Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Reviziile periodice: unde, cum, cat?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    da si manopera lor

    Comment


    • #17
      @ Oliseh

      Mulțumesc pentru răspuns!
      Mama proştilor este mereu gravidă!

      Comment


      • #18
        Revizie 1 an la Auto Marcus Grup Pantelimon:
        - ulei 10W40 Mobil = 131,99 ron
        - filtru ulei = 33,50 ron
        - filtru aer = 50,00 ron
        - inlocuit filtru aer = 0.20 min x 65 = 15, 47 ron
        - og revizie intretineer 1 ora = 77,35 ron

        TOTAL 308,32(tva inclus)
        Se poate sta langa masina. Sunt obisnuiti sa dea din gura si sa te bage in ceata in speranta ca nu te pricepi. Dar nu le-a mers cu sotul meu.

        Comment


        • #19
          Originally posted by Oliseh View Post
          revizia de un an la delaerul renault-dacia zalau costa 380 ron
          m-am crucit
          Hmm, cam scump...profita de ocazie ca sunt singurii din judet (sper ca nu ma insel), dar poate totusi dai si ceva telefoane la dealerii din Cluj si, mergand intr-o plimbare la cumparaturi faci revizia in Cluj si poate iesi mai ieftin cu vreo 50-60 roni...
          ps. deci resoftarea la dealer costa pana la urma 800 roni ? (eu ma risc si o voi face, prin toamna, sper, la un tip din Cluj pentru doar 200 roni)

          Comment


          • #20
            Salut
            Sambata am fost si eu la revizie ... eu am facut-o la 10000km sunt mai grijuliu...schimb de ulei, filtru ulei, filtru aer, completare antigel si schimbare buson si garnitura la vasul de expansiune... plus verificari 310 RON la IPSO bucuresti pe soseaua bucuresti ploiesti... serviciile au fost f bune

            Comment


            • #21
              Urmeaza sa fac si eu revizia de 1 an pana la 1 august.Daca depasesc termenul...risc sa pierd garantia sau ceva?

              Comment


              • #22
                mai bine ma repede decat sa depasesti termenul,s-ar putea sa iti faca figuri cei de la service daca depasesti termenul

                Comment


                • #23
                  Gustul amar al reviziei de 1 an

                  Bine ne-am regasit dragi colegi de forum! In cele ce urmeaza vreau sa va descriu mizeria umana de care am avut parte cu ocazia reviziei de 1 an.
                  Imi fac programare telefonic in mod civilizat la service-ul Dacia din Deva, astept 3 zile sa imi vina randul si ma prezint la ora 8 dimineata conform programarii.La receptie sunt intampinat de 2 persoane , foarte politicoase , le lasa actele masinii , le spun ca am venit din 2 motive:
                  - revizia periodica
                  -un suierat la o anumita turatie in zona distributiei (despre care am mai scris aici pe forum la alta rubrica)
                  Mi se spune sa astept (era ora 8 :10 ) cateva minute pana se pregatesc baietii din hala , mecanicii , de lucru.Era prea matinal pt ei ...isi imbracau salopetele etc.Stau pana la ora 9 , nimeni nu vine sa preia masina...Ma duc la receptie si intreb ce se intampla, tipii de acolo imi raspund f politicos - imediat.
                  Dupa 1 ora da stat linga masina in curte vine un tip (mecanic) duce masina in hala , o pune pe elevator , da drumul la ulei, desface repede filtrul de ulei pune altul nou si zice :"Bagam uleiul nou si gata , puteti pleca". Totul a durat cam 20 de minute.Il intreb , ma frate da asta e revizia , nu tu verificari de nimic pe dedesupt,nivel lichide, jocuri la pivoti , bucse etc etc.Arunc privirea pe bidonasele de ulei si observ ca e ulei multigrad mineral, nici vorba de ceva sintetic.Cobor la receptie si intreb cat ma costa afacerea, raspuns - 420 Ron si cer detalii.Mi se raspunde asa :

