Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Reviziile periodice: unde, cum, cat?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    1. Se poate să scapi fără a schimba uleiul dacă ai atât de puțini kilometri. Depinde de service.
    2. La Dacoserv poti sa te duci cu uleiul tău. Despre restul nu știu.
    3. Aici părerile sunt împărțite. Oricum evită cu orice preț Meridian. Ipso, Dacoserv Preciziei sunt ok.

    Comment


    • #92
      Revizie la Poliserv

      Revizie 20.000 Km la Poliserv JG - Ploiesti (iesire Bucov)
      Cost ora manopera: 74.97 RON
      _____________________________
      Receptie si investigare (0.50 ore) - 37.49 RON
      Revizie 20.000 Km (1.20 ore) - 89.96 RON
      Ulei Dacia Oil Premium 4l (5w30) - 109.35
      Element Filtrant (Filtru aer Renault) - 58.37 RON
      Filtru Ulei (Renault) - 35.13 RON

      Total Manopera 127.45 RON (1.70 ore)
      Total Piese 202.85 RON
      _____________________________
      TOTAL 330.30 RON

      Placutele de frana arata bine si mi-au zis ca poate le schimba la 40.000 Km.
      Mi-au facut verificarile scrise si in carnetul de intretinere (nu sunt probleme) in afara de diagnoza calculator (ei zic ca nu a fost nevoie).
      Am primit piesele vechi in cutiile pieselor noi, inclusiv jumatate de litru de ulei nou ramas.
      Nu am reusit sa asist la toata interventia dar am avut acces oricand la masina, in plus, service-ul are un bar cu vedere de sus in interior unde se lucreaza.

      Comment


      • #93
        schimbat placute de frana la 30000,260 lei

        Comment


        • #94
          cine a schimbat placutele a incercat sa puna unele cu senzor?ce martor din bord se foloseste? ce adaptari mai trebuiesc facute?
          -fara-

          Comment


          • #95
            Salut,

            @Stefan - da-mi voie sa te contrazic (oarecum) in privinta celor de la Meridian. Din pacate, am avut nevoie de serviciile lor in urma unei mici tamponari si a trebuit sa imi schimbe bara spate. Totul a fost exemplar din punctul meu de vedere, desi a durat cam mult.
            Ulterior am avut o alta problema - a intrat un dobitoc in mine la semafor pentru ca nu a vazut nici culoarea rosie a semaforului si nici 3 lumini stop la masina mea. Am mers de data aceasta la Cobalcescu (erau mai aproape). De data asta avaria a fost ceva mai mare si au avut baietii de lucru. Povestea este destul de lunga si voi spune doar problema cea mai stringenta. Au vopsit baietii bara spate de 5 ori si nu au reusit sa faca vopseaua sa nu se mai scorojeasca. Astept acum sa imi fac revizia la Meridian Vest si apoi merg inapoi la Cobalcescu sa imi schimbe bara cu totul. Concluzia mea este ca lucreaza bine cei de la Meridian, plus ca se intereseaza de clientela.
            Costuri estimate de Meridian: 380 RON. Revin cu detalii referitoare la revizie dupa data de 4.09 cand am programare.
            P.S.: Din pacate, la Cobalcescu s-a lasat cu o concediere in urma incidentului. Dar nu ma incalzeste atata timp cat eu inca mai am o problema la masina.
            Last edited by Alchemy; 2 September 2009, 12:54.
            Doua cuvinte care deschid multe usi: "TRAGE" si "IMPINGE"

            Comment


            • #96
              Bineinteles ca la recomandari de service-uri nu putem fi decat subiectivi. Fiecare cu ce povesti de groaza a avut/auzit. In toate service-urile poti sa ai necazuri, pentru ca oamenii sunt cum sunt in tara asta - nu conteaza ca-s mecanici, functionari publici sau mai stiu eu ce.

