Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Preferati un Sandero nou sau o masina second?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Buna seara.
    Cel care vrea sa isi schimbe masina, in ziua de azi, are foarte multe posibilitati de a se informa, mai ales cu internetul ( eu nu am tinut cont de astfel de forumuri si am mers pe ideea ca o masina noua e intotdeauna mai bine venita decat una la mana a 2-a).
    Eu inainte de Sandel am avut o Nova 1,6i, apoi o SN din 2002-avea 75.000 km cand am luat-o. Am fost foarte multumit de ea. In iarna, pe 7 ianuarie, cand mi-a facut-o varza un pusti (mort de beat) in parcare, avea 110.000 km si nu investisem pana atunci mai nimik in ea(am schimbat doar uleiul de 2 ori, urma a 3-a oara, distributia ii fusese schimbata inainte sa o cumpar cu 11.000 km, si cam atat. Tot ce am investit in ea, in luna Decembrie 2008, au fost aproximativ 1.200 RON ( discuri-asa mi-a fost recomanadat, cauciucuri, placute frana si bucsi fata). Dar apoi pe 7 Ian 2009 a venit nebunia ( de ziua sotiei mele ). Am plecat de la ideea ca daca vrem sa ne cumparam o alta masina, sa investim in una noua, ca doar cat este in garantie nu o sa avem cu ea mari probleme ( doar cele consumabile - la asta ma refer - placute, ulei , filtre, si altre consumabile, ....). PROST PROST PROST . FOARTE PROST GANDIT. Cel putin in cazul meu ( si al sotiei mele ) a fost o alegere nefericita; poate a fost vorba de noroc.
    La cate probleme au aparut in doar 10 luni de cand am cumparat-o, eu am deja carnetul de garantie plin cu interventii, dar fara a avea succes din pacate; adica dupa cum bine stiti situatia mea, problemele inca persista, iar cei de la WC nu vor sa imi raspunda.
    Cum am mai spus, sper sa fiu un caz izolat, dar vad ca sunt foarte multi cu probleme ( cel putin cu sistemul de directie ), iar la acesti bani (9.400 euro cu tot cu optionale ) pe care eu i-am dat pe Sandel, aveam alte variante mult mai bune, dar repet, pe care nu am vrut sa le iau in consideratie ( crezand ca Sandelul este la fel de bun si fiabil ca si SN).
    Cu bine.

    Comment


    • #47
      Nu a fost prost gandit, pur si simplu ai avut ghinion.

      Comment


      • #48
        si restul lumii cu logan ph2 cu jocuri si zgomote la directie, tot ghinionisti sunt? eu am avut 2 loganuri in care in 57000km n-am schimbat o bucsa, n-am strans un surub. pt ca n-a fost nevoie, nu aveau jocuri, zgomote, etc...la asta ultimul, in 4000km am zgomot la denivelari la directie, bat rotile, fluiera rulmentii, caraie o planetara. probabil o sa va suparati acum unii, dar nici sandero si nici lohan ph2 nu cred ca vor ajunge la fiabilitatea logan ph1. asa ziceam si eu cand se mai plangea cate cineva de logan/sandero, ca e ghinionist. asa zic si de mine acum, cu masina asta asa tre' sa fie, sa aibe probleme, nu sa mearga impecabil ca cele dinaintea ei. dar de dacia incep sa ma lamuresc. inca o consider o firma buna, dar cu scorul in scadere. oricum, sh n-o sa-mi iau. pt simplul motiv ca daca la o masina noua sunt probleme, la una sh imposibil sa nu fie. eu nu cred in mitul masinii germane indestructibile, ca au avut grija mult prea multi sa mi-l desfiinteze, doar ca lumea e superficiala si vw sau bmw de pe vremea lui stefan cel mare inca sunt masini de referinta. mergeti la un service sa vedeti ce referinta au ajuns si alea cu svastica...
        Last edited by Seba; 11 December 2009, 10:52.
        dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

