Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Preferati un Sandero nou sau o masina second?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    fiecare dintre noi avem sandero indiferent de model tot masina noua se numeste,consider ca indiferent de masina noua pe care o ai o repari in anii de garantie,macar nu dai banii pe piese una alta....deci fiecare sau in 90% din cazuri preferem o masina noua...ganditiva cat de bine e cand mergi la reprezentanta te urci in ea si simti mirosu ala nou....eee cum e?

    Comment


    • #77
      Este ca atunci cand ,,ajuti” o domnisoara sa devina doamna.

      Comment


      • #78
        ...sau wc-u public, dupa ce da "de gust"...depinde de la caz la caz...
        dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

        Comment


        • #79
          Si asa exista posibiliatea ca altii sa fi folosit alte intrari pana sa-i tai pamblica de inaugurare, no problem, un polish mai abraziv si este ca noua.

          Comment


          • #80
            Buna ziua,
            Permiteti-mi sa prezint si o parere din exterior.
            Ce inseamna din exterior? Din afara forumului si mai exact de la detinatorul unei alte masini in afara de Sandero.
            Este adevarat, nu am Sandero dar m-am inscris doar pentru a raspunde la acest "poll". Raspunsul la intrebarea .. ce masina v-ati cumpara.. SH sau sandero nou, ar trebui sa vina de la persoane neutre pentru a fi plauzibil.. persoane care au avut contact cu ambele tipuri de masini (desi SH e foarte general), sa luam exemplul meu.

            Am avut Dacie 1310.. noua la vremea ei. A devenit veche probabil dupa doi ani. Pe la 10.000 de km. A tinut saraca 9 ani ca am reusit sa ma scap de ea toata cojita si abia reparata la toate cele. ma ducea, ma aducea.. si ce sa mai.. era masina.

            Am avut un an de zile Opel Vectra. Care, cumparat la varsta de 11 ani in 2003, era avion pe langa Dacie cand a fost ea noua. Cum spuneam eu l-am folosit un an.. de cand avea el 16 ani, pana la 17 ani. Pe langa Dacie.. tot avion. Nu se poate compara: Confort de 10 ori mai mare: Stateai ca in fotoliu nu ca pe un scaunel de lemn. Spatiu.. vedere buna, finisaje.. cate si mai cate.. comparativ evident cu Dacia.

            apoi am fost si eu in situatia, evident sa iau masina noua sau SH...
            Credeti ca m-am mai gandit? Puteam sa iau un fiat albea nou .. ce placere nu?
            Asa ca.. spre Germania dupa lungi cautari pe internet si.. am luat cu 9000.. sau hai sa comparam preturi finale: 11 000 (cu taxe, drum si alte povesti si inmatriculari) un bmw, 2.0, motorina... o minunatie. Din 2005, cu 160 000km la bord. Nu stiu cum as putea sa il compar cu un Sandero.. chiar nu stiu. Si nu vreau sa vorbesc de rau de dacii.. pentru ca si eu am avut si am respect pentru bunul fiecaruia.. dar de la asta pana la a compara un BMW de 40 000 (de nou) cu o Dacia Sandero (pentru ca preturile sunt comparabile ma gandesc - 11000euro), e cale lunga. N-ati avut masina buna SH, de-asta generalizati si spuneti.. SANDERO NOU! N-ati mers cu 230km/h pe autostrazile din Germania. N-ati mers prin torentiala si furtuni fara sa simtiti ca ar fi vreo problema de stabilitate pe autostrazi.. n-ati simtit ca e minunat sa conduci intr-o asemenea masina... sau poate ati simtit.. da atunci sigur n-ati raspuns cu... Mai bine o Sandero!

            Sper sa nu ma urati.. nici nu e nevoie sa ma iubiti.. sunt doar pareri si parerile pot fi impartite. Dar era neaparat nevoie sa intervin din afara si sa fac lumina. Credeti ca e mult sa am 150 cai si sa consume masina 6%motorina afara si 9% in oras? Mie nu mi se pare. Eu pur si simplu stiu ca am o masina care face fata.. in orice situarie am nevoie. Nu prin padure, recunosc, unde poate o dacie mai merge. dar pe drumuri, in civilizatie.