              Comment


              • #97
                Da, ai dreptate. As fi vrut sa te pot contrazice si sa aduc argumente imbatabile! Ce mi-a placut la cei de la Meridian, a fost exact relatia pe care o doresc mai marii lor cu clientii. Te periaza bine ca sa iasa din criza, iar tu (in calitate de client) sa duci vorba mai departe. Este un lucru cert ca un client nemultumit va spune despre problema lui la cel putin 9 oameni, pe cand unul satisfacut la doar 3. Cred ca noua ne lipseste o adunatura de oameni care sa impartaseasca aceeasi viziune si sa o puna in aplicare.
                P.S.: Imi cer scuze pentru off topic!
                Doua cuvinte care deschid multe usi: "TRAGE" si "IMPINGE"

                Comment


                • #98
                  Asa cum am promis, revin cu detalii dupa revizie. Tocmai am revenit de la Meridian Vest. Oamenii au fost foarte amabili si totul s-a petrecut foarte repede, desi pe factura nu a fost chiar asa. Oricum, nu am lasat nimic la nimeni, desi ma batea un gand, am vazut ca au pus 2,30 manopera si mi-a pus capac. In rest, m-au informat in legatura cu tot ce trebuie, schimbat ulei (ELF SXR 5W40), filtru ulei, filtru aer, garnitura buson baie si antigel (1L). S-au apucat de treaba pe la 19:20 si au terminat pe la 20:45 (timpul include si vreo 10-15 minute pauza de masa a eletricienilor responsabili de verificarea computerului de bord). Pret total facturat inclusiv TVA - 447 RON. Mentionez ca nu a fost o problema sa stau langa masina, iar la final am fost intrebat daca doresc piesele inlocuite. M-au chemat luni pentru resoftare computer de bord pentru nu stiu ce problema, nu am inteles, dar au zis ca este gratuit si impus de Dacia. Nota acordata service-ului: 9; pentru serviabilitate - 9,50; pentru facturare - nota 2 ca nu stiu sa citeasca ora pe ceas! Daca mai doriti si alte detalii, va stau la dispozitie.
                  Doua cuvinte care deschid multe usi: "TRAGE" si "IMPINGE"

                  Comment


                  • #99
                    Asta cu ora s-a mai discutat.
                    Nu exista fractiuni ( 2h 5min si 14 secunde) desi poate noi am fi tentati sa mergem cu cronometrul la service.

                    Comment


                    • Azi am facut si eu revizia de 1 an (18700 km) la meridian vest,schimbat ulei,filtru aer,filtru ulei plus completat antigel si 2 litri de solutie geamuri----350 ron +30 ron spaga.
                      Placutele mai merg 4000 km,dar le voi schimba la 20000.Per total,multumit,am asistat la tot,a durat cam 1 ora

                      Comment


                      • Azi am facut si eu revizia de 1 an la Auto Marcu's.
                        Filtru ulei 37,00
                        Filtru aer 50,00
                        Ulei Efl 4 l 98,00
                        Manopera 93,00
                        Total Revizie 278,00
                        Eu zic ca am iesit bine fata de altii.
                        Spuneti NU drogurilor

                        Comment


                        • Dragii mei din cate am vazut eu aici cred ca eu am iesit cel mai ieftin la revizie
                          255 ron -SIMA BAYER Focsani -ulei castrol 10w40 filtru ulei, filtru aer. total ore 4 ca mi-au rezolvat si problema uleiului curs pe la distributie

                          Comment


                          • Am fost si eu la revizie

                            Acum 50 de minute am venit si eu de la revizia de 1 an cu Sanderica.Am fost la Iatsa Campina.Am facut o programare cu ceva timp inainate.La ora 8 trebuia sa fiu acolo dar am ajuns la 7.45.Spre surprinderea mea cineva era acolo si mi-a luat in primire masina imediat.Mecanicul s-a apucat de treaba pe la 8 si a terminat in 45 de minute.Masina are 16000 km.
                            S-au schimbat :
                            -filtru ulei
                            -filtru aer(era imbacsit de praf...deh drumurile din Bucuresti)
                            -ulei Havoline 5w30 4 l
                            Cost total 291 Ron + 15 Ron mecanicului.
                            S-au mai verificat strangerile de la bascule - brate,fata spate,placutele de frana(nu s-a necesitat schimbarea deoarece nu erau nici la jumatate uzate).
                            Per total sunt multumit si recomand Iatsa Campina
                            Si totusi sunt un pic nemultumit de costul manoperei(cam mare zic eu)
                            Am atasat si costurile detaliate.Sper sa va ajute sa faceti o comparatie
                            Attached Files

                            Comment


                            • Originally posted by slacker View Post
                              Cost total 291 Ron + 15 Ron mecanicului.
                              Vad ca ai avut 20% reducere la manopera.

                              ps. uleiul l-ai adus tu, sau l-ai cumparat de la ei ?

                              Comment


                              • Uleiul de la service,din moment ce apare pe factura.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google