Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Sandero vs Clio Fidji vs i10

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sandero vs Clio Fidji vs i10

    ...Am si eu o problema foarte mare... Vreau sa achizitionez o masina si nu ma pot hotari... Daca pun dotarile (aceleasi sau aproximativ aceleasi) pe toate trei, ar ajunge aproximativ la acelasi pret... Acum problema e urmatoarea... NU MA POT DECIDE! Avand in vedere faptul ca nu vreau sa tin masina in garaj, ma uit intai si la consumul ei, si pentru asta as opta pentru (nu neaparat in ordinea asta): a.Hyundai i10 (a treia varianta 8800E)... Stiu! E mica! Dar asta nu constituie o problema pentru mine. Sunt fata. N-am nevoie de motor puternic si nici de spatiu foarte mare. Am testat-o si mi s-a parut ok (e confortabila; nu-i MAtiz)...b. Renault Symbol Fidji (8600E)... Cred ca stiti cu totii ce dotari standard are si la ce pret este... Aici problema este consumul, plus ca trebuie sa ma gandesc si pe viitor - piesele sunt foarte scumpe (din cate am auzit). Si sincera sa fiu, nu ma incanta foarte mult designul exterior... 3. Dacia Sandero (ca tot a fost lansata si am asteptat dupa ea pana acum; ma gandeam la cel de 8500E) - aici exista un comentrariu de care ma lovesc mereu "E Dacie"... Ai mei au un Logan... Nu ma plang de el(cu toate ca nu-mi place deloc exteriorul), dar totusi e ok. Deci nici Dacia nu e asa rea pana la urma. Si-n plus, din cate am citit pe internet, Sandero se preconizeaza a fi o masina buna (nu stiu ca nu am testat-o si nici nu am vazut-o pana acum, spre deosebire de celelalte doua). Imi place foarte mult exteriorul (pozele de pe net), dar ma omoara consumul (din cate am citit ajunge la aprox 9.6 urban si eu o s-o folosesc mai mult urban)... Nu ma pricep aproape deloc la masini. Am luat si eu ce am gasit pe net de la fiecare si le-am comparat... HELP! PLS! Si mersi anticipat!

    Nu folosi limbaj IRC
    Last edited by Stefan; 6 June 2008, 12:01.

  • #2
    eu as alege sandero ca are mai mult spatiu si e o masina corecta la pretul ei

    Comment


    • #3
      eu zic sa iti iei un seat ibiza, e cam cu 1000 de euro in plus fata de un laureate, si totusi e mai misto pentru o fata

      sau chiar aproape ca pret de un prestige. si colac peste pupaza consuma si mult mai putin. asta din datele oficiale.

      mai e si polo happy dar ala e ieftin numai cu motorul de 1,2 60 cp. oricum daca nu esti vitezomana e de ajuns si ala.

