Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Plusuri si minusuri intre Logan si Sandero

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    ὅπερ ἔδει δεῖξαι sau pe latineşte Q.E.D.!
    Mama proştilor este mereu gravidă!

    Comment


    • #47
      Mai oameni buni vad aici tot felul de pareri.Normal pt un forum de tip versus.
      Unii spun ca nu vad de ce diferenta asta intre pretul unui sandero si cel al unui logan , chiar faza2.Pai daca ne gandim la partea din spate o sa vedem o parte din diferenta.La sandero exista un stergator pe luneta ceea ce presupune cablaj, stergator si motor actionare brat.
      Mai sunt si altele, asa ca diferenta de pret este doar aparent inexplicabila.
      Sandero Laureat 1.4 MPI

      Comment


      • #48
        ansamblul motor+cutie de viteze este identic cu cel de pe LOGAN?

        Comment


        • #49
          partea mecanica e aceeasi

          Comment


          • #50
            ,,Loganul, cu forma sa "mai din topor", nu este un donor de prima clasa pentru obisnuitele concepte prezentate cu ocazia saloanelor auto, insa acest gol este umplut de Sandero,, -din revista de specialitate.

            Comment


            • #51
              o fi un stergator si 2 fire 500 de euro, in conditiile in care loganul consuma mai multa sarma fiind mai lung si are si motorul de 105CP? si e si mai mare si are portbagaj. ok, n-are bancheta rabatabila...
              dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

              Comment


              • #52
                Sandero plusuri fata de Logan
                -ABS standard (multi nu dau bani pe asa ceva dar e un plus care te scoate din belele mari)
                -Stergator luneta (un alt plus de confort si siguranta)
                -E mai usor de parcat (marea problema a loganului e vizibilitatea in spate, nu tine de experiena la parcari ca toti le mai atingem dar la sandero exista un risc mai mic)
                -Este o generatie mai noua ca design nu e un facelift
                -Are bancheta fractionabila (nu stiu de voi da pe mine ma ajutat mult)
                -Nu exista x-ul din spatele banchetei loganului deci poti mari portbagajul
                -In esenta nu e atat de diferit ca mecanica dar e mai stabil (nu inteleg de ce dar am vazut personal acest lucru)

                Avantaje logan
                -Mai spatioasa
                -Are o imagine mai serioasa (mi se pare mai potrivit pentru oameni cu varste mai mari)
                -Are un portbagaj mare
                -Este mai comoda la drumuri lungi fiind mai mare (au loc 4 in masina si cu bagajele de rigoare)

                Rezultatul
                Sandero este o masina pentru oameni tineri, in esenta o masina cu o tinta mai mult urbana fara sa compromita tinuta de drum in calatorii in afara orasului. Este usor de parcat si are o vizibilitate buna fiind astfel mai "fasneata". Are un design nou si mai atragator ne fiind un facelift deci atrage mai mult.
                Loganul este o masina de familie cu un portbagaj pe masura cu o tinuta buna de drum, este in schimb o masina greoaie in oras. Nu este o masina urata mai ales dupa facelift, este o masina orientata mai mult celor mai in varsta cu familie.

                Eu am ales sandero pentru ca am 20 de ani si nu am inca o familie, ma deplasez in general in oras unde avea avantaje clare fata de logan, in general in masina nu merg cu mine mai mult de 2 persoane, deci in concluzie nu am o nevoie deosebita de spatu pentru bagaje. Designul era mai atragator prin noutate si in opinia mea mai putin prafuit dacat la logan.
                Recomand loganul oamenilor care au familie si care nu alearga prin oras foarte mult. Loganul ph2 este o masina frumoasa spatioasa dar greoaie si "matahaloasa", de aceea recomand sandero tuturor celor care sunt mai tineri si nu au o nevoie deosebita de spatiu si vor o masina fasneata fara sa renunte la o tinuta buna de drum si performante bunicele
                Oricum ca un sfat recomand tuturor sistemul de franare de pe sandero e genial franeaza la fel de bine ca masini de doua ori mai scumpe si asta e un amanunt important.
                Scoala daca nu poti te ajuta, daca nu sti te invatza daca nu vrei.......bei o bere ca e mai sanatoasa ca munca

                Comment


                • #53
                  Am condus loganul lu' tata si eu sunt multumit de sandero pentru ca zvacneste mai repede in intersectii,nu pare asa greoi ca loganul,servo-directia e mai buna ca la logan,prinde parca mai repede viteza,un minus la sandero e portbagajul

                  Comment


                  • #54
                    De ce ii portbagajul un minus ?
                    Eu il consider un plus, e mai mic el la volum dar mai usor de marit, plus ca fiind cu haion poti duce mai multe kestii care pe gura celui de Logan nu incap.
                    In fond Sandero e hatch nu ii nici Pick-Up nici MCV si bine inteles nici Sedan

                    Comment


                    • #55
                      Sunt de acord cu specificatiile pe care le-a facut gecko_nero ,mie mi s-au parut si farurile mai puternice la sandero si parca altfel se vede noaptea ,de multe ori am faza scurta si imi dau alti conducatori flesuri,eu sunt multumit, nu zic ca loganul nu e bun dar in mare parte prefer sandero fiindca am condus loganul tatalui meu si au aparut probleme pe la 10 000km pe care eu nu le am la sandero si am 10 000 km.