                  - manopera 120 ron
                  - constatare faptica 30 ron
                  - filtru ulei 38 ron
                  - ulei 230 ron
                  - lavete 2 ron
                  Incredibila nesimtirea , pt 20 de minute lucrate real , ei normeaza pe acte 2,30 ore revizie, cer manopera foarte mult si culmea, vor sa imi bage pe gat ulei mineral la pret extraordinar de ulei sintetic.Le dau pace , nu ma cert inca stiind ca mai am de rezolvat ceva , zgomotul de la distributie.Fug in hala , ii spun la tip sa nu puna inca uleiul asta si sa vada de suieratul ala. Cel care lucra la masina zice ca el nu aude nimic suspect....Mai chem unul de la elevatorul invecinat si asta zice ...parca se aude ceva...da n-are nimic dom-le ,asa fac astea benzinare...
                  Eu cum citisem pe forum si aici si la logan/forum stiam ce e cu zgomotul .Anumite loturi au avut pinionul de distributie de pe vibrochen de tip Sinterom , adica romanesc, lucrat la cota gresita, ceea ce duce la mici scurgeri de ulei care ajunge pe cureaua de distributie si la suieratul de care vorbim.Cu aceasta ocazie tin sa multumesc colegilor de forum care au mai avut aceasta problema si au prezentat-o pe forum in folosul nostru.
                  Destul de tensionat ma indrept spre biroul inginerului sef si il chem in hala sa vada ce "meseriasi "are.In prezenta lui aia au inceput sa auda mai bine ,ba chiar sa si vada scurgerile de ulei . Ing. recunoaste ca aceasta problema a fost recunoscuta de Dacia SA si ca trebuie schimbate:pinionul buclucas, semeringul ,cureaua distributie si rola aferanta. Aduna vreo 3 mascarici de mecanici si le zice sa se apuce de desfacut.Trag astia cum stiu ei (unul nici nu stia in ce parte se desface un surub) si demonteaza jumate de masina(cadrul de sustinere fata - lonjeroanele practic,capace pe la distributie,baie de ulei , pompa de ulei , curele , pinioane etc.Pe jos se umple de suruburi, saibe , garnituri ,chei ... asa dezordine nu am vazut in alt service in viata mea. Cel mai deranjant aspect era ca astia in timp ce dehamau tot , vorbeau ca porcii , se injurau intre ei , vorbeau la telefon si cu o mana tineau cate o cheie...Bataie de joc!
                  In sfarsit merge unu , aduce piesele din magazie si brusc se opresc toti...Pauza de masa zice altul ...si dispar toti .Era ora 11.30.Statusem deja 3 ore si 30 min pt nimic.Aveam nervii intansi la maxim , imi venea sa montez eu tot inapoi , sa o dau dracului de garantie si sa nu mai calc pe acolo in viata mea.Dupa 40 de min vin meseriasii lui peste incep sa monteze , ma cert cu ei pt orice rahat , nu stergeau partile unse cu ulei , murdare , n-au spalat baia de ulei , au ramas cu o gramada de suruburi pe care i-am obligat sa le monteze si le-am si indicat locul de unde le-au desfacut. Inca odata va spun - BATAIE DE JOC SI NESIMTIRE MAXIMA.
                  La final surpriza - ing sef imi face devizul , am 1120 de ron de plata (piosele si manopera).Asta a fost momentul in care m-am gandit serios sa apuc o ranga de metal de prin hala si sa dau fara sa ma uit...Numai D-zeu cred ca m-a oprit sa nu fac asta. Urlu la ei si le arat , cum mama masii sa platesc astea cand eu am garantie 3 ani , am 8500 de km cu masina si am toate normele de garantie respectate.Ma opresc direct la OPC le-am spus si deja pusesem mana pe tel . sa sun la Vocea Clientului. Dupa un scandal monstru , toata curtea aia se uita la noi , sunt chemat la ing sef care imi spune ca problema s-a rezolvat si ca aceasta suma va fi suportata de producatorul pinionului Sinterom, ca cineva trebuie sa plateasca manopera.La final tin sa mi se puna ului elf 5 w40 si platesc la caserie 398 de ron pt tot.
                  Ce sa mai inteleg de aici , oare nu stiau treaba cu pinionul in conditiile in care mi-au mai spus baieti de pe acolo ca au fost foarte multe Loganuri cu problema asta ? Nu stiau ca uleiul mineral nu costa 200 de ron ?Sau e vorba de rea vointa , de hotie si incompetenta? Probabil cate putin din toate .Foarte trist in contextul in care Dacia incearca sa-si construiasca o imagine pozitiva si sa intre in lumea civilizata .La orice alta firma nu cred ca se putea intampla asa ceva.
                  Sper ca nu v-am plictisit , dar trebuia sa scriu asta ...sa ma descarc..Va multumesc.

