Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Reviziile periodice: unde, cum, cat?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • nu aveti la ce sa va ganditi trebuie schimbata ..cititi in carte zice clar 4 ani SAU 60 k

    Comment


    • Da, asa scrie in carte, eu ma voi risca insa si o voi schimba la 5 ani

      Comment


      • :da sigur la cat mergi tu cu masina ....ar fi ideal sa o patesti..o faci pe riscul tau

        Comment


        • Am facut si eu revizia de 2 ani.
          Schimb ulei (5W 30), filtru ulei, element filtrant, filtru aer, desprafuire si reglare frane spate 417 RON.
          http://acupuncturablog.wordpress.com/

          Comment


          • Intrebare: daca vopsesc eu oglinzile si clantele in alb si nu la un service Dacia (ca sa nu ma jumuleasca de bani) pierd garantia la masina?

            Multumesc

            Comment


            • Ma indoiesc ca daca o sa mergi la reviziile periodice si au sa-ti vada ei oglinzile albe au sa-ti comenteze ceva. Poate au sa te intrebe de ce tocmai alb (daca masina ta e Black Line) ?

              Comment


              • Originally posted by ascomp View Post
                Intrebare: daca vopsesc eu oglinzile si clantele in alb si nu la un service Dacia (ca sa nu ma jumuleasca de bani) pierd garantia la masina?

                Multumesc
                Spui ca asa ai gasit-o in fata blocului si il iei pe NU STIU in brate - asta in varianta in care te intreaba

                Comment


                • Pai inca nu a venit masina. E versiunea Story alba cu ceva in plus. O sa aiba oglinzile si clantele negre si as dori sa le vopsesc eu in alb, in culoarea masinii. Daca ma duc la un service Dacia ma jumulesc de vreo 2 mil asa pe mine ma costa 40 Primerul (de dat pe plastic) si 20 spray-ul. Ca sa nu zic ca am gasit cu 40 lei un spray vopsea alba special, strain, de vopsit plastice care are si grundul de plastic incorporat.

                  Comment


                  • Teoretic nu au ce sa spuna daca ai vopsit clantele in culoarea caroseriei, in cel mai rau caz sa nu iti acorde garantia pentru manere daca vei avea probleme cu ele si vei dori sa le schimbi in garantie(nu stiu ce fel de problemen pot aparea)...
                    Oglinzile cum ai dori sa le vopsesti? La variantele cu 'oglinzi in ton cu caroseria' , oglinzile au niste capace, care sunt defapt vopsite, in timp ce la oglinzile simple nu gasesti asa ceva... In plus vei mai avea nevopsite bandourile laterale, vor fi de culoare gri inchis, mai bine vopseste clantele si bandourile, iar oglinzile le schimbi cu unele electrice si incalzite(poate ai noroc si gasesti chiar unele Blanc Glacier), ce e drept asta poate afecta garantia pe partea electrica, dar doar in caz de defectiuni care se considera ca se trag de la modificarea respectiva...

                    Daca faci toate astea vor crede ca este Smile(Laurete) si nu mai au ce comenta

                    Comment


                    • Bandourile nu am de gand sa le vopsesc pentru ca vor primi cred multe lovituri de usi deschise in parcari. Deci mai bine negre am obs si la masina pe care le am acuma. Oglinzile insa le-as vopsi, am obs si eu ca sunt 2 tipuri de oglinzi unele cu plasticul dintr-o bucata si altele din mai multe suprafete. Pentru manere am gasit cu 120 lei niste ornamente nichelate care sunt pt Sandero si Duster. Nu stiu daca sunt de calitate si daca merita banii. Oricum am obs ca la manerele vopsite din fabrica argintiu se duce argintiul dupa cativa ani.

                      * Sau sa incerc sa lipesc pe oglinzi folie carbon alba?
                      Last edited by ascomp; 13 September 2012, 08:30.

                      Comment


                      • Originally posted by ascomp View Post
                        Bandourile nu am de gand sa le vopsesc pentru ca vor primi cred multe lovituri de usi deschise in parcari. Deci mai bine negre am obs si la masina pe care le am acuma. Oglinzile insa le-as vopsi, am obs si eu ca sunt 2 tipuri de oglinzi unele cu plasticul dintr-o bucata si altele din mai multe suprafete. Pentru manere am gasit cu 120 lei niste ornamente nichelate care sunt pt Sandero si Duster. Nu stiu daca sunt de calitate si daca merita banii. Oricum am obs ca la manerele vopsite din fabrica argintiu se duce argintiul dupa cativa ani.

                        * Sau sa incerc sa lipesc pe oglinzi folie carbon alba?
                        Manerele vopsite argintiu din fabrica se duce argintiul de pe ele pt ca desteptii d ela Dacia sunt asa zgarciti incat le vopsesc dar nu dau si cu lac peste vopsea. Am in garaj unele nou noutze si vreau mai intai sa le dau cu lac apoi sa le montez. Ma gandesc inca daca sa le vopsesc sau nu culoarea masinii.

                        Bandourile nu ti le va atinge nimeni cu usa pt ca asa forma curbata are usa incat daca o sa te loveasca lovitura o va primi tabla si nicidecum bandourile deoarece acestea nu se afla pe jumatea usii ci in partea de jos a acesteia; din pacate.

                        Comment


                        • Originally posted by ascomp View Post
                          Oricum am obs ca la manerele vopsite din fabrica argintiu se duce argintiul dupa cativa ani.
                          Acelea sunt manere cu aspect crom satinat, mai nou masinile vin din fabrica cu manere vopsite in culoarea caroseriei, prin urmare nu se mai duce culoarea de pe ele...
                          Bandourile le vei atinge doar daca parchezi pe langa scari sau borduri si deschizi usile, in rest vei atinge partea metalica a usii...

                          *Vei observa in poze ca usa este mai bombata in partea de sus, oglinda care este din 2 bucati si manerul care este vopsit in culoarea caroseriei(gris platine) si lacuit..
                          Attached Files

                          Comment


                          • in 2008 nu aveau lac pe stoc si pt manere

                            mama ei Romanie

                            Comment


                            • Oare as putea vopsi in alb oglinzile si manerele fara sa le demontez? Ma gandesc ca cu o buna izolare si o mare rabdare si atentie la vopsit ( a nu fie strat gros sa faca picaturi) as putea. Ca am vazut la dacii ca trebuie sa demontezi fatza de usa pt. oglinda nu e un triunghi separat acolo. Bineinteles ca o sa dau cu lac peste la sfarsit.

                              Comment


                              • Salut. La sf acestei luni fac si eu un an si aproape 20k km. Sunt din Bucuresti. Am un Sandero Diesel de care sunt multumit. Aveti idee cat costa prioma revizie si unde sa o fac astfel incat sa fie rezonabila ca si pret si ca si calitate a serviciului?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google