Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Reviziile periodice: unde, cum, cat?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Va cred , poate la alte service-uri e altfel si eu sigur la revizia de 2 ani voi merge in alta parte , aici am vazut si auzit destule.Pot alege un alt oras banuiesc , desi nu stiu daca toate "Dacia Minut" se ocupa si de garantii .Revizii sigur fac toti ..dar fara reparatii in garantie , asa am inteles.

    Apropo, Silvester, cate ore au lucrat pentru schimbarea pinionului , cat a durat intreaga operatiune? Eu am intrat in service la 8 si am iesit la 2:55 .O zi intreaga ...
    Last edited by bestdodo; 5 July 2009, 00:16. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • #32
      salut . am facut si eu revizia la 20031 km . cu o zi inainte am mers la un servis..dacoserv-sos salaj(e in bucuresti ) si am intreb frumos cand pot sa ma programez pt o revizie. se uita omul pe niste hartii..nu cred ca era vorba de programari,ma intreaba cand pot sa vin ..zic "maine pe la 1 e bine" zi zice omul ca da. trec prin zona in ziua respectiva..am vazut ca erau ocupate rampele,plus 2 masini care asteptau afara,nici nu m-am gandit sa opresc. plec mai departe spre dacoserv militari,de unde am luat masina si unde la 10000 de km am remediat si problema cu scurgerile de ulei pe la distributie. foarte promti,pentru acea problema au gasit solutie in 24 de ore, timp in care au si remediato. bun ,ajung acolo intreb de programare,zice ..pai ai carnetul de garantie si talonul masinii ? hai in service. si ma duce la un mecanic,mi-l recomanda ca e bun ...vrajeala din aceea. omul parea de treaba oricum. se apuca apoi de masina,mi-a si explicat ce ii face,anumite piese,in ce strare trebuie sa se prezinte bucsele,burdufele la planetare,lonjeroanele...teava de esapament sa nu fie lovita etc. ca la carte. mi-a schimbat ulei ,filtru de aer,filtru de ulei. placutele de frana a zis ca sunt in regula. tot deranjul asta m-a costat doar o ora si 307 lei . este mai mult decat bine,fata de ce ma asteptam eu . oricum nu inteleg de ce ma gandeam ca la revizie sa fie atat de rau cand de fiecare data au fost corecti si promti. sper in urmatorii 2 ani cand mai ajung pe la ei sa fie la fel.

      Comment


      • #33
        uleiul nu e necesar sa-l schimbam pana la revizia de 20000?Eu as vrea sa-l schimb acum (am 15000)dar peste 5000 mi-l vor schimba iarasi si parca nu as arunca banii

        Comment


        • #34
          Eu zic sa-l schimbi , 15 mii e deja suficient pentru acest ulei cu care ai mers si in perioada de rodaj.Daca mergi acum la revizie , nu vei mai merge la 20 de mii , ci peste 20 de mii , adica la 35.000 de km. Revizia se face din 20 in 20 de mii de km sau in fiecare an.

          Comment


          • #35
            Adica sa ma duc acum la revizie?
            Nu mai pot astepta inca 5000?

            Comment


            • #36
              Nu trebuie sa te duci , dar tu ai zis ca ai vrea sa schimbi uleiul.Ce rost are sa il schimbi acum si sa mergi apoi peste 5000 la revizie, eu nu vad nici un sens...Ori astepti pana la 20 0000 (sau maxim 1 an ), ori daca vrei sa schimbi uleiul - mergi mai repede la revizie.Daca implinesti 1 an de cand ai masina va trebuie sa mergi la revizie chiar daca ai putini km.Tu stii in ce situatie te aflii.

              Comment


              • #37
                Pai as cam face astia 5000 km exact cand voi implini anul,adica pe 29 septembrie.Si ma voi duce atunci sa schimb

                Comment


                • #38
                  saptamana viitoare pe data de 14.07.09 sunt programat la revizia de un an ,ce ulei imi recomandati sa-i dau sandelului(sintetic,semisintetic elf sau dacia oil etc.5w30,5w40)nu prea ma pricep.Dar care ar fi mai valabil dintre DACIA OIL SI ELF?

                  Comment


                  • #39
                    baga-i full sintetic mobil1

                    Comment


                    • #40
                      E foarte bun si Elf 5w40

                      Comment


                      • #41
                        Salutare,
                        Am facut si eu revizia de 20.000Km (19048km reali) la DAPEROM Pitesti si m-a costat226.31 ron (intotdeasuna au fost cei mai ieftini diin 3-4 serviceuri dDacia din Pitesti).
                        O sa scriu mai jos ce au schimbat, cat a durat si preturile:
                        ulei-70.25ron
                        filtru ulei - 24.80ron
                        filtru aer - 37.21ron
                        lavete-1.24ron/4 buc
                        manopera-56.68ron/1.5 ora
                        Total- 190.18ron + 19%= 226.31

                        Comment


                        • #42
                          au doar elf 5w30 semisintetic,sa-i pun asta?

                          Comment


                          • #43
                            Si eu trebuie sa merg la revizia de 1 An saptamana viitoare, Intrebare DAcia Oil ce este de fapt cine il produce? este cumva Elf?
                            Parol moncher, comedie mare carevasazica!

                            Comment


                            • #44
                              Din cate stiu eu Dacia Oil este sub licenta TEXACO.

                              Comment


                              • #45
                                Mai e exact uleiul Dacia este produs de Prista Oil pentru Texaco care-l vinde la Dacia.
                                Mama proştilor este mereu gravidă!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google