Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Reviziile periodice: unde, cum, cat?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    am facut revizia de 30 000 de km.
    filtru de aer - adus de mine
    filtru de ulei - adus de mine
    ulei 3 l dacia oil - 75lei(am avut eu 300 de grame)
    bujii 4 buc - 80 lei (din 30 in 30 mii de km se schimba bujiile)

    pret total 333 lei. am crezut ca fac infarct
    piese luate de la ei am ajuns aproximativ la 130 lei
    manopera e undeva la 160 lei restul pana la 333 e tva.
    s-a verificat si directia.
    oricum e cea mai mare marlanie posibila. nu ma mai duc la ei. o sa fac schimbul in curte. sa-i ia naiba de nenorociti.

    p.s. uleiul(dacia oil) trebuie schimbat la 10 000 de km.
    -fara-

    Comment


    • #77
      Ce bujii aveai şi ce i-ai băgat?
      Mama proştilor este mereu gravidă!

      Comment


      • #78
        Pai eu ce ziceam...si pe mine m-au scuturat rau, asta e nesimtire curata, de acum inainte doar eu voi mai lucra la aceasta masina...nu le mai dau nici un ban .Pretul manoperei e exorbitant, iar daca iei de la ei vreo piesa sau consumabil , are pretul de 3 ori mai mare.

        Comment


        • #79
          Ia dati o vizita la un service Renault, Skoda, Ford sau VW si vedeti acolo cat costa un schimb in garantie si care sunt devizele pt reviziile periodice.
          Asta-i vesnica noastra "boala", vesnic suntem nemultumiti.
          Daca consuma 9% in oras de ce nu consuma 5 %.
          Daca consuma 5% in afara de ce nu poate scadea la 3%.
          Daca revizia ii 300 RON de ce nu poate sa fie 10 RON sau chiar sa primesti Voucher de 100 RON cand mergi la ei sa faci revizia.
          Sincer costurile reviziilor Dacia mi se par rezonabile.
          In fond cine nu vrea sa le achite inseamna ca nu vrea garantie si-i liber sa faca ce vrea si unde vrea.
          Dar atunci cand semeringul scapa ulei o sa fie foarte bucuros ca trebuie sa-l schimbe in regie proprie si sa-si achizitioneze si o curea de distributie sau alte exemple de reparatii ce s-ar putea face pe garantie daca se respecta regula.

          Comment


          • #80
            Ai tu dreptate Goan,dar ceea ce ne supara e pretul mare al manoperei - in primul rand. Adica au fost si cazuri cand la masina s-a lucrat efectiv 30 minute dar s-au facturat 2 ore de lucru. Cica asta-i minimul...aici e buba.

            Comment


            • #81
              Da, este un fel de taxarea la secunda dupa primul minut.

              Comment


              • #82
                am avut bujiile no name din fabrica...nu scria nimic pe ele. pe cele noi scrie RENAULT. ei zic ca sunt produse de bosch.
                goan@ e inadmisibil sa iti factureze 68 lei revizie 30 000km ca mai jos sa iti factureze 20 lei verificare lichide. e de o cretinitate maxima. cum adica sa iti ia 20 de lei pentru simplul fapt ca s-a uitat la lichide. pretul asta ar trebui inclus in cei 68 lei.
                apoi 25 lei demontare si montare 4 bujii. cum p...apucii mei ma!!! dupa ce ca pretul pe bujie e dublu fata de cel din magazin, iti mai iau si pentru demontare si montare...
                25 lei pentru montare filtru de aer(40 minute) fir-ar mama lui ca nu a durat ai mult de 4 minute. sa desfaci si sa strangi 3 suruburi si 2 cleme.

                p.s. e taxare la secunda din moment ce formezi nr....ca si cum s-ar taxa si bipul.
                -fara-

                Comment


                • #83
                  cum spuneam si in topicul "de ce v-ati luat sandero"
                  ...din cauza costurilor scazute la revizie fata de celelalte marci...chestia asta cu taxatul dublu fata de cat se lucreaza in realitate..e o practica comuna...sistemul in care traim e de vina...uite un caz concret despre nerespectarea programului de revizii si pierderea garantiei:

                  un prieten care are matiz..nu a mai facut ultimele revizii ..a zis ca-l obliga aia sa schimbe uleiul prea des..si acu 2 saptamani la iesire de pe autostrada spre pitesti mai aveam 2 km...i s-a rupt cureaua..masina 30 mii km..in fine pistoane..si tot tacamul.a platit din buzunar nemaiavadn garantie.

                  morala...atata timp cand esti in garantie e de preferat sa faci reviziile...!

