Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Reviziile periodice: unde, cum, cat?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • AC71 ..pe naiba la mine s-au uitat fulger la masina..oricum la dacia nu e ca la altii...cineva cunoscut la revizia a 2 a plecat cu un teanc de foi de la revizie..de la skoda... printre altele verificat gradul de uzura al anvelopelor..verificat geometrie etc..
    asa ca o verificare cat de cat o poate face si un mecanic priceput ...

    Comment


    • @chitziman: poate asa se procedeaza in Bucale...la mine cel putin,nu am ce zice impotriva reprezentantei.Am luat masina cand a aparut,criza inca nu era si tot am reusit sa obtin cate ceva moca de la dealer.Nici cu ocazia reviziilor,sau a itp-ului nu am avut nimic de reprosat.S-au comportat exemplar. Si nu,nu sunt platit nici de dealer,nici de Dacia sa spun asta. Pur si simplu stau intr-o zona mai...educata/exigenta. (?)

      Referitor la Skoda,sau alte marci: cat dai,atata face....adica revizia la Skoda sigur nu costa cat e la Dacia.
      Si da,e o idee buna sa mearga bunicuta la privat,100 de lei diferenta inseamna bani - pt. care muncesti.Doar sa fii acolo,sa nu aiba aia idei.

      Comment


      • Originally posted by bunicuta View Post
        Aaaa, nu (m-am exprimat eu gresit)...privat inseamna atelier auto certificat RAR altul decat atelierul dealerului dacia ...daca fac acolo revizia cu factura, chitanta, completata rubrica de revizie in cartea masinii...tot tacamul...nu-mi pierd garantia la masina, conform regulamentului (UE) Nr. 4612010 al comisiei europene care se aplica din 01 iunie 2010.
        Salut. Citeste atent regulamentul si ai sa vezi ca pierzi garantia pentru sistemele asupra carora s-a intervenit. In plus trebuie sa dovedesti ca reperele utilizate de respectivul service sunt conforme cu exigentele producatorului. In alta ordine de idei, un service autorizat RAR pentru o anumita marca nu inseamna si ca dispune de toate facilitatile si/sau dotarile unui service de reprezentanta (scule specifice, tester-e, manuale de reparatii, suport din partea producatorului), pentru ca acestea, conform legilor romanesti nu sunt obligatorii pentru a fi autorizat RAR. Si ca sa nu va bag la idei, lucrez de 9 ani in reprezentanta auto in service si m-am lovit de tot felul de probleme care nu s-au putut rezolva decat cu ajutorul importatorului (nu este reprezentanta ptr marca autohtona), precum si de probleme generate de interventii in alte service-uri care, cu toate ca au oameni buni nu detin toate informatiile necesare.

        Comment


        • AC71, seful serviceului din zalau a recunoscut ca pot merge sa fac revizia la orice service autorizat RAR, DAR, daca am probleme la motor, strict in interiorul motorului, cei de la Pitesti vor da probabil vina pe cei de la privat ca nu mi-au facut cum trebuie revizia...asta a fost raspunsul inginerului sef de la dacia din zalau.

          ps. evident ca filtrele le-as cumpara sa fie conforme cu cele recunoscute de catre producator, doar ca nu le-as cumpara din reprezentanta...

          Comment


          • Originally posted by bunicuta View Post
            AC71, seful serviceului din zalau a recunoscut ca pot merge sa fac revizia la orice service autorizat RAR, DAR, daca am probleme la motor, strict in interiorul motorului, cei de la Pitesti vor da probabil vina pe cei de la privat ca nu mi-au facut cum trebuie revizia...asta a fost raspunsul inginerului sef de la dacia din zalau.

            ps. evident ca filtrele le-as cumpara sa fie conforme cu cele recunoscute de catre producator, doar ca nu le-as cumpara din reprezentanta...
            Salut. Conform inseamna sa fie fabricat in concordanta cu specificatiile producatorului de vehicule, nu cu standardele producatorului de filtre. Oricum, mai bine te pazesti. In rest, multa bafta cu masina si sa nu ai nevoie de service. Cat despre raspunsul acelui sef de service, nu comentez. El ar trebui sa reprezinte in primul rand marca, ori sa spui asa ceva despre cel care produce obiectul activitatii tale mi se pare putin deplasat. Dar, asta este...

            Comment


            • Buna ziua! Trebuie sa merg cu Sandero-ul meu la revizia de 45.000 km, si am o intrebare: daca depasesc cei 45.000 voi avea probleme? Nu ma vor mai primi astia la reprezentanta si voi pierde garantia?

              Comment


              • daca depasesti cu 1000 km valoarea din carnetul de service. Eu asa stiu.

