Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Reviziile periodice: unde, cum, cat?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Am facut si eu azi prima revizie la 14.000 de km la Auto Europa TM.
    Ulei Havoline + filtre+ manopera = 376 RON

    Am mai avut ceva probleme in bord: la gura de aer ce sufla pe parbriz imi vibra ceva pe la 3000 RPM plus un greieras localizat undeva in zona --> partea dreapta bord & usa dreapa fata, care s-au rezolvat cu succes. Am avut ceva emotii cu faptul ca au umblat la bord (tot ma gandeam la colegul theOne) dar au lucrat frumos.

    Toate cele bune

    Comment


    • #62
      @Chitziman: scuze pentru raspunsul tarziu, am fost (sunt) pe drumuri in concediu).
      Revizia am facut-o la Mida srl in Miercurea Ciuc,Harghita. Salve!

      Comment


      • #63
        am facut prima revizie la un an, 8200 km, la Iatsa Campina, m-a costat 290 ron, uleiul havoline a costat 130, restul fiind filtrele si manopera. Momentan ma consider multumit de serviciile oferite dar se putea si mai bine.

        Comment


        • #64
          ieri am participat la intalnirea nationala logan club care s-a desfasurat in sibiu. a fost excelent si am castigat si premii.
          filtru de ulei, filtru de aer si placute de frana pentru logan.
          intrebarea mea e : se potrivesc pe sandero? inca nu am sunat la service dar, multi mi-au zis ca nu e nicio problema. ce parere aveti?
          -fara-

          Comment


          • #65
            off:Ce fel de concursuri au fost?

            Te-ai luat la intrecere cu Logan-urile?

            Originally posted by Spanu View Post
            ieri am participat la intalnirea nationala logan club care s-a desfasurat in sibiu. a fost excelent si am castigat si premii.
            filtru de ulei, filtru de aer si placute de frana pentru logan.
            intrebarea mea e : se potrivesc pe sandero? inca nu am sunat la service dar, multi mi-au zis ca nu e nicio problema. ce parere aveti?
            on: Ai putea sa le pastrezi pana la urmatoarea revizie si atunci sa mai scutesti niste bani.

            Comment


            • #66
              Placutele de frana se potrivesc,asa mi-a spus mecanicul cand am facut revizia.Si filtrele ar trebui sa se potriveasca,daca motoarele sunt 100% aceleasi,nu?

              Comment


              • #67
                a fost o tombola. nu liniutze. oricum nu aveau sanse in fata mea. :P
                -fara-

                Comment


                • #68
                  Astăzi am făcut revizia maşinii, cu 10350 km parcurşi. Service-ul ales: ADRAS, cel din Intr. Caravenei, precizarea merită făcută pentru că pe cei din Şos. Olteniţei îi consider nişte nesimţiţi.

                  Am fost programat pentru ora 10:00. La 10:05 am sosit în Service, la ora 10:30 s-au apucat efectiv de treabă, la ora 12:00 am ieşit în traseu pentru proba de drum, iar la ora 12:30 am părăsit definitiv Service-ul, cu banii achitaţi şi documentele încheiate.

                  Revizia a fost efectuată conform conţinutului de revizie a carnetului de întreţinere a maşinii şi a punctelor de control din certificatul de control al Service-ului. În urma reviziei nu s-au constatat probleme deosebite. Angajaţii au fost amabili. Au sesizat că am modificat culorile led-urilor de la ceasuri şi din bord, dar singurul comentariu a fost că le place combinaţia de culori. Au sesizat de asemenea că am led-uri în loc de becuri, la plafonieră, compartimentul de depozitare acte şi la lampa din portbagaj, dar nu au avut un comentariu negativ.

                  În legătură cu uleiul adus de mine, înţelegerea am făcut-o telefonic la momentul programării, când mi-au spus că nu au nimic împotrivă atâta vreme cât uleiul adus de mine respectă norma ACEA recomandată de DACIA.

                  Costuri:
                  - 165 RON manoperă
                  - 28 RON filtru de ulei (din service)
                  - 58 RON element filtrant (din service)
                  - 238 RON ulei Mobil 1 ESP Formula 5W-30 bidon 4L (adus de mine)
                  - 20 RON bacşiş meseriaş partea mecanică
                  - 10 RON bacşiş meseriaş partea electrică & electronică (IT)
                  _____________
                  519 RON TOTAL

                  Una peste alta mă declar mulţumit.
                  Mama proştilor este mereu gravidă!

                  Comment


                  • #69
                    Ieri am facut si eu revizia de 1 an cu 13200 km.

                    Precizez de la inceput ca toate cele necesare le-am dus eu la service:
                    - Ulei Elf 5W40 120 lei
                    - Filtru ulei 20 lei
                    - Filtru aer 40 lei
                    - 135 lei manopera
                    - 20 lei bacsis
                    - Antigel 21 lei
                    Total: 356 lei.

                    Se putea si mai ieftin cu 100 de lei daca luam de la altcineva piesele si uleiul dar a venit prea tarziu cu oferta.
                    Cand am ajuns acolo mi-a spus cel de acolo, nestiind ca am eu cele necesare operatiunii ca va costa in jur de 650 de lei tot!!! era sa cad jos. Oare poate costa asa mult?
                    Oricum eu am iesit bine.

                    Comment


                    • #70
                      a facut cineva schimbul de consumabile de 30 000? cat a costat. eu ma duc saptamana viitoare si vreau sa stiu cati bani sa imi iau. am deja filtrul de ulei si cel de aer.
                      -fara-

                      Comment


                      • #71
                        lamuriti-ma si pe mine va rog. poate ca s-a discutat mult cum zic unii despre revizii si schimburi.. uleiul se schimba doar la 20.000 km? mi se pare aiurea. eu conduc destul de sportiv..se duce naibii motorul ala.
                        masina are putere numai dupa 4000 rot/min la motorizarea 1,4. momentam am aproape 5000 km in 3 luni. va multumesc mult. theone la ce service ai fost la revizie? stii ceva k lumea in cluj? ca sincer io nu prea am referinte bune la noi in service dacia. ms inca o data tuturor.

                        Comment


                        • #72
                          Uleiul se schimba conform caietului de intretinere la 20.000 km sau la 1 an.
                          Daca tu consideri si vrei in mod deosebit, poti sa-ti faci schimbul de ulei si mai repede.
                          Conditia ce trebuie respectata este ca acest schimb intermediar sa fie facut intr-un service autorizat DACIA.

                          Comment


                          • #73
                            Eu am fost la revizie la Dacia Service Feleac si am dus eu toate filtrele si uleiul. Pot sa spun ca am fost multumit de lucrare, mai ales ca am stat langa masina tot timpul.

                            Comment


                            • #74
                              da multumesc pt precizari. drum bun fara incidente tuturor!

                              Comment


                              • #75
                                Am facut revizia de un an ieri la Apan pe Buzaului (Braila) masina a avut 11100 km toata operatiunea a durat o ora baietii au fost destul de politicosi .Revizia m-a costat 288,06 RON

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google