                      Comment


                      • #56
                        milea vladimir regleaza-ti farurile pt.ca din cele spuse de tine iti bate prea sus ,in partea stanga sub bord ai acel buton de reglaj,de ce spun pt.ca si mie mi s-a intamplat sa primesc flashuri de la alti crezand ca merg cu faza lunga dar nu era asa

                        Comment


                        • #57
                          Depinde cat de norocos esti, sunt posesori de sandel care au avut probleme de la primi km. Normal sandel fiind o masina mai noua, ar trebui sa fie mai sigura si mai buna din pct de vedere calitativ

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by Milea Vladimir View Post
                            Am condus loganul lu' tata si eu sunt multumit de sandero pentru ca zvacneste mai repede in intersectii,nu pare asa greoi ca loganul,servo-directia e mai buna ca la logan,prinde parca mai repede viteza,un minus la sandero e portbagajul
                            loganul si sandero sunt facute pe aceeasi platfoma tehnica. printre altele, au acelasi motor, aceeasi greutate a masinii, aceeasi cutie de viteze, aceleasi roti, aceeasi caseta de directie, aceeasi pompa servo...de ce ar zvacni una mai bine decat cealalta? de ce una ar fi mai greoiae? manevrabilitatea e la fel, sprintul si viteza de top sunt identice...consumurile sunt la fel. doar suspensiile mi se par mai moi la sandero. repet, mi se par, nu am date oficiale care sa confirma/infirme presupunerea. restul, in ceea ce priveste performantele, consumul, manevrabilitatea, datele tehnice de pe site-ul dacia cam confirma asemanarea izbitoare dintre logan si sandero, cu exceptia formei caroseriei. sub carapace, ambele masini sunt la fel. absolut la fel.

                            le: @shoot: normal o masina noua are mai multe bug-uri decat una in productie de 3-4 ani. problema la sandero e ca la cateva subansamble dacia nu are inca experienta, gen hayon...in rest, aceleasi probleme or sa fie la sandero ca si la logan. mai ales ca n-au schimbat mare lucru la caroserie, decat forma. structura de rezistenta e aceeasi ca la logan.
                            diferentele sunt intre logan ph1 si sandero la finisari in principal, dar logan ph2 avand multe elemente de pe sandero, discutia devine subiectiva si se poate limita strict la preferintele noastre "estetice" si de inclinatia spre berlina sau hatchback.
                            Last edited by Seba; 17 March 2009, 10:49.
                            dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by Seba View Post
                              de ce ar zvacni una mai bine decat cealalta?
                              ......placebo?

                              Comment


                              • #60
                                Pai zvacneste mai tare pt ca cel de la servis{ma stiu foarte bine cu el}a spus asa cand tatal meu a intrebat: de ce zvacneste sandero mai tare decat loganul?Pai zvacneste pt ca toate obiectiunile de la logan au ajuns la "urechile lor" si cica tot ce erau reclamatii acum au remediat si ca sandero nu o sa aiba anumite probleme pe care loganul le-a avut,asta a fost explicatia.Iar referitor la suspensii eu zic ca sunt mai moi pe logan nu pe sandero si asta a fost si explicatia celor de la service,eu am 10 000km si acum pot spune ca nu mai sunt tari,iar eu la km pe care ii am nu am avut probleme care i-au aparut tatalui meu,referitor la sudura nici mie nu imi place,eu am condus loganul si mai conduc din cand in cand dar mie asa mi se pare mai "greoi" e parerea mea,in rest sunt cam la fel,eu am vazut diferentele astea dar nu spun ca nu e loganul bun sau altceva,cine are sa-l stapaneasca sanatos

                                Mersi dn Oliseh.

                                Si inca ceva...loganul e mai usor ca sandero,referitor la greutate,comsumul este ok si la logan,mie mi se pare ca sandero se "onduleaza" mai bine in curba stiu ca la loganul tatalui meu cam trageam de volan

                                O zi buna tuturor!!!
                                Last edited by Milea Vladimir; 17 March 2009, 14:29. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google