            Apropo.. acum sunt in Germania si mi-am luat un Smart for two. din ala mic cu doua locuri. Pe asta l-as compara poate cu dacia. desi, e facut de Mercedes. asa ca, ma mai gandesc. A fost 2850 de euro, din 2004. Cu 106 000 km. Sa vedem o dacie cu 106.000 cum se va comporta.

            Concluzia....
            -> o Sandero noua, ar merita banii. Dar nu mai mult de 3000 de euro. (tinand cont ca probabil fara 10 000 nu o iei)
            -> Un BMW 320d merita banii. Dar nu mai mult de 20 000 euro (pentru ca 40 000 cat e acum e exagerat - sa fim realisti)
            -> Un Smartfortwo nou, tot 3000 de euro (nu 10-11 000 cat e in realitate)

            Ce sa zic? Multa bafta cu masinile! Mi-ar placea ca masina buna pe care mi-o aleg sa fie romaneasca. Dar se pare ca.. mai avem de asteptat.

            10 000 de euro o Dacie.. priceless

            Numai bine!
            Alex.

            Comment


            • #81
              Adevarat ce spui tu Alex insa poate tu fiind in Germania poti sa-ti acoperi usor costurile de intretinere la un BMW second. In Romania piesele si manopera pt asa ceva este destul de mare.
              Chiar, cate interventii si cu ce costuri ai avut la Mr. Bmw 320d ?
              Daca nu ai avut nicio interventie inseamna ca esti un caz fericit.
              Oricum felicitari pt masina. Mii si milioane de KM fara probleme !

              Comment


              • #82
                multumesc la fel!
                sunt doar temporar in germania, din ianuarie pana in aprilie.
                BMWul il am din iunie 2009 doar, n-am apucat sa fac cu el decat 20 000 km.

                am schimbat uleiul si filtrele, si a costat 5 mil. cu manopera, nu pentru ca e mai scumpa intretinerea, ci pentru ca am vrut sa iau piese si ulei de calitate. puteam pune si ulei romanesc cu 7 lei litrul

                Intr-adevar, sper sa nu am probleme. Cand am fost la reprezentanta la o testare, mi-au facut o lista cu "cateva" piese care dupa ei ar trebui schimbate. estimare.. 60 milioane fara manopera pai sa si le schimbe ei. este oricum o modalitate de a face bani, masina nu are deocamdata nevoie de schimbarile de care zic ei.

                Concluzia.. poate fi costisitor sa iei o masina SH.. dar:
                Cu 4-5000 euro iti poti lua o masina second (ex. bmw320d din 2001 ca sa ramanem in tema propusa de mine) in care daca bagi inca 5-6000 (ca sa ajungi la banii unei Sandero) ai vandut-o de mult pentru ca ar trece deja cativa ani in care ai condus o masina buna.

                Deci cam asa se pune problema..
                -o masina noua cu 10 000 dar Sandero
                -o masina net superioara cu 10 000 euro SH din 2005-2006 , la care e probabil sa nu ai probleme fiind o masina relativ noua dar cu pret de 3-4 ori mai mic decat pretul noi
                -o masina net superioara mult mai veche din 2000-2001 cu jumate de pret la care ii poti adauga reparatii pe parcurs de cealalta jumatate si ajungi tot la 10000

                Eu imi asum varianta a doua.

