Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Preferati un Sandero nou sau o masina second?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Deci sa intelegem ca daca maine ai fi in situatia dinainte de a lua Sandero ai alege CLAR una SH ?

    Comment


    • #92
      avind in vedere garantia as lua o masina noua, cum am spus. stii cum e, e totusi greu sa alegi o masina fara sa faci compromisuri. ele pot fi diverse, in unele cazuri sunt mai mici, in altele sunt mai mari. la fel si asteptarile pot fi mari si se adeveresc pentru unii, iar pentru altii nu sunt pe masura iar asteptarile pot fi si strins legate de compromisuri.
      nu mai zic pretentiile. unii pot avea pretentii mai mari si atunci asa isi aleg masina.
      referitor la Dacia si alegerea facuta, ramine sa ma pronunt dupa vreo 3 ani daca o voi mai avea. deocamdata insa nu ma pot proununta si nu ma grabesc sa o laud. o consider o masina decenta si "de treaba", pentru oameni mai putin pretentiosi, o consider o buna "afacere" a francezilor si o masina care te poate impresiona placut ca si posesor. concluziile in timp le va trage fiecare si ele sunt foarte mult legate de cum vedem fiecare masina.

      ps personal daca as fi acum in situatia de a alege inainte sa iau sandero m-as reorienta. am mai afirmat asta. clar nou, dar altceva. cred ca experienta m-a invatat ca pot face si altfel de compromisuri. asta e viata!
      Last edited by ciomp; 17 March 2010, 17:50.

      Comment


      • #93
        hai sa mai zicem diferente obiective nu subiective, referitoare la titlul topicului, dar referindu-ne la masini cumparate cu acelasi pret:

        -in cazul SH, cel mai probabil e nevoie de.. banii jos, pe cand masina noua se poate lua in leasing (asta daca excludem credit personal) - cine are mai multa experienta poate sa completeze cu avantaje/dezavantaje dpdv financiar.. de exemplu cat creste pretul in leasing
        -in cazul SH, Casco va fi probabil mai mare (ex. meu: o masina cumparata second cu 11000 euro, valoreaza in catalog 17000 de euro dupa calculul uzurii, astfel casco pe an este 60mil)
        -in cazul SH, reviziile nu trebuie facute la reprezentanta in mod obligatoriu, deci pot fi mai ieftine ca la o masina noua

        mai spuneti si voi

        Comment


        • #94
          Originally posted by ciomp View Post
          ps personal daca as fi acum in situatia de a alege inainte sa iau sandero m-as reorienta. am mai afirmat asta. clar nou, dar altceva. cred ca experienta m-a invatat ca pot face si altfel de compromisuri. asta e viata!
          Ideea este ca pe ce-a de-a doua nu pot s-o trag....este vorba de bancheta spate, stiti cumva cum se mai strang balamalele de la torpedou? In partea stanga nu este prins ok,...... naspa rau cu climatizarea asta de la......., de 1 saptamana se aude un zgomot la masina........am fost cu ea in service dar cei de acolo nu au reusit sa rezolve problema....se aude un tacanit identic ca acela care -l auzeam la Dacia cand nu era reglat avansul si bateau tachetii............de o saptamana am motor nou schimbat pe garantie.......problema cu alternatorul tot nu am rezolvat....Am mai spus pe topicul de Impresii ca aveam o problema cu un zdranganit pe dreapta.... am fost cu ea de 5 ori la mecanici timp in care au tras de toate alea pe-acolo si au schimbat si flansa de amortizor pe dreapta.
          La prima vedere pare a fi clubsandero, gresit . Am postat o mica parte din problemele pe care le are alta marca dar pe bani mai multi. Deci reorientarea nu ajuta prea mult, poate de la 15000 de euro in sus, sau mai bine asemanam aceasta reorientare cu o casnicie unde intervine rutina si ar merge altceva, dupa aceea ne dam seama ca, ce avem/aveam acasa parca este/era mai frumoasa, mai desteapta si devreme acasa.
          arpag0n cu cei 11000 si cu 1500 reparatia plus 1500 casco m-as orienta catre un renault megan 3, nou in tipla.
          Last edited by marian66v; 18 March 2010, 00:22.

          Comment


          • #95
            Originally posted by marian66v View Post
            arpag0n cu cei 11000 si cu 1500 reparatia plus 1500 casco m-as orienta catre un renault megan 3, nou in tipla.
            Eu sper sa raman la cei 11.000. A fost destul pentru mine. Casco nu fac si reparatii nu e nevoie. Vor fi schimburi uzuale de consumabile ca nu e vorba de altceva si in mod sigur nu le voi face in reprezentanta.

