Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Reviziile periodice: unde, cum, cat?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • esti sigur ca e original?? pai posbil placute,uleiul, lichid de frana...normal ar trebui si antigelul..dar poti sa-l schimbi cand schimbi distributia si ce o mai gasi...

    Comment


    • Pe site-urile de piese auto pretul unui set ambreiaj pentru Sandero 1.4 ( K7J 710) variaza intre 198 RON (Master Sport), 318 RON (Starline), 382 RON (LUK si KM Germany), 428 RON (Sachs) si 486 RON (Valeo).

      Comment


      • revizie la 60.000 km

        Wau! Asa scumpa e schimbarea distributiei? Si eu ma apropii de revizia la 60 de mii de km sau de luna a 6-a 2012... care din astea 2 conditii apare prima, cum scriam mai sus. Dar ce mama dreaq poate sa coste asa scump? Ca doar schimba cureaua, si cine stie ce intinzatori pe-acolo, nu pinioanele. Zic si eu...
        Daca mai sinteti care ati trecut prin situatia asta (revizia la 60.000 de km), si aveti informatii despre pret, macar aproximativ, dati va rog un semn. Merci anticipat, si cit mai multi km fara incidente va urez!

        Comment


        • pai de ce crezi ca e pretul asa de mic la masina! (relativ mic) ca sa te sparga pe partea de consumabile.
          cumpara-le de la orice magazin(la jumatate de pret) si mergi in reprezentanta sa ti le schimbe. daca refuza sa ti le puna pe masina bagati picioarele in ei si in ea garantie...
          ca si daca ai probleme cu centura de siguranta, e din cauza ca nu ai schimbat filtrul de aer la timp
          daca ti s-a rupt o planetara e din cauza ca ai sters bordul cu solutii care ataca vopseaua.
          daca ti se cojeste volanul, e din cauza ca ai cauciucurile uzate...
          cred ca ati inteles ironia...
          -fara-

          Comment


          • Eu am inteles aluzia, dar totodata consider ca este normal ca o data cu inaintarea in varsta a masinii reviziile sa coste mai mult (vezi schimbarea de distributie). Totusi masina area 60.000 KM si trebuiesc multe schimbate, nu e revizia de 10.000 cu un amarat de ulei si un filtru. Cine zice ca asta de 60.000 e mare, ce o sa zica pe la 120.000 sau mai mult cand o sa trebuiasca sa schimbe kit de ambreaj si te mai miri ce ?

            Comment


            • hai Spanule ca exagerezi..si cumparatul de la orice magazin ..poate fi o teapa pentru care poti regreta...

              Comment


              • goan: de ce trebuie schimbat ambreiajul la 120 000 km ??? dormim cu piciorul pe ambreiaj ??
                chiti: chiti, daca stii de unde sa cumperi nu iei teapa deloc. ba mai mult, gasesti produse de calitate la pret bun

                eu doar prima revizie am facut.o la dacia (dacoserv salaj) si atunci cu uleiul si filtrele mele.
                PS: are dreptate spanu
                Last edited by geo_ultras; 7 April 2012, 18:45.

                Comment


                • Cand am spus 120.000 KM vroiam sa sugerez o uzura mare. Nu stiu pe cati KM se schimba un kit de ambreaj. Ideea era ca cu cat inainteaza in varsta masina cu atat trebuiesc mai multe schimbate. Am plecat de la faptul ca revizia de 60.000 este scumpa.

                  Comment


                  • Mai mult sa coste, ok, dar ziceti si voi un pret, ca-mi bate revizia la usa...

                    Comment


                    • vedeti ce cumparati!

                      nu imi retrag cuvintele ca trebuie puse piese aftermarket pe masina. nu m-am referit la asta; desi unele aftermarket sunt mai bune ca cele originale.
                      ma refeream ca decat sa cumperi de la ei din reprezentanta piese originale cu adaos de 300% mai bine iei originale de la magazine serioase cu adaos mai mic.

                      eu am avut pus filtru fabricat in romania(7 lei) iata diferenta fata de filtru original dacia(15 de la un magazin serios)
                      Attached Files
                      -fara-

                      Comment


                      • @Spanu - acum, depinde.
                        Dar nici sa comparam mere cu pere!
                        Normal ca filtrul nou arata mai bine decat cel vechi si murdar.
                        Peste un an va arata la fel de rau si filtrul de origine.
                        Ar fi o problema daca ala de 7 lei nu si-a facut treaba. Dar doar dupa carcasa exterioara, nu poti sa-ti dai seama de nimic.
                        Plus ca e plina piata de filtre aftermaket asa ca avem de unde sa alegem.
                        Anul trecut la revizie, filtrul de origine pus in Service Dacia a costat 23 de lei.
                        Asa ca nu merita sa consum benzina de 6 lei ca sa iau un filtru cu 15 lei.

                        @s62sony - mai bine decat sa astepti preturi pe forum trimite un mail la cateva service-uri si vei primi preturile exacte pentru toate operatiunile de care ai nevoie.
                        O revizie completa, cu manopera inclusa si piese de origine, ajunge la 1700 de lei (am intrebat la Dacoserv Militari saptamana trecuta) si include:
                        - filtre aer, polen si ulei
                        - Schimbare Ulei
                        - Schimbare Antigel
                        - Schimbare lichid frana
                        - Kit distributie cu pompa de apa (poate nu ai nevoie de pompa si economisesti 250 lei)
                        - Kit accesorii
                        - Verificare / completare AC (daca ai)

                        Pentru placutele de frana platesti suplimentar.

                        Ca sa faci economii cumperi tu Ulei, Antigel, Lichid Frana, Filtre
                        Poti lua si Kit-ul de distributie dar... nu primesti garantie decat 6 luni pentru montaj.

                        Mare atentie, sunt service-uri care cer cu 25% mai mult pentru ora de manopera daca aduci tu piesele, asa ca nu prea faci economii in reteaua Dacia.

                        Comment


                        • Tks UrsBrun!

                          Comment


                          • Si eu si eu

                            Revizie:
                            - filtru aer - man
                            - filtru ulei - ???
                            - ulei castrol 5w40
                            - manopera
                            TOTAL - 350 lei

                            Revizie:
                            - kit complet distributie (curea, role, pompa apa)
                            - curea accesorii
                            - antigel
                            - bujii
                            - manopera
                            TOTAL - 800 lei

                            Comment


                            • Azi am facut revizia de 3 ani la Dacia Service Zalau

                              Ulei Dacia Premium 5W30
                              Filtru Ulei
                              Garnitura buson ulei (am vrut eu sa o schimb...desi nu curgea/picura ulei)


                              Pana pe 30 iunie e campanie de reduceri la schimbul de ulei....

                              PRET TOTAL: 155,07 ron

                              ps. nu am schimbat filtrul de aer...i-am pus doar sa-l sufle cu aer comprimat !
                              ps2. dupa 3 ani si doar 16.600 Km placutele de frana sunt cam la 60% - asta o zis mecanicul
                              Last edited by bunicuta; 7 June 2012, 19:24.

                              Comment


                              • Cum de ai asa putini km in 3 ani?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google