Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Reviziile periodice: unde, cum, cat?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ca pret la piese cam atata am avut si eu (~200 RON) dar s-au pus 2h de manopera (~120 RON) si un pic diferenta de la Dacia Oil la Elf si am ajuns la ~ 375 RON.

    Comment


    • eu cred ca de aia am iesit mai ieftin ca nu le-am facut pe toate odata, la revizie si am decalat schimbul de ulei! (am schimbat anticipat uleiul la 10 k) ..asa, "pe bucati" manoperele au fost mult mai mici. daca nu schimbam nici filtrul de aer la un an, aveam undeva la 260 lei costurile de intretinere pe primul an. nu e rau, chiar deloc.
      oricum cit masina e la mine voi face schimburile de consumabile si filtre mai repede. nici cu vechea masina nu ma zgirceam.
      Last edited by ciomp; 17 June 2010, 23:43.

      Comment


      • Originally posted by bunicuta View Post
        @vic24....tu vrei sa-mi spui mie ca revizia te-a costat doar 190 roni ?
        sa fim seriosi....doar daca aduni toate alea din lista iti da 190 roni...deci inteleg ca in acel service baietii lucreaza gratis ? fara manopera ?
        hai sa fim seriosi...inca odata...
        eu sunt ....
        ideea este ca in service-ul dacia din tulcea este o oferta de revizie cu manopera gratis pentru constatnteni (dacia, nu si la reno). nu stiu daca oferta este valabila in continuare, eu am facut si revizia 1 tot la tucea (tot fara manopera) si acum cand am intrebat mi s-a spus "da, pentru dumneavoastra este tot gratuit" = client fidel ?!? (sau mecla de sarantoc....)
        si sa nu spuneti ca daca e gratis nu fac treaba, ca m-am plictisit eu de cat au verificat si gresat pe la masina...
        Last edited by vic24; 18 June 2010, 06:00.

        Comment


        • Cluj Napoca - Dacia - Feleac
          Revizia 2 - > Uleiul meu, filtrele mele, manopera 135 lei

          Salutare
          Intrucat au depistat pierderi de ulei la distributie m-au reprogramat pentru astazi, au schimbat pinion, semering, curea distributie pe garantie , uleiul si filtrele si mi-au facut discount 10% , deci in final am platit 121 de lei.
          Last edited by danm079; 25 June 2010, 18:47. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Luna aceasta are si sandel-ul meu 1 an si trebuie sa il duc la "spital" pentru analize (la service-ul de pe Dorobanti de unde l-am luat). Oare cat o sa ma coste internarea cu noul TVA de 24%?! M-am folosit bine de el, avand in bord ~13mii. Nu ma plang de el...mi-a fost de mare ajutor si nu m-a lasat la greu (ma refer la pasul Tihuta care il traversam cam in fiecare luna). Daca le zic de stergatorul din stg (vechea problema cu atinsul capotei..) oare mi-l schimba pe garantie? Am vazut Ciomp ca ai trimis inainte un mail la VC.. ce le-ai scris? Ma gandesc cu emotii la aceasta verificare...sa nu o faca superficiala...si sa ma cojeasca de bani umfland factura.

            Comment


            • ma gandesc ca in jur de 300 lei (ulei, filtru, filtru aer) , iar bratul ar trebui sa il schimbe
              oricum bafta

              Comment


              • Cam asa, cam 300 RON. Depinde si ce ulei vrei sa pui si daca de la ei sau nu.
                Eu am platit ~350 cu uleiul (Elf) si filtrele lor.
                Asteptam sa ne spui cum a decurs vizita.

                Comment


                • la prima revizie la 7000 km am platit 285 fara sa imi schimbe filtrul de aer si mi-au pus ulei ELF

                  Comment


                  • Astazi am facut a 2 revizia la "sandel", costuri 272 ron. Am 17000 km cu masina, in costul reviziei a intrat filtrul aer, filtru ulei, ulei sintetic Havoline SAE 5W-40 (4litri). Am ramas surprins de felul cum m-au tratat. La prima revizie le-am cerut sa imi schimbe burduful de la planetara pe partea stanga fiindca se prelingea ulei, raspunsul responsabilului cu garantia a fost ca nu este necesar acest lucru. Astazi cand am fost la servis fara sa le cer acest lucru la verificarea de rutina, ing. a observat ca se prelingea ulei pe la burduful respectiv si fara sa ma rog de el mi la schimbat.
                    Am uitat sa precizez, servisul este IATAs Campina. In final am ramas total surprins de atitudinea celor din servis.

                    Comment


                    • Originally posted by Crisandel View Post
                      Luna aceasta are si sandel-ul meu 1 an si trebuie sa il duc la "spital" pentru analize (la service-ul de pe Dorobanti de unde l-am luat). Oare cat o sa ma coste internarea cu noul TVA de 24%?! M-am folosit bine de el, avand in bord ~13mii. Nu ma plang de el...mi-a fost de mare ajutor si nu m-a lasat la greu (ma refer la pasul Tihuta care il traversam cam in fiecare luna). Daca le zic de stergatorul din stg (vechea problema cu atinsul capotei..) oare mi-l schimba pe garantie? Am vazut Ciomp ca ai trimis inainte un mail la VC.. ce le-ai scris? Ma gandesc cu emotii la aceasta verificare...sa nu o faca superficiala...si sa ma cojeasca de bani umfland factura.
                      Crisandel nu ai de ce sa ai emotii. Verificarea e o simpla rutina si e foarte superficiala, nu superficiala. iti dai seama ca nu intereseaza pe nimeni de masina ta. daca ai plingeri, probleme le poti expune. vei primi in mare parte ridicari din umeri (daca problema e serioasa), sau clasicul " n-are nimic masina"; daca nu ai plingeri o sa iti puna ulei nou, filtre noi si cam gata.eu am scris inainte pentru a ii pune la punct pe cei de la service pentru ca m-am saturat de atitudinea lor comunista. cum am probleme...a fost musai.
                      e drept ca a functionat si s-au comportat "omeneste" foarte bine, nu am ce spune...insa la capitoul practica...mai are mult Dacia Service de invatat. la preturi e simplu: asteapta-te cu un 5% in plus fata de ce am mai postat noi pe aici. poti sa intrebi daca te lasa sa iti duci tu uleiul si filtrul si iesi mai ieftin. filtrul de aer il poti sufla. cu manopera nustu. depinde de la caz la caz. cel putin la cj vad ca au platit mai mult colegii ca mine...sau mi se pare.

                      bafta

                      ps stergatorul e musai sa ti-l schimbe! si ar trebui sa iti remedieze si zgirietura.
                      Last edited by ciomp; 2 July 2010, 19:43. Reason: corectare

                      Comment


                      • Am uitat sa spun ca mi-au schimbat si stergatorul la revizie, iar pretul la mine a fost mai mic decat prima revizie adica la prima revizie m-a costat 291 iar la a 2 revizie 270. Consumabilele sunt acelasi ca la prima revizie.

                        Comment


                        • la prima revizie iti factureaza si faptul ca se uita la lichide...sau ca iti demonteaza si monteaza scutul!
                          -fara-

                          Comment


                          • Buna legea asta noua, dar eu nu cred pana nu vad cu ochii mei

                            Comment


                            • Am facut si eu revizia de doi ani,la 13090 km. Cu ulei sintetic Elf 5w40 m-a costat 334 lei.Baieti seriosi,punctualitate si amabialitate.Am cerut si inlocuirea bratului stergator.Pe 12 august trebuie sa ma duc si pentru revizie,se va inlocui - sper.

                              Comment


                              • ce service..unde..?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google