-a costat 630 lei. Devizul contine lichid racire 43 lei, garnitura buson 11, filtru ulei 55, filtru aer 81, filtru habitaclu 120 lei (optional), ulei dacia 1 l 44, ulei dacia 4l 151 lei, consumabile 5 lei, manopera 120 lei. A durat durat 3 ore.

                  Posesore dacia sandero stepway 0.9 l tce benzina

                  Comment


                  • La Bras - tot in Iasi - ajungeai mai ieftin si dura mult mai putin
                    Alta zi, alt idiot

                    Comment


                    • Originally posted by Silvestertim View Post
                      La Dacia Caremil Iasi, am facut revizia la 1 an, si m-a costat 630 lei. Devizul contine lichid racire 43 lei, garnitura buson 11, filtru ulei 55, filtru aer 81, filtru habitaclu 120 lei (optional), ulei dacia 1 l 44, ulei dacia 4l 151 lei, consumabile 5 lei, manopera 120 lei. A durat durat 3 ore.

                      Posesore dacia sandero stepway 0.9 l tce benzina
                      De ce la 1 an se schimba lichidul de racire si garnitura buson? 120 lei un filtru habitaclu (polen)? Nu e cam mult, cred ca la VW e mai ieftin. :-) Asta e pret de revizie de masina straina nu de dacie. Parerea mea.

                      Comment


                      • Pai astea sunt preturi de reprezentanta. Te duci in magazin si faci comanda, vii cu filtru habitaclu 50-70 lei, ulei elf 5L - 160-180 lei, garnitura buson 2-5 lei etc. Asa e cand te duci fara sa stii. Revizia de 2 ani la mine ( diesel ) m-a ajuns 422. Cu piesele mele, de origine :

                        - filtru ulei - 152089599R -25 lei

                        - filtru aer - 165467674R -60 lei

                        - filtru polen ( habitaclu ) - 272773016R -50 lei

                        - cartus filtru motorina - 164037803R -60 lei

                        - ulei Elf Evolution FullTech FE 5W30 - 160 lei

                        - manopera - 67 ( cred ca am prins o reducere de 15%, doar aici )

                        Sa ne zici si noua cat te ajunge la masina ta noua ( Peugeot ), revizia cu piesele cumparate din reprezentanta. Asa, ca informare intermarca
                        Alta zi, alt idiot

                        Comment


                        • In primul rand la 1 an nu se schimba antigelul, lichidul de racire. Daca este o probleme e pe garantie. Garnitura borcan antigel la 1 an daca se schimba ar trebui sa fie gratis, face subiectul garantiei. Filtru habitaclu 120 lei este pretul dublu.
                          La mine la Sandero (1) reviziile in garantie m-au costat aprox 3 mil lei. La reprezentanta Dacia Resita, de unde am luat masina.

                          Cat priveste la Peugeot, la vechiul 307 cand era in garantie acum 10 ani (era din 2004, a fost vandut) o revizie costa aprox 6 mil, mai rau era ca tre buie sa pierd o zi mergand de la Resita la Timisoara pt asta, la reprezentanta. iar la asta nou o sa va spun, apreciez la 8-9 mil revizia de 1 an (mai baga si Blue ad printre altele).

                          Comment


                          • E diferenta de pret intre revizia facuta intr-un oras mare ( Bucuresti, Iasi, Timisoara etc. ) si orase mai mici ( Resita, Medias, Vaslui, Alexandria etc. ) de cel putin 100 RON. Iti garantez eu

                            Iar chestia cu antigelul, se poate intampla. Culmea este, ca la o vizita tot la Caremil, am vazut un client de abia isi cumparase masina ( avea 1 luna, maxim 2 ) si venise cu masina in service ca nu mai are antigel sau nivelul era sub minim. S-a completat cu antigel, clientul a platit. S-a facut circ, bineinteles... Sunt aproape sigur ca masina a venit din fabrica cu nivelul spre minim sau sub si merg asa. Prea mare coincidenta, sa fie 2 masini vandute de aceeasi reprezentanta, cu nivelul antigelului sub minim in primul an...sau mai stii ?

                            Ti se pare putin 8-9 mil o revizie la un diesel ? Mie unul nu. Dar na, are AdBlue. Deci se "justifica"
                            Alta zi, alt idiot

                            Comment


                            • Originally posted by Midnighte View Post
                              E diferenta de pret intre revizia facuta intr-un oras mare ( Bucuresti, Iasi, Timisoara etc. ) si orase mai mici ( Resita, Medias, Vaslui, Alexandria etc. ) de cel putin 100 RON. Iti garantez eu

                              Iar chestia cu antigelul, se poate intampla. Culmea este, ca la o vizita tot la Caremil, am vazut un client de abia isi cumparase masina ( avea 1 luna, maxim 2 ) si venise cu masina in service ca nu mai are antigel sau nivelul era sub minim. S-a completat cu antigel, clientul a platit. S-a facut circ, bineinteles... Sunt aproape sigur ca masina a venit din fabrica cu nivelul spre minim sau sub si merg asa. Prea mare coincidenta, sa fie 2 masini vandute de aceeasi reprezentanta, cu nivelul antigelului sub minim in primul an...sau mai stii ?

                              Ti se pare putin 8-9 mil o revizie la un diesel ? Mie unul nu. Dar na, are AdBlue. Deci se "justifica"
                              mi se psre enorm 6 mil si ceva revizia de 1 an la un Sandero, enorm 1, 2 mil un filtru polen. Daca 308 ul meu a costat mai mult decat dublu decat un Sandero si are revizia 8, 9 mil iar Sandero 6 si ceva cred ca e ieftin la Peugeot, proportional trbuia sa fie 15 mil revizia de 1 an si 3 mil filtru polen :-))))

                              Comment


                              • Revizia de 1 an...la alti utilizatori de Sandero 2...motorizare pe benzina ( 1.2 sau 0.9 ) a costat 300 si un pic... ( vezi pe forumul celalalt ) Faptul ca a platit persoana de mai sus 600 si ceva, e problema lui. Caremil a facut un deviz, el l-a acceptat. Devizul pentru mine a fost de 800-900 lei, tot de dansii facut. Si uite ca totusi s-a facut cu 422. Si nu s-a facut compromis la piese ( gen sa caut aftermarket ). Piesele au fost de origine, exact de care ar fi pus dansii ( mai putin uleiul, care era mult mai slab, vorbesc de Dacia Oil ).
                                Oricum, logica ta e IREFUTABILA.
                                Daca masina A costa B, revizia costa C si masina X costa Y, revizia pentru masina din urma va costa Z = Y * C / B. Felicitari. Meriti un premiu ! Le stii pe toate, una si una...dar mai mult, le-ai inteles pe toate !

                                Ia uite aici, pentru cultura ta, pretul la filtrul de polen

                                Sa imi zici si mie cat 200+ ron o sa te coste IN REPREZENTANTA filtrul de habitaclu la Peugeot-ul tau...
                                Last edited by Midnighte; 16 May 2016, 19:44.
                                Alta zi, alt idiot

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google