        Comment


        • #49
          aici norocosii se numara pe degete nu ghinionistii.
          intr-adevar de o buna bucata de vreme citesc si eu forumul logan si acolo e plin de probleme la modelele noi logan si mcv.in special la directie. e adevarat si ca la alte case se intimpla una alta (am citit si de octavii , am un coleg cu un vectra care a avut destule probleme si l-a luat de nou) dar totusi nu din primii kilometri, asa cum am patit unii dintre noi. asta e un mare mare, mare minus pt Dacia. cu atit mai mult ca problemele sunt de natura tehnica la unul dintre ansamblurile importante si nu e vorba de fleacuri gen stergator scirtit de scaun si alte multe maruntisuri si cacaturi.
          revenind la SH era cit pe aci sa merg sa imi iau si eu una de afara dar m-au facut sa ma razgindesc costurile pentru a o aduce eu personal. nu stiu daca era o alegere buna SH, dar asta cu sandero deocamdata s-a dovedit a fi una nu chiar grozava.testind cam tot ce era ce era la10.000 de euro ca pret pe piata noastra am ales (cu buna stiinta) caruta asta numita Dacia. bineinteles a contribuit la alegere si pretul, fiabilitatea loganului I si altele care nu le mai enumar .
          insa cu Sandero si PH2 au cam gresit-o baietii. trist dar adevarat. Totusi sa nu dramatizam si sa mai asteptam solutii. ar trebui sa apara in curind.
          Last edited by ciomp; 11 December 2009, 11:32. Reason: corectare

          Comment


          • #50
            de unde fiabilitate la ph1? ca si ala a avut o gramada de probleme, care s-au corectat la ph2 si sandero. dar au aparut altele, si asta din cauza dorintei celor de la renault de a face profit.
            -fara-

            Comment


            • #51
              mai si acolo era loterie, la logan 1, dar necistigatorii erau mai putini. un vecin de al meu a avut unul si a facut taxi 96.000 km fara nici o problema. am si colegi care au avut modelul 1 si l-au vindut la 50.000 fara absolut nici o interventie. sunt sigur ca exepmpele pot continua si numai din partea mea.
              acum nustiu ce naiba au facut astia, ce au mai scos de pe acolo, ca uite ca se intimpla mai des si la mai multa lume.
              noroc ca avem garantia. mie acum 7 luni cind m-am suit prima data in sandaua mea credeti-ma nici prin cap nu imi trecea ca in mai putin de 45.000 km o sa ajung la service in afara de revizie. asta luind in calcul drumuri grele..cum ma laudam la inceput.
              acuma imi "revizuiesc" atitudinea insa si fata de masina si fata de felul de a o exploata si fata de durabilitatea si fiabilitatea ei in timp. salutari

              Comment


              • #52
                Draga Ciomp, daca scri ,,mare,, de 3 ori este mai mare decat daca ai scri mare o singura data ? Nu te supara, am glumit. Cum ai dedus ca norocosii se numara pe degete nu ghinionistii, pentru ca suntem o mana de oameni care scriu pe forum si de obicei intra si scriu cei care au probleme, foarte bine ca sunt interesati, nu condamn, oamenii cauta informatii si foarte bine fac, isi spun problemele si isi cauta rezolvarea, dar totusi, hai sa nu generalizam cu norocosi si carute. In orice moment iti poti vinde masina daca esti atat de nemultumit si iti poti lua un SH cu toate ca, la ce reclama ii faci este greu de crezut ca iti mai cumpara cineva caruta.