            Comment


            • #96
              ceea ce puncteaza arpag0n este foarte corect. uzura poate e intr-adevar un factor foarte important (pe care eu nu l-am luat in calcul..recunosc si m-am oprit doar la pretul aparent mic de achizitie). asa ca daca stam bine si ne gindim cred ca meria sa te reorientezi si cu banii pe care ii dai pe piese in timp sa iti iei ceva mai bun si mai durabil, de la inceput. oricit ati incerca sa spuneti ca Dacia e ieftina de intretinut, e facuta clar sa fie o masina "de consum", adica sa inghita bani destui dupa ce o cumperi, repet atit la piese/consumabile, care deja am inceput sa vedem ce "bune" sunt cit si la carburanti. Asa a fost ea proiectata. (exemplu concret de proiectare "proasta" sunt bieletele orientate in sus si care cad din ce in ce mai repede, nu mai aduc in discutie casetele de directie care costa 3.000 RON, exact ca si la clio si care tin cum vedeti unele 200 km, un kit de ambreiaj..1.100 ron pe care l-a schimbat mama lui chitziman , culmea mai scump ca la un 320 D, care l-a schimbat un coleg sapt trecuta dupa 170.000 km cu cca 780 ron nou, complet, etc. exemplelele pot fi destule.). Nu spun eu asta pentru prima data ci o spun cei care stiu despre ce e vorba. Uitat-va si pe Logan. Va fi aparent "ieftin" de intretinut cind vom iesi din garantie si o vom repara in fata blocului cu vecinii si vom lua piese de srl sa le montam cu nea gica mecanicu' de la 3 la o bere. Urmind ca dupa o luna, doua sa o luam de la capat. Vad ca si acum sunt destui care merg cu piesele lor la service, luate care de pe unde, cu uleiurile lor etc. Exact asa poti face si la alta marca.
              Deocamdata eu nu am ramas la pretul de achizitie si prima investitie a fost bara stabilizatoare. Urmeaza o caseta de directie, de back-up. ..si vor mai urma destule sunt sigur. Masina are 10 luni.
              Am luat desigur in calcul si intretinerea cind am luat aceasta masina, insa factorul de departajare fata de alte marci similare a fost garda la sol,spatiul pe care mi-l ofera in clasa ei si ca am crezut ca ma va tine cel putin 3 ani fara sa umblu la ea. Atit am estimat eu.Nu s-a intimplat asta din pacate. Am trecut peste consum, peste motorul mic si depasit si peste alte chichite marunte care ma asteptam sa apara si pe care, multe le gasim si la alte marci similare, la preturi similare.
              Revenind la preturi si cei cca 10-11.000 de euro cit e acuma o Dacia Sandero cit de cit dotata, categoric as pune in plus inca ceva, chiar daca ar fi sa stau fara masina o perioada si m-as reorienta.
              drumuri bune!
              Last edited by ciomp; 18 March 2010, 13:21.

              Comment


              • #97
                inca o diferenta din lista cu lucruri obiective nu subiective (descpre care s-a vorbit dar nu s-a punctat concret):

                - pretul la o masina noua scade mai repede in primii ani de la cumparare, comparativ cu cel al unei masini SH.

                Acest lucru poate fi dureros pentru cine va fi NEVOIT sa vanda masina chiar si din lipsa subita de bani. Am vazut acest caz anul trecut, si s-a intamplat la multa lume odata cu venirea crizei. Eu eram in cautare de masina, in targ in cluj erau oameni cu masini frumoase, aproape noi, nevoiti din lipsa de bani sa le vanda. Mi-a parut rau dar nu m-am putut uita la ele, pretul cerut fiind mare. Mare din anumite puncte de vedere.. si anume, era deja o masina uzata, chiar si numai de 1 an, dar omul vroia sa isi recupereze banii pentru ca nici nu s-a folosit de ea foarte mult.

                Conceptia romanului e sa isi cumpere masina si sa o tina cat mai mult..daca se poate toata viata. Sa fie o lene? sau pur si simplu siguranta comunista (ma scuzati daca deranjez cu exprimarea) ca ai bunul tau si nu il pierzi, esti asigurat pe el, garantie, figuri, minuni, la un pret prea mare pentru ce se ofera...

                Sper sa nu jignesc, pentru ca nu asta e ideea. Vad peste tot in jur, la tatal meu inclusiv. Romanul am observat, considera ca nu merita ceva mai bun si ca daca cel de langa el se multumeste cu ceva, e in regula sa aiba tot asa. Bun, dar daca tot sunt dati drept exemplu nemtii.. atunci vreau sa vad ca romanul isi ia o Dacie si o vinde dupa 3-4 ani, sau mai exact o da la Buyback si isi ia alta noua. Dupa 4 ani, nu dupa 20! Sa fie comoditate, sa fie frica sau pur si simplu e o strategie de reclama a unora prea buna, sa te faca sa intelegi totul pe dos.....