      Comment


      • #4
        Sa o luam pe rand: (urmatoarele aprecieri sunt relative in ceea ce priveste unele aspecte avand in vedere ca nu am condus nici Sandero, nici i10, ci numai Symbol)
        Costuri de intretinere:
        Evident intre cele trei modele Dacia sta mai bine la revizii, asigurare, piese, impozit (nu rade , 10 ron in minus conteaza). Costul cu carburantul in schimb este cel mai ridicat, desi nici Symbolul nu e departe - practic in oras nu cred ca e mare diferenta intre cele 3. In schimb i10 are garantie 7 ani - cu toate ca odata cu trecerea timpului garantia asta se acorda numai partial, pe anumite componente pierzandu-se (deh, marketing).
        Calitatea fabricatiei:
        Din ce am vazut eu Sandero mi se pare mai bine facut decat Symbolul, care are la interior unele detalii nu foarte atent studiate. Hyundai-urile de obicei au fost asamblate corect, nu stiu in schimb cum sta acest i10 la capitolul asta.
        Condus:
        Din cele trei, Sandero ar trebui sa fie cea mai placuta la condus, avand in vedere ca are aceeasi platforma tehnica cu Loganul - o masina foarte corecta din punctul asta de vedere, chiar peste Symbol as putea spune. Din cele trei masini enumerate de tine am condus Symbol si sa zicem ca ar avea relevanta si conducerea Loganului. Lucrul care ma sacaie cel mai tare la Symbol este directia - puternic asistata, nu ofera niciun pic de feedback de la drum (mentionez ca hatch-ul de la Clio 2 dupa facelift avea alta directie, ce se intareala viteze mai mari; pe sedan nu au transplantat multele modificari aduse Clio-ului cu ocazia faceliftului, de unde si marele meu minus pentru Symbol). La capitolul asta nu stiu cum e i10, nu am avut placearea de a-l conduce.
        Motoarele la Clio si Sandero sunt aceleasi, diferenta fiind facuta de cutia de viteze mai lunga a Daciei si de soft diferit. Clio sta mai bine. i10 are un motor cu cilindree mica, dar putere aproape cat celelalte, plus ca e mai usor, deci performantele intre cele 3 sunt asemanatoare.
        Echipamente:
        Sa inteleg ca bugetul tau se invarte in jurul sumei de 9000 euro? Daca da, ai avea urmatoarele optiuni: Sandero Laureate 1,4 MPI, Symbol Fidji cu acelasi motor si i10 i10 1.1 STYLE. Asa cum ai zis si tu echiparile sunt aproape la fel, cu mentiunea ca: i10 are frane pe disc in spate (!), sistem audio 2DIN radio-cd-mp3 cu 6 boxe, dar nu are computer de bord.
        Spatiu interior:
        Clar Sandero castigator, Symbol este meschin la interior, eu nu-mi gasesc locul de niciun fel in masina aia, nici in fata nici in spate, si nu am decat 1,79 m. i10 nu stiu, oricum nu mai mare ca Sandero din ce vad citind la dimensiuni.

        Alte oferte pe care ti le-as recomanda: Skoda Fabia 1,2 HTP 60 CP echipare Classic, la promotie acum se incadreaza in budgetul tau, in schimb nu e asa echipata, dar e o masina foarte buna. Putin mai sus ca pret, Polo cu acelasi motor si echipare la fel de slaba. Toyota Yaris este la promotie, dar tot ajunge pe la 10 000 euro.

        Imi vine greu totusi sa-ti recomand o masina ce inca nu s-a lansat si nu a fost testata de macar o persoana competenta, dar totusi zic sa alegi Sandero.
        E masina care ofera cel mai mult la banii astia. Skoda ar fi urmatoarea alegere.

        Comment


        • #5
          si eu sunt de acord cu tine dar totusi e fata, gandeste ca ea a zis ca e ok si i10 d.p.d.v. al spatiului. nu ii trebuie cine stie ce.

          in fine. skoda asta noua e praf fata de cea veche. adica a fost asteptata o crestere foarte mare din toate punctele de vedere insa nu a fost sa fie asa.

          ibiza "galbin" prinde cel mai misto la fetitze

          ar mai fi si fiat grande punto unico (are asta un nume de ma plictisesc scriind) care are si reducere de 1200 de euro. dupa mine sincer e frumoasa masina despre calitate nu ma pronunt.

          Comment


          • #6
            Angela, in locul tau, daca as merge mai mult prin oras, mi-as lua Fiat Panda care e ideal pentru oras.
            Uita-te pe site-ul Fiat si vezi ce preturi au, plus ca prinzi si reducere.

            Comment


            • #7
              mai recomandabil cred ca ar fi dacia sandero ca e mai buna ca fiat panda

              Comment


              • #8
                mersi mult pentru sfaturi! eu m-am decis sa aleg intre cele trei intrucat ma intereseaza o masina care sa aiba un pret pana in 9000 E, si sa aiba si ceva dotari (AC, ABS, airbag*2, geamuri electrice fata, CD) si apoi ma uit la consum. toate trei au cam acelasi pret (diferenta fiind intre ele de 100 sau 200 E) si in mare aceleasi dotari... am cautat si alte masini (precizez faptul ca vreau noua) si la dotarile pe care le au cele trei, nu se mai inadreaza nici una in buget (su poate mi-a scapat mie vreuna si daca da, va rog sa-mi spuneti si mie modelul, pretul si dotarile)... initial am ramas la sandero, dar sunt putin cam reticenta - nu are testul facut si nu stiu la ce sa ma astept...

                Fara irc
                Last edited by Stefan; 6 June 2008, 14:47.

