Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Reviziile periodice: unde, cum, cat?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Stai relax sanderizer, ca nu scapati asa usor de mine
    ps. au trecut cam 2 luni, timp in care am stat toata ziua pe site-uri de componente de calculatoare pana sa ma hotarasc sa-mi schimb sistemul.

    Comment


    • Eu ti-as recomanda sa-l schimbi.
      Costa in jur de 30 RON dar eu zic ca-i merita.
      Eu am facut revizia la 1 an (~10.000 km) si nu credeam ca o sa fie asa negru cum a fost.
      Un filtru de aer curat se traduce intr-un consum mai mic, un motor mai sanatos.

      Comment


      • 46 ron plus TVA am dat eu sus pe Feleac, la Dacia in 30.04.2010 cind am facut revizia. Pentru o bucata de hirtie , mi se pare foarte mult. La mine se vedea ca e imbicsit dar mai mergea destul. Cum am schimbat uleiul la 10.000 si revizia am facut-o la un an, la 14.500 km am ales sa schimb si filtrul (oricum nu aveau ce sa imi schimbe altceva). ce mi s-a parut mai misto e ca mecanicul mi-a desfacut capacele la saboti si mi s-a suflat "cenusa" de acolo. va recomand.

        Comment


        • @ciomp e sandero baza. dar am pus multe pe el si e ingrijit si iubit
          acum vreau sa ii pun si folie pe fata si spate.

          Comment


          • aia conteaza cel mai mult! ca e ingrijit si iubit!. sa te bucuri in continuare de el la maxim!

            Comment


            • Am fost sa ma interesez la dealer de revizie, si m-am cam enervat cam am aflat ca promotia aia a lor cu schimbul de ulei la 139 lei e doar pentru cei care nu sunt in garantie.
              Mi-au spus ca revizia ma va costa cam 380 lei, ceea ce mi se pare incredibil de mult. Daca renunt la filtrul de aer va fi pe undeva pe la 330 lei. Deci nici vorba ca filtrul ar costa doar 30 -40 roni. Sa-i ia dracu.

              ps. partea buna e ca asigurarea Casco anu' asta va fi mai ieftina cu 2 mil ca anu trecut (de la 14 mil la 12 mil, fara fransiza)

              Comment


              • @bunicuta unde ai casco fara fransiza?
                @ ciomp ms la fel ;)

                Comment


                • ARDAF (care by the way, au fost de anul trecut preluati de catre Generali - asta e o garantie a seriozitatii lor)
                  ps. e 12 mil cu conditia sa platesc toti bani odata, nu in rate !

                  Comment


                  • Eu la fel am casco,la Omnia.1200 pe an,platibili lunar/trimestrial/semestrial/odata pe an,fara franciza.Am avut in primul an franciza de 100 E,cu 1600 lei.

                    Comment


                    • ms pt raspunsuri. eu am allianz 1100 ron cu fransiza de 530 ron

                      Comment


                      • Azi am fost si eu la prima revizie cu masina (nah, are deja 1 an) si am platit 274 ron, dar fara sa-mi schimbe filtrul de aer, i-am pus doar sa mi-l sufle cu aer comprimat (asa cum mi-a si spus sanderizer). Ce sa zic, omu mi-a verificat fiecare surub de pe sub masina sa fie strans...
                        Mi s-o parut foarte scump uleiul: Dacia Oil 4L - e vreo 150 ron - cam multicel nu vi se pare ? (nu am vrut sa vin eu cu uleiul meu, sa nu ma cert cu ei).
                        ps. cat ulei trebuie sa intre in baie ? mi-e mi-o spus mecanicul ca intra cam 3,7L desi eu stiam ca tre sa intre cam 3,3L (nu de alta, dar afara ploua si nu am cum sa ma uit sa vad daca nu e peste maxim)
                        Noh, asta e, am scapat si anul asta, si daca fac socoteala, mi-e ca a avea masina in ziua de azi, in romanica, e faliment curat:
                        RCA pe 1 an - 227 (pensionar) la BCR
                        CASCO full 1 an - 1217 ron (ARDAF)
                        REZIVIE - 274 ron
                        -------------------------------------
                        TOTAL: 1718 ron (rovigneta nu mai cumpar, doar benzina ce-i mai trebuie)

                        Comment


                        • eu cred ca mecanicu ala te-a aburit numai ca sa cumperi 4 l de ulei. nici vorba de asa ceva. am cumparat exact 3 l si mi s-au pus si e la nivel. in carte e adevarat ca scrie ca intra cca 3,3 l (probabil cu ce mai pui in filtru inainte de montaj).
                          oricum ai iesit scump, eu am platit cu filtru de aer cu tot si cu ulei elf 5w40, 313 lei in total revizia. mi s-au deprafuit si sabotii pe spate in banii astia. nu mai zic ce m-au mai periat baietii ca scrisesem un mail cu doua zile inainte la VC. casco am la allianz cu 1.120 ron/an fara fransiza si cu plata in 4 rate.

                          Comment


                          • Pai Ciomp, in bidon mai am maxim 200 - 300 grame de ulei....deci tipul mi-o turnat la propriu in motor 3,6 - 3,7L...o sa merg zilele astea cu masina intr-un loc drept si imi verific nivelul, si daca e mai ridicat, merg din nou la dacia, si-i pun sa-mi schimbe pe cheltuiala lor din nou uleiul.
                            ps. e scump in Zalau, pentru in tot judetul Salaj, ei sunt singurii autorizati de catre dacia, deci nu au concurenta...asa ca isi permit.

                            Comment


                            • si la mine tot 3,7 litri a pus. si nu m-a pacalit sa iau de 4 litri..restul e in bidon in portbagaj si e bine nivelul... poate ca la tine nu a lasat sa se scurga bine... si cat despre deprafuire ai avut tu noroc....

                              Comment


                              • chitziman, in carnetul de intretinere scrie negru pe alb ca filtrul de aer se schimba la 20.000 Km sau la 2 ani (sau la un an daca circuli in conditii deosebite si cu mult praf). Eu unul am mers la revizia de 1 an si la bord aveam 5950 Km...le-am spus sa nu schimbe filtrul si nu au comentat.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google