                Ramane sa imi dau seama .. de-asta m-am si inscris pe acest forum si cu tot respectul, va rog sa ma contraziceti in ce nu inteleg deocamdata sau inteleg tocmai eu pe dos.
                Va multumesc. ;)

                Comment


                • #98
                  Eu cred ca din SARACIE nu o schimba dupa 3-4 ani.
                  Daca ne gandim ca marea majoritate a masinilor sunt luate in credite care se invart in jurul perioadei de 5 ani (+ - 1;2 ani) atunci este normal ca omul sa zica:
                  "Prima data sa o platesc si apoi poate dupa ce termin de platit o mai tin 3-4 ani".
                  Si asa ajunge ca o masina sa fie tinuta ~ 10 ani.
                  Si altii dupa 10 ani nu se mai pot indatora iarasi, masina normal, a scazut in valore...

                  Comment


                  • #99
                    hmm.. in cazul asta titlul topicului e prea general, si anume ar putea fi despartit in Preferati un Sandero nou cu banii jos sau o masina second cu banii jos? la fel ca.. Preferati un Sandero nou in rate sau o masina second pe credit ? Asa ar fi mai relevant, nu comparam capra cu varza :P ..

                    Comment


                    • din anumite puncte de vedere o Dacia noua e o alternativa. referitor la ceea ce asteptam de la o masina, mai exact pretentiile noastre si aici pot fi foarte multe aspecte de discutat, depinde ce de consideram ,mai bun. dupa cum se vede pentru unii colegi de pe forum Dacia este foarte buna. nu ii putem condamna. e opinia lor si asa "simt" masina.
                      personal eu am cautat o masina cit mai ieftina si cu care sa pot escalada putin drumurile tarii. s-a nimerit sa se potriveasca asta in detrimentul unui SH si in detrimentul a tot ce am testat la momentul respectiv, cind am facut selectia, respectiv am ales masina.e o referinta.
                      referitor la mentalitatea romanului, aici sunt foarte multe de discutat, iar oamenii nu ii putem noi schimba printr-o simpla discutie. stii vorba aia: lucrurile se mai schimba, oamenii mai greu. ceea ce spune Goan cu saracia!!!...pffff ar fi multe de spus; sunt oameni care traiesc dintr-un salariu mediu pe economie si au masina de 30 de mii de euro, astia tot din saracie o platesc..corect?. creditele scumpe, alimentele exagerat de scumpe, carburantii, taxele mari tot din saracie le platim. ne permitem?..da se pare ca ne permitem pentru ca nu stim cu adevarat ce sa "cerem" si nu stim cu adevarat ce sa apreciem. nu spun eu ca prostia si domnia se plateste, dar se pare ca suntem o natie de "domni".

                      revenind, daca e sa rezum ce am spus mai sus, cel putin vis-a-vis de Dacia nu cred ca mai putem sa ne raportam la perioade asa lungi de folosire, chiar daca va exista
                      un mic procent care va avea masina si peste 15 ani.
                      Last edited by ciomp; 18 March 2010, 23:19.

                      Comment


                      • undeva p la mijloc

                        sincer am 2 masini dacia un logan 2006 / sandero decembrie 2009 ... ambele arata si merg ok ... sunt d acord k ele si k marfa dar si alte masini de marime sau de acelasi pretz nu se pote stii daca e buna sau nu ... am avut destule masini trecute prin mana una mai buna ca alta ,,, alta mai proasta k alta pt pretul lui sandero si al loganului sunt destul d multumit dar ... sincer se putea mai bine la pretz ... au spus una si fac alta sincer loganu trebuia sa fie d la 5000 euro si sandero la fell si cu ce pretz se fac acuma in magazine d la cat incep nimeni nu zice nimik ... salut si stima

                        Comment


                        • dyzy...ti-ai ales numele potrivit (dizzy= ametit) La modul tau de exprimare,mare lucru n-am inteles. Sunt bune,dar si proaste,sunt ok la pret dar trebuia sa fie de 5000 E....hotaraste-te.

                          Comment


                          • pe ce culoare credeti ii sta bine?

                            SALUT sunt Iancu e prima oara cand scriu ceva aici.... salut toata suflarea Sandero. eu am ales culoare alba pt ca mi a placut mult +plus ca are si unele avantaje ( ingrijire usoara si scade temperatura din interiorul autoturismului) am aer conditionat. am pus mana pe un sandero inchis la culoare si am intrat inauntru cand a stat 20 de minute in soare este f cald.
                            la mine era acceptabil tot in soare tot 20 minute. astept alegerile voastre de culoare daca se poate cu explicatie. multumesc
                            La fel ca ieri ca și azi ca și mâine mereu.

                            Comment


                            • Salutare raduiancu si bun venit pe forum.
                              Referitor la intrebarea ta, poti consulta aici un chestionar culori pt mai multe informatii

                              Comment


                              • ....si te asteptam la intalniri

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google