                Comment


                • si eu am auzit de 1000km, dar depinde de la service la service. Idealul e totusi sa faci revizia inainte de termen , nu dupa, si nu pentru garantie, ci ca sa pastrezi masina cat mai mult timp

                  Comment


                  • s62sony..(sau altii care au depasit limita de kilometrii)..ai patit ceva la revizie? Au facut-o pana la urma? Si eu depasesc cu o mie si un pic limita...desi limita de un an e mai incolo. Precizez ca fac revizia de 3 ani. Ma gandesc ca au nevoie de bani si nu vor stramba prea tare din nas. Deci la ce sa ma astept...din experientele voastre?

                    Comment


                    • Iti vor confisca masina si te vor pune in genunchi pe coji de nuca.
                      Nu se intampla nimic, si eu am depasit km de fiecare data.

                      Comment


                      • Originally posted by Crisandel View Post
                        s62sony..(sau altii care au depasit limita de kilometrii)..ai patit ceva la revizie? Au facut-o pana la urma? Si eu depasesc cu o mie si un pic limita...desi limita de un an e mai incolo. Precizez ca fac revizia de 3 ani. Ma gandesc ca au nevoie de bani si nu vor stramba prea tare din nas. Deci la ce sa ma astept...din experientele voastre?
                        Crisandel iti raspund pe forum la mesajul din privat:
                        Situatia sta cam in felul urmator: Orice service autorizat de Dacia care are personal de calitate nu accepta depasirea limitei intervalului de service, deci daca nu esti in localitatea ta de domiciliu poti face aceasta revizie si in alta localitate (asta daca ai actele masinii si carnetul de service) in alte conditii mai bine dai un telefon, ceri sa vorbesti cu seful de atelier, expui situatia si vezi solutia oferita de el. Daca spune ca nu e o problema 100 sau 1000 de km e treaba lui, caci el raspunde.
                        Acum tinand cont ca e ultima interventie obligatorie intr-un service agreat Dacia si ca totul se plateste poti sa faci revizia si in alta parte si sa nu mai utilizezi carnetul de service, sau nu mai conteaza data.
                        Tinand cont ca la 60.000 de km se schimba kitul de distributie (tu spunea-ai ca ai peste 50.000) si ca varsta masinii este de 3 ani cred ca ai putea face schimbul kitului la ultima revizie si e mai bine dpdv financiar.
                        Legat de ce mai intrebat, la Darex Radauti, au toata aparatura necesara insa ei nu fac ITP-uri pentru ca le lipseste omul. Punerea masinii pe standul de inspectie s-a facut in cazul meu pentru ca au fost schimbate placutele de frana pe rotile fata. Din cate am inteles eu procedura ceruta de Dacia este ca dupa schimbarea placutelor sa se efectueze obligatoriu testul de franare.
                        Eu am facut revizia de 3 ani la Darex Suceava din cauza faptului ca la Radauti nu au sectie de caroserie si am cerut verificarea caroseriei pentru coroziune. Cu aceasta ocazie s-a gasit un punct de rugina in zona gurii de umplere (langa busonul rezervorului) care a fost remediat.
                        Sandero Laureat 1.4 MPI

                        Comment


                        • Originally posted by Crisandel View Post
                          s62sony..(sau altii care au depasit limita de kilometrii)..ai patit ceva la revizie? Au facut-o pana la urma? Si eu depasesc cu o mie si un pic limita...desi limita de un an e mai incolo. Precizez ca fac revizia de 3 ani. Ma gandesc ca au nevoie de bani si nu vor stramba prea tare din nas. Deci la ce sa ma astept...din experientele voastre?
                          Deci la mine a fost cam asa: mi-au facut revizia la termen, chiar daca am depasit nr. de km, dar nu am mai beneficiat de garantie la o chestie, minora dealtfel, (oglinda dreapta fata avea ceva probleme) din cauza ca nu am respectat una din conditii. Asa am inteles si eu cum sta treaba, pt ca m-am luat de ei un pic, dar le-am dat dreptate pina la urma. Adica atunci cind se indeplineste una din conditii( ori nr. de km, ori perioada de timp) trebuie sa mergi fuguta la ei la reprezentanta. Asadar eu neprezentindu-ma la ei avind nr. de km prescrisi in cartea tehnica, asteptind sa se faca anul, am luat-o. In concluzie: revizia ti-o fac astia, dar daca mai ai ceva de reparat, nu.

                          Comment


                          • Ok. Mersi. Bine ca nu ma pun pe coji de nuca.M-am linistit. De reparat nu vad ce, ca masina a mers perfect pana acum...sper ca si de acum incolo. Dar daca le cer sa faca si schimbul kitului de distributie, la cat sare pretul reviziei, daca stii?

                            Comment


                            • Peste 1100 lei cu tot cu revizie...

                              Comment


                              • Uau. Ce e asa piparat: kitul sau revizia? Am gasit kit original la 180-200 lei, atunci revizia ii 900?? Urmeaza sa fac a 3-a revizie, ma indrept vrand-nevrand spre 52mii km. Ce schimba asa multe astia la 3 anisori?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google