                Comment


                • #53
                  pai e adevarat ca sunt putine sandero. valul mare a fost la inceputul anului si acum cred ca s-au linistit bine de tot vinzarile. sa vedem ce "primesc" cei care au reducere 1000 euro in perioada asta si mai discutam. se vor aduna si posesorii si va exista mai mult feedback.
                  Marian eu nu ma supar, desi sunt in barca celor care nu pot spune ca nu sunt dezamagiti. as fi vrut sa ma laud si eu in gura mare dar nu pot. Si eu cred la fel ca nici tu -dragul meu coleg - nu poti generaliza (desi o faci mereu) ca toti sanderistii au masini grozave din moment ce nu e asa. Unii nu avem . Sa nu confundam marfa cu ambalajul ca asta se facea mereu in trecut .reclama proasta si-o face firma Dacia din pacate si oricit ai incerca sa militezi impotriva acestui lucru in mod "patriotic" sau particular nu vei putea din moment ce asa stau lucrurile in mod evident si un segment suficient de consistent "striga" foarte repede dupa ce si-a luat amarita asta de masina.
                  eu nu admit, oricare ar fi pretul, ca am platit sa am o caruta, ca aia o cumparam din tirg, nu din fabrica. diferenta exista! deocamdata sunt rezervat si mai am inca rabdare de la constructor sa remedieze ce s-a degradat pe parcurs. sper sa nu mi se puna rabdarea la incercare.numai bine.
                  Last edited by ciomp; 11 December 2009, 16:20. Reason: corectare

                  Comment


                  • #54
                    Putine sandero nu sunt, suntem putini cei care scriu pe forum, nu laud masina din patriotism chiar am o masina super buna la banii pe care i-am dat, ma simt perfect cand o conduc si imi incanta ochiul cand o privesc, este spatioasa, are design placut, este comoda, sigura, fara probleme de niciun fel, decat benzina si atat in aproape un an si jumatate si 14000 de km. Poate fiind din primul lot s-a lucrat mai cu grija. Nu stiu de problemele altor masini dar eu sunt foarte multumit de caruta mea . In general nu-mi sta in fire sa laud dar nici nu pot sta pasiv cand se folosesc diferite invective la adresa marcii. Nu este obligat nimeni sa cumpere dacia si nimeni nu a cumparat-o din patriotism inclusiv eu, am mai spus daca langa sandero nu scria by renault, nu dadeam atatea bani. Deci haideti sa nu mai generalizam pentru ca nu este cazul, se intampla la orice marca, unele chiar de renume si pe bani mai multi.

                    Comment


                    • #55
                      Adevarul fiind undeva pe la mijloc...posibil sa fi revenit timpurile alea in care trebuia sa te interesezi in ce zi a saptamanii a iesit masina din fabrica,sa poti ghici cum a lucrat nenea...?
                      Eu nu am motive sa ma plang,ce-i drept,nici nu am multi km la bord,doar vreo 9000 si ceva...poate cand ajung sa fac si eu 4-50.000 km o sa am si eu multe din problemele voastre,dar atunci voi fi iesit din garantie demult...asa ca,dintr-o prisma perversa,sunteti norocosi,va rezolva in garantie. Nu mi-o luati in nume de rau,e umorul meu negru...:P
                      Si da,trebuie sa dau dreptate lui Marian: vindeti-va caruta dragi colegi,nu merita nervii consumati.Daca nu puteti sa va ganditi la masina cum o face Marian - si eu - sa va incante,mai bine o vindeti.E mai sanatos.

                      Comment


                      • #56
                        citez din marian:
                        "Am spus si repet, uzinele dacia sunt printre putinele, daca nu singura care arata si o alta fata a nostra in afara de hoti, cersetori, violatori si ar fi bine sa fim un pic mai retinuti, nu ii pot spune patriotism pt ca si acest cuvant a ajuns de c....."..si

                        "Sincer, daca m-ar interesa un sandero si as intra pe forum as renunta la cumpararea acestei masini" spune Marian
                        ...asadar "eu imi apar saracia..si nevoile si neamul"..cum zicea poetul. concluziile nu le trag eu si spun doar ca e o opinie pur subiectiva. bineinteles apelez la permisiunea celui care e facut-o, caci nu vreau sa ne suparam.
                        asadar ca sa fiu in asentiment, va indemn pe toti fratilor sa fiti uniti si sa va cumparati cit mai multe masini dacia si sa le folositi ca atare!
                        revenind la discutia noastra cred insa ca primele loturi au fost mai reusite iar mai in urma s-a lucrat in graba si asa cum sa- mai spus mergind pe ideea de profit.
                        Last edited by ciomp; 11 December 2009, 18:27.