                Comment


                • #83
                  Vechea mea dacie 1310 m-a dus 130.000 fara probleme, iar de la sandero astept mai mult . Ce ai simtit tu cand ai trecut de la 1300 la opel la fel am simtit cand am trecut de la 1300 la sandero. Spui ca trebuie sa mergi cu ambele pentru a face o comparatie. Ai mers cu sandero ? Cum esti neutru cand esti posesor de SH ? Nu te intreb cu rautate dar te contrazici. Smartul este o masina buna pentru acolo dar aici pe drumurile noastre s-ar comporta ca o minge de ping pong. Cumperi un SH care a mers perfect 200000 km in strainatate, arata impecabil iar dupa 6 luni petrecuti pe drumurile patriei ajung niste epave. Cum de strainii cumpara asa de multe dacii, nu le-o fi rusine sa mearga cu ele pe strada sau poate stiu mai multe despre dacia de cat stim noi romanii ? Sandero produs in Brazilia sub sigla renault merita mai multi bani ? Care este contributia uzinei dacia la aparitia sandero ? 3000 de euro . Deci, daca avem un dialog civilizat te astept cu placere sa discutam pe acest subiect. Ai o fraza desteapta, pacat ca ai scris in paranteza ,,(desi SH e foarte general)''.

                  Comment


                  • #84
                    Misto! Multumesc pentru aceasta detaliere.Este intr-adevar un alt mod - valabil si civilizat de a privi lucrurile.Dar eu raman totusi cu sandelul meu.La cati km fac pe an (7-8mii),nu ma astept sa am probleme deosebite cativa ani buni.
                    Pur si simplu ma consider prea sarac ca sa imi mai pot permite o masina SH.Prea multi au patit-o de au trebuit sa faca rata la banca,ca sa-si repare masinile aduse de prin Germania...fara suparare.E ca o mare loterie,unde nu ai de castigat,doar pierzi mai mult sau mai putin.Am avut si peugeot,am avut si dacii 'nspehands.Am condus si mertan si bmw...Toate aceste masini au fost net superioare daciilor la capitolul confort,performanta samd.Dar din pacate la mentenanta majoritatea te rup...din aceste considerente mi-am luat eu dacie,ca sa o pot si intretine...si pana la urma urmei,e masina,te duce unde e nevoie,nu?

                    P.s. inca ceva: deocamdata nu are nevoie masinuta de reparatii de 60 milioane...dar pana la urma,va avea nevoie...ce faci,o vinzi cand vine vremea si o iei de la capat cu alta?
                    Si s-au vazut loganuri cu peste 500.000 km (!) la bord.Inca merg Ca fapt divers.
                    Oricum,multumesc inca o data pentru ca ne-ai impartasit opinia ta! Multi km fara probleme si bafta!
                    Last edited by sanderizer; 16 March 2010, 23:24.

                    Comment


                    • #85
                      O sa incerc sa fiu punctual si sa nu contrazic pe nimeni, sunt o fire vesela si iubitoare de oameni : )
                      Eu am completat partea bold

                      Originally posted by marian66v View Post
                      Vechea mea dacie 1310 m-a dus 130.000 fara probleme, iar de la sandero astept mai mult : ). Ce ai simtit tu cand ai trecut de la 1300 la opel la fel am simtit cand am trecut de la 1300 la sandero. Spui ca trebuie sa mergi cu ambele pentru a face o comparatie. Ai mers cu sandero ? Am mers doar la testdrive in Cluj, recunosc Cum esti neutru cand esti posesor de SH ? Scuze daca s-a inteles gresit, n-am fost destul de clar nu eu eram ala neutru. ma gandeam in sinea mea ca ar trebui facuta o medie intre posesori de Sandero sau mai bine Dacie in general si alte marci. Oricum, e prea general.. alte marci pentru ca sunt siguranta si mult masini sub Dacie in termenul SH, asa ca sa nu impartim neaparat in doua categorii Nu te intreb cu rautate dar te contrazici. Smartul este o masina buna pentru acolo dar aici pe drumurile noastre s-ar comporta ca o minge de ping pong. Asta e ca in bancul cu noua Dacie , pe care probabil l-ati auzit si se refera la germani ce vorbesc despre romani care ar face orice sa nu repare drumurile.. si anume sa faca masini care mai bine sa se potriveasca la drumuri rele. Eu inca sper la drumuri mai bune si la noi in tara, si o sa vad din mai incolo cum e cu Smartul rin Romania. In orice caz de drumurile din Cluj sunt multumit. Cumperi un SH care a mers perfect 200000 km in strainatate, arata impecabil iar dupa 6 luni petrecuti pe drumurile patriei ajung niste epave. am observat fenomenul, este vorba de modul de intretinere si de folosinta efectiv. Romanul va conduce masina cu nesimtire si doar va cere de la ea, nu va da inapoi ca in orice.. relatie . Cu putina civilizatie, se poate intretine foarte bine o masina si in Romania Cum de strainii cumpara asa de multe dacii, nu le-o fi rusine sa mearga cu ele pe strada sau poate stiu mai multe despre dacia de cat stim noi romanii ? Am vazut ca vin foarte multe Dacii in Germania de exemplu. Trailere intregi. Dar, cel putin in Munchen, am vazut destule loganuri, chiar si Sandero. Insa, niciodata conduse de nemti, ci de negri sau asiatici. Sandero produs in Brazilia sub sigla renault merita mai multi bani ? Care este contributia uzinei dacia la aparitia sandero ? 3000 de euro . Deci, daca avem un dialog civilizat te astept cu placere sa discutam pe acest subiect. Ai o fraza desteapta, pacat ca ai scris in paranteza ,,(desi SH e foarte general)''.

