Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Reviziile periodice: unde, cum, cat?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mai Midnighte, mai puisor.

    Ti-as fi indatorat daca nu m-ai lua peste picior. OK? Deasemenea lasa in pace a doua mea masina, nu sunt singurul cu 2 masini de pe forum, e cheltuiala mea cu revizia si nu face subiectul forumului Sandero.
    Ce am spus sus este ca eu ca si inginer mecanic de formatie, nu inteleg ca de ce la o masina noua de 1 an se schimba antigelul si asta se face pe bani nu in garantie. E schimbare nu completare asa banuiesc.


    Deasemenea nu inteleg de ce a fost 120 lei filtrul de habitaclu.

    Personal mi se pare mult 6 mil si ceva revizia de 1 an la Dacia.

    Si cu asta punct.

    Comment


    • Revizia de 1 an, la benzinare, Sandero 2 consta in schimb ulei ( maxim 4 L ! ), filtru ulei, filtru aer, filtru habitaclu, garnitura buson. El a facut asta, ba chiar mai mult. Sa zicem ca i se duceau placutele de frana, discurile, lichidul de frana, freon-ul din instalatie. Atunci toata treaba ajungea aproape de 2000 RON. Asta inseamna ca REVIZIA in mod normal costa 2000 RON ? In nici un caz nu. Dar logica ta de INJINER o considera asa. Inceteaza, ca esti absurd. Revizia in mod normal, ajunge maxim 400 RON. Si asta in Bucuresti. In provincie ajunge chiar si 320-330 RON. Si nu scriu asta pentru tine, ca traiesti in alt secol. Scriu pentru aia putini care citesc sa nu se ia dupa prostiile aberante zise de tine in privinta ultimei generatii de Sandero. De acum incolo, te las pe tine sa vorbesti din experienta ta vasta si faptul ca detii un Sandero. E acelasi drac Sandero 2 cu 1, dupa tine. Fii zeu in continuare aici

      P.S - puisor sa ii zici nevestei, amantei, prietenei sau fetitei tale. Eu nu am filetul pe stanga, daca ma intelegi DOMNU' INJINER !
      Alta zi, alt idiot

      Comment


      • Originally posted by ascomp View Post
        Deasemenea nu inteleg de ce a fost 120 lei filtrul de habitaclu.

        Pretul filtrului e OK, fata de capitala unde este 160-170 lei (vorbesc de preturi de reprezentanta).

        Originally posted by Midnighte View Post
        Revizia in mod normal, ajunge maxim 400 RON. Si asta in Bucuresti. In provincie ajunge chiar si 320-330 RON.
        400 lei cu piesele cumparate de tine, montate in reprezentanta, unde platesti manopera. Atat am platit eu
        600-650 lei cu piese de la ei si montate tot de ei

        Provincie, mai exact Alexandria - pret revizie cu piese luate din reprezentanta - 400 lei (si include si filtrul de polen)
        Last edited by Crs. Sandel; 16 May 2016, 23:56. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Ce tot va mirati?
          Eu am dat pe garnitura (o-ring) buson umplere ulei 50lei (FRAIER!!!!! v. threadul Bormasina lu'Oti). Nu au pus originala ca nu se gaseste (au pus garnitura conducta apa care este mai groasa), se schimba busonul cu totul si acum m-am ales cu buson blocat (se gaseste o-ring 1,5lei!!!!! in magazinele tehnico-sanitare, piese pt masini spalat etc). Merg zilele astea in reprez sa dea "Dorel" cu "ciocanul" in el.
          Last edited by Oti; 17 May 2016, 11:49.
          sigpic„Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

          Comment


          • filtru polen: 20 lei (dat cu parere de rau pentru ca oricum trebuie schimbat dupa 6-7 luni )

            Comment


            • Unde : La garaj pe rampa la tata socru. Cat: Uleiul + filtrele = 250 ron. Manopera: gratis

              Comment


              • Revizie 1 an, 1.2 16V

                Va salut

                Urmeaza saptamana viitoare revizia de 1 an pt Sandelul 1.2. Am tot citit pe aici si preturile variaza foarte mult (unii spun 300 de lei, altii 600).
                Ma gandesc sa fac revizia la Dacia Service Cluj Feleac, de unde am cumparat masina, a facut cineva recent revizia acolo? M-ar interesa un pret aproximativ, daca sunt ok baietii, etc.

                Va multumesc.

                Comment


                • Dragi prieteni,

                  In august anul trecut am luat un Sandero Stepway 0.9 de la Meridian Auto. Trebuie sa-i fac revizia..este prima masina noua pe care am achizitionat-o.Mi-ar fi de mare ajutor cateva raspunsuri, pentru aceasta prima revizie, la cateva intrebari:

                  - Pot sa merg cu consumabilele mele/cumparate de mine la aceasta prima revizie? Sunt sigur ca daca iau consumabilele pentru revizie de la service clar creste costul acesteia!
                  - Ce service imi recomandati in Bucuresti pentru aceasta prima revizie? Meridian nu mi-a facut o buna prima impresie..ba din contra
                  - Cat costa aceasta prima revizie? (la service-ul pe care mi-l recomandati, orientativ)

                  Multumesc!
                  LE Am postat aceiasi intrebare si in alta sectiune a forumului, sper sa nu fie o problema!

                  Comment


                  • Poti merge la Alexandria. Chiar daca parcurgi 100 km dus, 100 km intors, tot iesi mai ieftin decat daca ai plati o revizie in Bucuresti. Iesi mai ieftin cu cel putin 100 lei.

                    Poti lua si piesele tale, eu asa am procedat la 2 revizii si am platit manopera la Nesty Auto.

                    Comment


                    • Multumesc, Crs. Sandel!

                      Comment


                      • Eu nu am găsit Nesty Auto în Alexandria (ci în Berceni). În Alexandria i-am găsit pe aceștia
                        Eurocar Service Teleorman, Alexandria, Str.Bucuresti, Nr.187


                        Am găsit și o factură pentru serviciile lor:
                        Revizie 1 an Dokker benzină, înlocuit ulei și filtre, completat antigel, înlocuit lamele ștergătoare.
                        Preț piese + manoperă: 475 lei
                        Data: 24.10.2016

                        Și același preț și pentru o operație identică pe 19.05.2017
                        Last edited by gecmc94; 17 July 2017, 18:57. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Pai da, Nesty e in Bucuresti, Eurocar in Alexandria. Pe cei din urma ii recomand datorita postarilor colegilor de pe loganclub.

                          Comment


                          • recomand cu consumabile de la ei cat timp este masina in garantie

                            Comment


                            • Probleme cu motorizarea 1.2 TCe

                              Misto

                              Presa francez? a f?cut un anun? de propor?ii. Persoanele care au în posesie acest tip de automobil trebuie s? verifice urgent acest lucru. Modelul vizat

                              Comment


                              • Nasoala faza. Astia de la Mioveni tin batista pe tambal!
                                Nu mă cert niciodată cu oamenii proști; că mă pot trage în jos la nivelul lor și mă vor bate cu experiența!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google