Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Reviziile periodice: unde, cum, cat?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca te referi la filtrul de aer,nu e obligatoriu.Daca nu e prea urat,se sufla cu aer comprimat si mai merge....suntem mai multi,la care nu s-a schimbat.Filtrul de polen - daca il ai din fabrica,se schimba la 10.000 km...cel putin asa scria pe cutia filtrului.Daca e pus after pe "neveu", e la latitudinea ta.Mai verifici periodic.

    Comment


    • nu va zgarciti la consumabile. schimbati la timp si masina va merge bine!

      Comment


      • Si mie seful de atelier initial mi-a sugerat ca ar putea doar sa sufle cu aer filtrul,dar am cerut din start inlocuirea (mai ales ca pretul filtrului este cat un meniu la fast-food )

        Asa cum zice si Iorgovan revizii la timp,consumabile si combustibil de calitate si masina va merge bine...

        Comment


        • corect. se simte diferenta si daca pui combustibil (mai) de calitate.

          Comment


          • Vreau si eu sa va intreb o chestie!Eu fac cam 10 000 de km pe an cu masina.Anul trecut am facut revizia de 1an la 10.000 si acum a facut 20 000.Conform regulii revizia urmatoare o fac la 30 000,nu?Adica peste vreun an.E ok sau prelungesc prea mult intervalul si fortez piesele?Care e atitudinea corecta?
            Lucrurile se mai schimba,oamenii NU!

            Comment


            • Daca nu ma inseala memoria,reviziile se fac la fiecare 20mii km,sau la un an.Care se atinge primul.Deci in fiecare an odata,daca nu depasesti 20mii km de la ultima revizie. Daca prima ai facut-o la 9.999,a doua o faci la 9.999+ 20.000 km sau peste un an. Toate astea sunt valabile doar daca masina este proprietate a pers. fizica si nu este folosita in regim taxi. Si masina este pe benzina,desigur.
              Stai linistit ca nu fortezi nimic in regim normal.
              Last edited by sanderizer; 7 October 2010, 09:45.

              Comment


              • Aham, asadar cred ca pot sa o fac si la anul revizia asta.Partea cu 20 000 de km sau 1 an stiam ca e valabila doar pt primul an.Mersi de raspuns!
                Lucrurile se mai schimba,oamenii NU!

                Comment


                • sanderizer...tu la cat schimbi uleiul? la 20 000?
                  -fara-

                  Comment


                  • Eu schimb uleiul la 1 an...nu fac mai mult de7-8mii km pe an,asa ca nu e cazul sa ma ambalez.In cazul meu este absolut evident ca de fapt nici nu renteaza sa o tin...la cat merg.Dar cand trebuie,trebuie.

                    Comment


                    • atunci nu-i mai invata pe altii la cat sa mearga la revizie. ca daca omul ala schimba dacia oil la 20 000 km s-ar putea sa nu apuce masina aia 2 schimburi de ulei.

                      nu tineti uleiul mai mult de 15 000 km. recomandat 10 000.
                      -fara-

                      Comment


                      • De ce sa nu-i invete? Asta este scris in manualul de intretinere (atentie ca mai sunt si niste chestii scrise cu litere mai mici), deci practic esti in parametri cu masina. Oricum in Romania un parcurs de 10-15000 km/an este la media utilizarii unei masini de casa, deci vei face schimbul de ulei pana in 20000 km. Eu fac cca 12000 km/an si am facut revizia la an (revizia completa, nu doar schimbul de ulei). Si inca ceva- uleiul ala se numeste Dacia Oil dar asta nu inseamna ca nu are caracteristici bune. Pur si simplu este un ulei recomandat de constructor in colaborare cu producatorul de ulei (de multe ori chiar ca incercare de a mentine o piata de desfacere). Uita-te pe bidoanele de ulei pe care scrie VOLVO, de exemplu, si o sa vezi ca are aceleasi specificatii (nu numai clasa de vascozitate ci si nivelul de aditivare) cu URANIA, ARAL, VALVOLINE, etc.

                        Comment


                        • Originally posted by Spanu View Post
                          atunci nu-i mai invata pe altii la cat sa mearga la revizie. ca daca omul ala schimba dacia oil la 20 000 km s-ar putea sa nu apuce masina aia 2 schimburi de ulei.

                          nu tineti uleiul mai mult de 15 000 km. recomandat 10 000.
                          corect si exact !!

                          Comment


                          • salut!

                            Azi am facut prima revizie Sandelului, la 1 an, am "reusit" sa am la bord cam 2400 km . Revizia am facut-o la Service Cobalcescu de la Valea Oltului, Drumul Taberei ( e aproape de mine). Schimb ulei (Mobil 10w40) , filtru de ulei, mi-au pus filtru de polen (nu a avut din fabrica). A facut 353 RON, totul a durat cam o ora jumate.
                            Din ce mi-a spus mecanicul care mi-a adus la final masina, au verificat frane, placute de frana, baterie, lichid de racire, etc... Nu am optat sa-mi dea piesele inlocuite - adica filtrul de ulei - si nu stiu daca am facut bine...am auzit multe povesti cum ca e bine sa le ceri piesele inlocuite ca sa te asiguri ca le-au inlocuit cu adevarat... nu stiu ce sa zic.

                            Comment


                            • de curand m-am angajat la o firma care distribuie lubrifianti total quartz si elf. un lucru pe care nu il stiu multi e ca lubrifiantii trebuie sa aiba certificat RAR. aveti grija ce cumparati. cereti de la magazinul de la care cumparati certificatul RAR al uleiului. sunt firme care cumpara uleiuri care sunt ambalate pe nu stiu unde si nu au certificat RAR.

                              acum imi dau seama de ce am dat 105 lei pe 5 l de castrol.
                              -fara-

                              Comment


                              • Salutare,

                                Tocmai ce am venit de la revizia de 2 ani cu Sandero. Revizia a fost facuta la reprezentanta Dacia Dacoserv Militari. Prima revizie am facut-o la Dacoserv Salaj. Per total sunt multumit de serviciile prestate.
                                Schimbat ulei (Castrol Magnatec), filtru ulei, filtru aer (era negru de acuma - deh- Bucuresti), filtru polen. Schimbat beculetze in consola centrala (am inteles ca sunt niste probleme cu ele ca se ard destul de des). Adaugat antigel pentru racire. Placutele de frana le-am schimbat eu acum cateva luni.
                                Am discutat cu inginerul de garantii pentru volan sa mi-l schimbe (a inceput sa se macine pe partea superioara) si a zis ca nu-i problema - ma suna cand vine pe stoc si il schimbam pe garantie.
                                Una peste alta - m-a dus cam la 450 de lei cu totul - fara nici o spaga, fara nimic. S-au miscat repede (de la 8 la 9:30).
                                Oamenii au fost super ok - si mecanicul - si electricianul la fel - oricum tot la ei am fost si datile trecute.

                                Per total sunt multumit de servicii - daca ar fi fost mai putin costisitor - poate mi-ar fi placut si mai mult... asta e.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google