                      Comment


                      • #86
                        Asta cu "Insa, niciodata conduse de nemti, ci de negri sau asiatici" a fost tare.
                        Trebuie sa sunam la Polita Rutiera Germana sa ne confirme datele din taloanele posesorilor Dacia

                        Comment


                        • #87
                          Originally posted by sanderizer View Post

                          P.s. inca ceva: deocamdata nu are nevoie masinuta de reparatii de 60 milioane...dar pana la urma,va avea nevoie...ce faci,o vinzi cand vine vremea si o iei de la capat cu alta?
                          Si s-au vazut loganuri cu peste 500.000 km (!) la bord.Inca merg Ca fapt divers.
                          Oricum,multumesc inca o data pentru ca ne-ai impartasit opinia ta! Multi km fara probleme si bafta!
                          Am uitat sa precizez ca in regim propriu de comanda a pieselor, si nu prin reprezentanta, costul de 60mil se reduce sub 20mil problema e la nivel de reprezentanta unde preturile sunt exagerate. dar: iti iei masina noua, cu 40 000 euro, o repari in reprezentanta. o nimica toata! eu am luat aceeasi masina cu 11 000 euro si o repar la service pentru ca am avut bani de second de la bun inceput, nu de reprezentanta. asta e diferenta. si aici nu e vorba de calitate, pentru ca ma refer la aceleasi piese, aceeasi marca, triplata sau patruplata unde le e cald si bine.

                          Concluzie.. Oricat ar trebui sa dau pe piese, nu voi ajunge niciodata la de 4 ori suma cu care am cumparat-o, adica valoarea ei noua. Iar calitatea nu cred ca a scazut cu nimic in 4 ani, in care s-a devalorizat atat. Dar asta e deja alta poveste, referitoare la de ce nu inteleg cum ti-ai lua masina scumpa (ex.40 000 euro), cand ti-ai putea lua aceeasi masina poate cu un pas mai in spate pe scara evolutiei lor deci cu 4 ani mai veche, la de 3-4 ori pretul mai mic.

                          Revenind la comparatia reala a topicului, si anume Sandero nou sau SH care au valoarea unu Sandero nou (ca de fapt asa s-ar putea pune problema), nu cred ca 500 de euro peste cei 11.000 ma trimit foarte departe de pretul unui Sandero. Acum, daca e sa fie cu ghinion si sa apara alte probleme mai grave, asta e alta problema si intr-adevar un risc pe care mi-l asum. Cu ghinionul nu ma pot juca sau pune.