                        Comment


                        • #57
                          Domnule e bine ca citezi din contemporani inca in viata, sunt mandru . Daca sunt subiectiv fiind roman crezi ca neamtul este obiectiv cu vw sau opel imi pare rau dar te inseli, daca tot imi cauti prin postari poti gasi si unde am scris ca, la marimi si preturi apropiate ar fi bine sa cumparam sandero, in asta consta felul in care vad eu patriotismul, adica nu te costa nimic, ba dimpotriva in cazul sandero sau logan nu au rival la marime, pret si intretinere, doar nu-mi spui ca ti-ai luat sandero din patriotism. Cred ca, confunzi forumul cu candidatura la presidentie, nu am dat un pumn, am dat un dos de palma, nu am fost acasa la ala, ba ai fost s.a.m.d.. Spun a ...n oara, sunt probleme cu unele masini ca la orice firma dar nu poti spune, cauza tuturor problemelor este marca dacia, cum nici pe neamt nu o sa-l auzi ca are probleme cu masina din cauza ca vw este o marca proasta. Deci spor la vanzare si sa-ti iei un vw SH care sa te tina un milion de km.

                          Comment


                          • #58
                            pai daca o scaldam ca in politica nu ajungem nicaieri. la marimi si preturi apropiate poti gasi si altceva foarte foarte usor. piata geme de oferte.
                            nu confund nimic, nici macar persoana care tot da din colt in colt cautind explicatii si facind aluzii.patriot, nepatriot nu asta conteaza, iarta-ma. nu ti-a atribuit nimeni rangul pe care il revendici stimabile si nici masinii astia nu i-am dat INCA nota proasta. aici te inseli amarnic si te pripesti sa tragi concluzii in numele celor multumiti si mai mare peste ei.Dacia are insa galben de la mine. asa ca discutiile sunt de prisos. ce e bun si ce e rau e rau. iti doresc sa ai foarte multi km placuti la bordul acestei minunate masini si peste 20 de ani sa ne povestesti cu acelasi patos despre dinsa.

                            Comment


                            • #59
                              Au cam escaladat discutiile pe aici...eu cred ca daca omul nu este multumit de un produs/serviciu pentru care a platit,are tot dreptul sa reclame/sa vanda/sa scape de problema. DAR nu mi se pare ok,sa blameze tot ce este legat de acea problema,sa generalizeze.Deci repet,daca nu sunteti multumiti,vindeti-o oameni buni! Si luati-va orice altceva,nou sau second hand,nu conteaza,doar sa va faca fericit! Nu ne puteti acuza ca nu am incercat sa va sustinem - cat am putut - prin sugestii,idei,sau pur si simplu compasiune. Nu cred ca si unul din noi si-a cumparat logan/sandero din patriotism.Mai degraba din cauza bugetului si a conceptiei ca daca e nou,e bun. Si in majoritatea cazurilor,chiar este!
                              Fara suparare,este parerea mea.

                              Comment


                              • #60
                                exact cum un om este multumit, altul poate sa nu fie. asta e ideea. sa nu fortam insa lucrurile si sa ii facem pe cei multumiti nemultumiti si invers. Marian nu intelege acest lucru si pledeaza pro ca si cum ar fi singura optiune, excluzind restul. a spus-o clar. personal sunt intr-o pozitie neutra si deocamdata in asteptare. semnele sunt bune
                                ..vom vedea ce urmeaza.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google