                  Comment


                  • #84
                    Nimic de adaugat...dar ma intreb,masina a facut aia 30k km in 3-4 ani? daca da,nu ma mir ca s-a rupt cureaua - si la Dacia se schimba la 4 ani.Daca nu,probabil a fortat masinuta,de s-a ales cu cureaua rupta (?)

                    Comment


                    • #85
                      Am scapat si eu de verificate si nu am pierdut garantia. M-a costat 360 ron dar mi-au spalat si motorul.

                      Comment


                      • #86
                        nu stiu daca a fortat..oricum au facut multe drumuri la munte...ghinion..

                        Comment


                        • #87
                          Revizie 1 an - Dacoserv, a durat sub o ora. Verificarile obisnuite:
                          -placute si discuri/saboti frana
                          -esapament
                          -joc directie
                          -frana de mana

                          Ulei Castrol SLX 5w40 4l - 184,43 ron
                          Filtru ulei - 36,47 ron
                          Filtru aer - 55,04 ron
                          Manopera - 113,29 ron
                          Total 389,23 + 20 ron spaga

                          Comment


                          • #88
                            Buna ziua tuturor,

                            Am un Sandero 1.4L cumparat in august 2008 de la Meridian Vest Buc. Am circulat cu el doar in weekend, fapt pt care are doar 4500 km dupa un an. Acum cateva zile m-au sunat cei de la service Meridian sa-mi spuna ca trebuie sa programez masina pt revizie.
                            Intrebari:
                            1. este obligatoriu sa fac schimbul de ulei chiar daca masina are doar 4500 km?
                            Imi face impresia ca cei de la service vor sa incaseze ceva bani pe manopera, fara motiv...
                            2. pot sa cumpar eu uleiul pe care il vreau si sa-l duc la service?
                            3. care vi s-a parut voua cel mai eficient service in Bucuresti (in raport calitate servicii/pret)?
                            Referitor la pret manopera nu am avut timp sa aflu decat 2 preturi:
                            Meridian Vest - 80 ron/ora
                            Dacoserv - 68 ron/ora

                            Va multumesc pentru raspunsuri.
                            Last edited by Stefan; 25 August 2009, 19:35. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • #89
                              1. reviziile se fac la 20 mii de Km SAU la 1 an (chiar daca ai 100 de km intr-un an, e obligatoriu sa mergi la revizie si sa-ti schimbe uleiul, filtre)

                              2. asta depinde de cei de la service, unii accepta, altii nu...depinde si de tine, daca le tii gura vor ceda si vei merge tu cu uleiul tau

                              3. aici nu te pot ajuta...

                              Comment


                              • #90
                                Luandu-le la rand:
                                1.Da,este obligatoriu sa schimbi uleiul,deoarece dupa un an,isi schimba proprietatile - este si de rodaj,trebuie schimbat.Aceeasi chestie ca la cureaua de distributie,degeaba nu ai facut 'nspemii de km,dupa 3 (4?)ani trebuie s-o schimbi. Asta e. Poate iti vor lasa filtrul de aer in pace.Eu la revizie am avut ~6070km si nu mi l-a schimbat,l-a curatat doar.
                                La manopera o sa te taxeze,chiar daca lucreaza efectiv o ora la masina,te vor taxa la 2 ore.
                                2.Da,poti duce uleiul care il vrei.
                                3.Nu stiu serviceurile in Bucuresti,dar mi se pare ca s-a cam plans lumea de dacos.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google