                  Am uitat sa spun ca am stat in service de la ora 8 si pana la ora 15 , deci sapte ore .
                  Last edited by bestdodo; 2 July 2009, 23:15. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • #24
                    Reclamă-i la VC şi OPC. Nişte nemernici, mai mult nu pot comenta.
                    Mama proştilor este mereu gravidă!

                    Comment


                    • #25
                      Sunt hoti, le-a mers cu altii si s-au gandit ca le merge si cu tine. Prin orasele mici profita de faptul ca sunt singurii sau printre putinii care fac revizii. Partea buna este ca ai stiut ce este de facut in astfel de situatii si ca ti-ai rezolvat problema.

                      Comment


                      • #26
                        Pe c ide la Dacia chiar ii intereseaza profesionalismul serviceurilor, fa o adresa la VC, in care le spui tot, si chiar vor lua masuri. Si ca sa fie si mai interesanta discutia cu VC, spune-le ca vei da in ziar toata afacerea asta...nu le va conveni deloc.

                        Comment


                        • #27
                          Asa e cu service-urile Dacia. Eu m-am lamurit si prin cate am trecut cu ei...ma tem sa fac revizia. Oricum, nu stiu daca o sa o fac tot acolo ca la cate reclamatii le-am facut la VC o sa imi faca aia o factura de nu o pot duce.
                          Iti recomand sa faci si tu o plangere la VC ca are efect uneori...si inainte sa mai mergi la service cu ceva problema suna inainte la VC sa le comunici ce problema ai sau ce vrei sa faci si ei vor monitoriza operatiunile. Eu asa am fost sfatuit sa fac de cei de la VC si va recomand tuturor.
                          In fine...bine ca ai rezolvat.

                          Comment


                          • #28
                            Am facut si eu azi revizia de 20.000km la Iatsa Campina,Jos palaria pentru ei !Mi-au verificat toata masina,au schimbat filtru de aer ,filtru de ulei si uleiul si trebuia sa schimb si placutele de frana pentru ca sunt duse rau de tot. Ingineru sau mecanicu ce o fii el care s-a ocupat de masina mea mi-a spus ca mai bine mi le schimb singur(in alt service)pentru ca la ei costa placutele 2 milioane.Am apreciat acest gest pentru ca puteau sa mi le bage pe gat.Total cost : 315 RON.

                            Comment


                            • #29
                              Bestdodo, problema cu pinionul de distributie am avut-o si eu. Nu la Sandero, la Logan. Nu a trebuit sa o vad eu, au gasit-o ei la prima revizie. Nu au avut atunci piese, asa ca nu mi-au schimbat uleiul (oricum nu avea decat 6 luni si vreo 7000 km), in schimb mi l-au pus in portbagaj si l-am platit - inclusiv manopera, urmand sa ma cheme cand le vine kitul de distributie. Ceea ce s-a intamplat in vreo 2 saptamani. Abia atunci mi-au schimbat si uleiul si filtrul. N-am mai platit nimic. Si-au cerut si scuze ca m-au pus pe drumuri. Repet, nu lucrez la IATSA, nici macar nu am actiuni la ei. Dar merita laudati.

                              Comment


                              • #30
                                ce dobitoci pot fi unii mecanici cu tot cu inginerii lor ,sa te duca cu "vorba buna" crezand ca vor scapa de lucrul care ei defapt erau obligati sa-ti faca fara nici cel mai mic comentariu nu sa spuna ca asa fac benzinarele,sa le fie rusine celor carte sau comportat asa cu tine care esti clientul lor inca 2 ani.
                                ps.ma sperie si pe mine ca peste o saptamana ma duc sa-i fac revizia de un an desi numa pe 1 august face sandelul un an,am vorbit cu servisul din oras sa ma programeze mai repede pt ca plec din localitate si nu revin decat pe sfarsitul lui august.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google