Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Reviziile periodice: unde, cum, cat?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @adgavril

    eu m-am plans la VC.
    si au luat masuri. am descris la topicul dacoserv
    la opc nu cred ca aveam motive in cazul meu. dar daca imi stricau ceva pe masina,,,,
    si oricum ANPC scrie ca in primul rand tre sa te adresezi respectivului "comerciant, dealer, magazin etc" sa incerci sa rezolvi cu el. daca nu mere...te duci la ei cu dreptatea-n mana

    Comment


    • De acord cu tine in cazul tau; eu ma refer insa la posturile legate de calitatea service-urile si in care "sandeforumistii" se plang incepand de la mecanic si pana la inginerul sef.

      Comment


      • Fost la AutoCobalcescu (nu le fac publicitate) pentru o problema de garantie si am vazut ca pana pe 31.10 uleiul Elf pentru revizii e gratuit. Mi-au spus ca revizia va costa pana in 300RON, o sa fac programare si eu.

        Comment


        • . buna asta, uleiul gratuit si manopera de 5 ori.

          Comment


          • nu cred, iti spun dupa ce fac revizia

            Comment


            • Salut sandoforumisti,

              Cred ca a venit si randul meu sa scriu aici, acum ca implineste masina prietenei un an.

              Fost azi la prima revizie la Sandel. Facusem programare la Auto Cobalcescu pe Splai, la ora 15h30 si am ajuns in intarziere, dar mi-au luat imediat masina. S-au comportat foarte "pro" am fost uimit ca e posibil in Romania. Nu am stat langa masina, insa in sala de asteptare de la etaj este o vedere panoramica asupra intreguilui service. La 17h10 , totul era gata (mi-au explicata ca o ora tehnologica nu e acelasi lucru cu ... 60 minute, aceasta justificand cele 2h20 de manopera facturate).

              Iata si preturile (fara TVA) :
              Total Manopera 132 Ron (2.2 x 60RON)
              Ulei ELF 10x40 63,72 RON (dar cum e promotie, nu l-am platit)
              filtru ulei 33,10 RON
              lichid racire Tip D 25,88 RON(mi-au lasat bidonul pe jumatate plin)
              Fliltru aer 50.03 RON (mi l-au dat si pe cel vechi si cred ca era de-ajuns
              sa-l curete - oricum il pastrez)
              Garnitura rotunda 6,79
              (Total piese 115,80 RON)

              TOTAL 247,80
              TVA 47,08
              Total de plata 294,88


              Cum masina nu are decat 10150km, au verificat placutele si mi-au spus ca tin fara probleme pana la urmatoarea revizie.

              In concluzie, mi s-au parut foarte pro, a fost mai bine decat ma asteptam, ii recomand (repet, nu am actiuni la nici un service... mai bine zis, nu am actiuni nicaieri )

              O seara buna
              Last edited by adgavril; 28 October 2009, 21:38.

              Comment


              • garnitura rotunda.????

                Comment


                • garnitura de la baia de ulei

                  Comment


                  • hmm..mie la dacoserv nu mi-au schimbat-o....

                    Comment


                    • nici mie la iatsa, dar cred ca nu era nevoie. daca nu ai probleme(nu pierzi ulei) nu cred ca era cazul.
                      am vb si eu cu mecanicii la revizie, si au zis ca difera piesele schimbate in fct de sofer (placute de frana de ex.) si masina.

                      Comment


                      • Mai bine zis difera in functie de mecanic, caci garnitura busonului nu are nimic de a face cu stilul de condus sau de masina. Totusi nu m-a deranjat ca a fost schimbat, cred ca e mai sigur asa, si cand imi inlocuiam eu singur uleiul la alte masini, puneam si o garnitura noua.

                        Comment


                        • @adgavril, scump filtrul ala de aer...plus ca in cartea de revizii scrie clar ca filtrul se schimba la 2 ani sau 20.000 Km. Cred ca puteau sa ti-l curete si sa te scuteasca de banii aia. Eu cand voi merge le voi cere sa nu-mi schimbe filtrul, decat daca e chiar imbacsit.
                          In fine, tre sa manance si gurile lor ceva !

                          Comment


                          • Salut
                            Astazi am fost la revizia de 1 an in care am acumulat aproximativ 15000 km, precizez ca
                            revizia a fost facuta la Automarcus grup Pantelimon fara programare .la ora 8 am ajuns la service la 8 si 15 masina era pe rampa .am stat langa masina pe toata perioada reviziei .
                            ca verificari mentionez :
                            verificare nivel lichid racire (cu completarea de rigoare ) dar si a celorlalte lichide prezente in compartimentul motor ,verificare evacuare ,verificare roti (presiune ,joc),verificare caroserie (partea inferioara)controlul placutelor de frana (mai tin aproximativ 7-8000 km),control servodirectie , verificare Soft calculator ,
                            s-au schimbat :
                            -uleiul dacia oil (cel cu care a venit masina) cu ELF EVOLUTION SXR 5W30 pret ulei 4 litri 160 ron;
                            -filtru ulei Elf pret 36.89 ron
                            -filtru aer 55.78 ron
                            -reglaj faruri pe garantie
                            -diagnoza erori soft (curat de altfel si in parametri) pe garantie
                            -reglat stergatoare de nu mai ating capota ..(nu stiu cum ca eram la receptie) pe garantie
                            "piesele" total 252.67 ron
                            manopera 2ore si 20 minute 92.82
                            Total factura 345.48 ron
                            Pe langa am achizitionat aparatori de noroi doar pt spate (fata nu aveau ) 40 ron perechea (stanga ,dreapta) ,am achizitionat pt completare antigel la 31.5 ron/L de la magazinul din incinta (foarte scump ca deh...e de renault , de la dacia nu mai aveau la 24 lei)
                            montajul aparatorilor a intrat in spaga data meseriasului ...macar atat
                            cam scump pe criza asta...a si era sa uit schimbat si garnitura aia din cupru sau alama de la busonul baii de ulei tot gratis :P

                            ca idee e ok ,mecanicul a lucrat bine, curat si mi-a explicat tot ce am intrebat
                            din nota maxima 10 pot da un 8-8,5 pt mecanic si profesionalism iar pt preturi un 6,5- 7
                            Mother Theresa : Daca judeci oamenii nu vei mai avea timp sa ii iubesti

                            Comment


                            • mda...mie mi-a pus antigel..de la el..dintr-un bidon..oarecare..

                              Comment


                              • revin la post ...au reglat stergatoarele asa de bine ca azi au inceput sa atinga mai rau capota cand le ridic (ma refer la brate) am vb la VC si urmeaza luni sau marti sa merg la service sa imi faca poza si probabil sa imi schimbe bratele ...tipic romanesc faci una si distrugi cateva ..in fine
                                Mother Theresa : Daca judeci oamenii nu vei mai avea timp sa ii iubesti

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google