                          Comment


                          • #88
                            Originally posted by Goan View Post
                            Asta cu "Insa, niciodata conduse de nemti, ci de negri sau asiatici" a fost tare.
                            Trebuie sa sunam la Polita Rutiera Germana sa ne confirme datele din taloanele posesorilor Dacia
                            Din ce am vazut eu, asa a fost. Bineinteles, nu in toata Germania e ca in Munchen, unde majoritatea soferilor sunt femei, unde babele conduc Mercedes si BMW, unde barbatii merg pe Bicicleta sau in masini touring, unde fetele conduc Jeepuri, unde turcii (nenumarati) conduc Renault si masini mici, unde femeile conduc dube si in special "n" blonde se dau jos de la volanul masinii de politie. E ciudat.. si din nou, sa nu generalizam. but it's a fact.

                            Unde am vrut sa ajung, e ca Munchenul e o zona unde se invart multi bani dar nu in toata Germania e la fel, asa ca or fi si nemti prin alte parti care conduc mioritica noastra masina.

                            Comment


                            • #89
                              Si eu sant o fire iubitoare de oameni cu inclinatii certe catre femei. Ca o concluzie, ii dau dreptate lui Sanderizer, suntem prea saraci sa conducem SH-uri scumpe (>10000 de euro), prea orgoliosi sa conducem masini de dimensiuni mici, mai mult, trebuie folosita si la carat porcul de craciun, mobilierul, electrocasnicele, etc, dar nu intr-atat de orgoliosi incat sa mergem cu masina taras numai sa aiba lipit de dos bmv sau mercedes. Proportia romanilor care cumpara dacia este mult mai mic decat se cumpara in strainatate, noi le cumparam toate cazaturile si ei ne cumpara masinile noi, oare cine este mai destept noi sau ei. De ce se cumpara ? Dintr-un calcul simplu, la o medie de 5 ani cat este folosita o masina, aproape in intregime este acoperita de garantie, plus pretul scazut cu ajutorul primei de casare. Asta nu inseamna ca masina nu este fiabila si nu are un design placut pentru ca, oricat de ieftina ar fi nu iti iei masina si iti muti domiciliul in service sau sa iti fie rusine sa mergi cu ea pe strada pt ca arata ca dracu. In privinta apatrizilor care de curand au cazut din copac si conduc sandero nu comentez, este posibil, numai ca, mai repede cumpara un neamt care nu mai are nimic de demonstrat decat unul cazut din copac care da din coate pentru un statut social mai ridicat, vezi exemplarele de la noi.

                              Comment


                              • #90
                                diferanta majora este garantia masinii, iar apoi ar fi si pretul. dupa cum stiti eu sunt unul din cazurile "izolate". (nu mai detaliem).o sa punctez in continuare insa citeva aspecte pe care le consider obiective.
                                aspectul cu loto e valabil in ambele cazuri, si pentru masina noua si pt SH. (nu ma refer numai la Dacia si includ si alte marci aici-masini noi). un alt aspect este costul pieselor de schimb noi este foarte mare la renault, asa ca din punct de vedere al intretinerii dati-mi voie sa ma abtin. la fel si consumurile de combustibil. bineinteles vom cauta sa ne luam piese reconditionate, etc, solutii sunt. eu deja caut solutii si sunt in garantie, iar asta nu mi se pare normal. si mai e ceva! poate sa spuna cineva cit costa o Dacie dupa 1 an de exploatare?..va rog.
                                nu in ultimul rind, referitor la aspectul cu faptul ca nu ne permitem exista un procent extrem de mare de romani, care nu au bani de benzina si spala masina cu ligheanul in fata blocului si au masini de zeci de mii de euro si nu isi iau Dacii. asa ca sa nu generalizam, cum spuneam in alte posturi. e foarte bine ca Sandero se vinde, este frumoasa, e practica, dar sunt anumite aspecte care tin de plusuri si mai ales minusuri si putem indelung discuta in tabere de pro si contra, iar tendinta ca posesor e sa te ghidezi in functie de acest aspect al plusurilor si al minusurilor si mai apoi sa iti apreciezi masina. aici spun ca un om poate fi multumit de o masina ieftina cu care nu are probleme la fel cum unul poate fi nemultumit cu o masina mult mai avansata si scumpa cu care are probleme, lasind la o parte cele expuse mai sus.
                                Last edited by ciomp; 17 March 2010, 17:15.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google