                Comment


                • #9
                  in curand va fi operatiunea porti deschise,asa ca te poti duce sa probezi una

                  Comment


                  • #10
                    Exact in aceeasi situatie sunt si eu....si crede-ma decizia e f. greu de luat...
                    vreau sa-i iau sotiei o masina numai pt oras, noi avind deja una si in bugetul de 9000 Euro cu optionale de bun simt: AC, servo, airbaguri macar doua, radio CD.
                    Am ajuns sa alegem intre Sandero 1,4 Laureate, Hyundai i10 Style si Citroen C3 1,1. Repet sunt singurele variante in banii astia cu optionalele dorite. Or mai fi si altele(Fabia, Ibiza) dar variante chele. Au cazut pe rind Matiz, Spark, C1/107 care mi se par jucarii. La Symbol nici nu m-am gindit (intretinere si piese scumpe).
                    Atit Sandero cit si I10 sunt masini noi pe piata si nu si-au demonstrat inca fiabilitatea.
                    Plusuri Sandero; intretinere rezonabila, piese mai ietine si care se gasesc, retea de service ok, Casco la Allianz cu vreo 300 Ron/an mai putin decit la i10.
                    Minusuri Sandero: consumul care se pare ca va fi destul de mare, nu se stie cum sta la Ncap.
                    Plusuri i10: consumul care poate fi cu pina la 2l/100km mai puitn decit la Sandero in oras, aspect interior fain, mai potrivita pt oras. I-am facut drive test : mi-a placut. Euroncap 4 stele
                    Minusuri: service slab, piese scumpe, intretinere nu prea ieftina, Casco mai scump.
                    Citroen C3 e inca o nebuloasa, sunt dezavantajat ca nu am inca showroom si service in orasul unde locuiesc (Iasi), am inteles ca urmeaza sa se deschida in acest an. La C3 va trebui sa-i montez radioCD-ul, vine doar cu pregatire audio.
                    Adunind si scazind - rezulta o grea decizie.
                    Astept sa vad un Sandero live eventual sa-i fac un drive test si apoi probabil ma voi decide.

                    Comment


                    • #11
                      cred ca stii care e alegerea mea.....DACIA SANDERO

                      Comment


                      • #12
                        C3 sare de 10mii de euro si de aceea nu m-am uitat la el. celelalte 3, cu toate taxele incluse, ajung pana la maxim 10mii, cu toate dotarile si in varianta diesel. eu ma uit la una pe benzina si care sa fie pana in 9mii E. imi place foarte mult exteriorul sandero. e simpatica foc, dar nu stiu la ce sa ma astept de la ea pe viitor. imi place si i10 - e potrivit unei femei si e chair simpatica (dar de vreau sa plec in vreo excursie cu prietenii, mai mut decat bagajul meu, care de obicei e imens, nu pot pune in portbagaj)... symbolul, am auzit si toata lumea imi spune ca are intretinerea foarte scumpa. iti ia ochii cu dotarile standard, dar te omoara piesele/ intetinerea ei... insa si aici mai pun o intrebare: cate piese sa schimbi in 5-6 ani la o masina noua(mai ales daca e condusa de o femeie )? oricum astept sa apara sandero si la mine in oras, sa o vad si sper sa-mi placa si sa fie buna. de logan sunt putin dezamagita, dar merge...

                        Comment


                        • #13
                          In 5-6 ani daca e condusa de o femeie ?
                          Pai ar fi cam multe (ca sa fiu rautacios): nu dau o suta de exemple, ma gandesc doar la zgarieturi si tabla infundata de la parcari - si mici acrosaje in trafic sau prin fata blocului, evetual cutie de viteze distrusa, placa de presiune, rulment de presiune, disc de ambreiaj distrus, planetare distruse...etc, etc.
                          Nu mai vorbim aici de inerentele probleme tehnice care pot sa apara datorita uzurii firesti a masinii.

                          Comment


                          • #14
                            E promotie la Citroen C3 - destul de dotata in versiunea Furio + A/C - 9300 euro.

                            Comment


                            • #15
                              =)) chiar ai fost rautacios! sa fi seriosi - sunt si femei care conduc mult mai bine ca unii barbati. mai rare aceste exemplare si pe cale de disparitie,ce-i drept, dar exista.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google