Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Plusuri si minusuri intre Logan si Sandero

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Plusuri si minusuri intre Logan si Sandero

    Ma gandeam ca nu ar fi rau sa ne cunoastem mai bine ce stie sa faca mai bine Sandero fata de Logan. Sa fie doar plusul AFU si noua caroserie, dragutica de altfel...????

  • #2
    cam la fel sunt, sandero fiind bazat pe logan............

    Comment


    • #3
      Mutat la versus. Plusuri fata de Logan: cel mai important, feelingul. Parca esti intr-o masina total diferita, desi tot aia e. Adica stii ca e tot Logan, dar nu simti ca e Logan.
      Au reusit sa pacaleasca simturile mai bine. Modificarile sunt de detaliu, si au mai fost insiruite pe aici.
      Pentru unii, minusul cel mai mare sta in portbagaj. Eu nu-l vad neaparat ca pe un minus, ba chiar ca un plus - ma coafeaza mai bine solutia unui portbagaj mai mic dar cu posibilitatea de a fi marit prin rabatarea banchetei.
      Alt dezavantaj la Sandero - pretul mai mare.

      Comment


      • #4
        cred ca unul dintre cele mai mari minusuri este roata de rezerva care este prinsa ca la solenza...intr-un grilaj....daca vine unu nebun ti-o inteapa cu un cutit..asta nu imi place.al doilea minus e lipsa consumului instant functie a computeruli de bord. era draguta functia aia.apoi lipsa impulsului la butoanele geamurilor dar despre asta am mai vb si nu e asa grav(se poate rezolva).si acum intrebarea finala...cat credeti ca va rezista hayonul prin drumurile din Romania?...eu cred ca deja la 10 000 de km o sa incepe sa aiba joc si o sa scartie...voi ce credeti despre hayon?
        gata cu minusurile...imi place plansa de bord...ai intradevar alt feeling...manerele usilor din fata sunt dragute...iar la exterior e mult mai frumoasa ca loganul.e mai rotunda, dar un rotund dragut.

        as vrea sa stiu si eu daca e doar o impresie sau intr-adevar sandero are volanul mai mare ca loganul...mie asa mi s-a parut.

        Foloseste Edit
        Last edited by Stefan; 30 June 2008, 00:28.
        -fara-

        Comment


        • #5
          @ Spanu ... Pozitionarea rotii de rezerva, daca o sa fie ca la Clio III sau MCV, are si avantaje. Spre exemplu nu trebuie sa dai toate bagajele jos ca sa scoti rezerva ca in cazul in care aceasta este culcata pe fundul portbagajului...
          Singurul plus de partea Loganului ar fi pretul. In rest mai avem de asteptat testele de siguranta etc ...

          Comment


          • #6
            marele plus sandero: aspect si plus la siguranta.
            marele minus sandero: finisaje si motorizare

            marele plus logan: experienta si pretul
            marele minus logan: mai veche, mai simpla

            ;) IMO

            Comment


            • #7
              da..tre sa acceptam ideea ca este un LOW COST, dar totusi cu mai multa atentie si idei mai bune cred ca iesea un lucru si mai bun. Se vede " ROMANISMUL" din ele..nu stiu cum sa spun...e acel ceva.....poate la viitor model va fi altceva....se va copia dupa noul Laguna....spun si eu..ce sa fac acum...

              Comment


              • #8
                diferenta dintre logan si sandero este destul de vizibila in interior.dar ceea ce regret este ca nu am comandat logan 2 pe care l-am vazut ieri.are interior de sandero, dar insa la exterior...arata super.spatele este ca cel de vectra D. cu eleron care include si triplele.iar fata seamana cu kia ceed.este superba.si este la acelasi pret al loganului actual.deci pentru cei care au o dilema intre sandero si logan 2 eu cred ca logan 2 este superior.am si niste poze dar nu stiu unde sa le postez.
                -fara-

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Stefan View Post
                  Mutat la versus. Plusuri fata de Logan: cel mai important, feelingul. Parca esti intr-o masina total diferita, desi tot aia e. Adica stii ca e tot Logan, dar nu simti ca e Logan.
                  Au reusit sa pacaleasca simturile mai bine. Modificarile sunt de detaliu, si au mai fost insiruite pe aici.
                  Pentru unii, minusul cel mai mare sta in portbagaj. Eu nu-l vad neaparat ca pe un minus, ba chiar ca un plus - ma coafeaza mai bine solutia unui portbagaj mai mic dar cu posibilitatea de a fi marit prin rabatarea banchetei.
                  Alt dezavantaj la Sandero - pretul mai mare.
                  Nu mai e valabil, Logan Ph.2 e cel putin la acelasi nivel cu Sandero.

                  Comment


                  • #10
                    intr-adevar. rabatarea banchetei 2/3 e o idee ingenioasa.este un mare plus.dar pretul este identic.de ex...daca luam prima varianta de logan 6400 si ii punem abs...ajungem la acelasi pret ca sandero prima varianta.
                    ceea ce nu inteleg eu este cum au reusit sa ii inbunatateasca stabilitatea desi este mai inalta si mai ingusta ca loganul, iar ampatamentul este mai mic.(informatii luate de pe alte site-uri.-posibil sa gresesc). poate sa fie greutatea apasata de hayon?
                    -fara-

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Spanu View Post
                      daca luam prima varianta de logan 6400 si ii punem abs...ajungem la acelasi pret ca sandero prima varianta.
                      Daca iei Logan Laureate 1,4 si pui abs... iesi cu 500 euro mai ieftin decat Sandero la aceeasi motorizare/dotare.

                      Dar, diferenta aia nu o dai degeba, desi asa pare.
                      Sunt lucruri invizibile la prima vedere. Ganditi-va numai la lateralele celor doua masini. Cum sunt stampate partile caroseriei? La Logan mult mai plat, pe cand la Sandero exista si arcul acela, si ondularea de la usa din spate la pasajul rotii. Care e avantajul la Sandero? Pai in caz de lovire a usii, si infundare, la Logan, fiindca e plata usa, se poate repara cu chit. La Sandero din cauza formei e imposibil de reparat si trebuie schimbata. Asta e un avantaj.
                      Si mai sunt...

                      Comment


                      • #12
                        Plusuri pentru logan:
                        Spatiu interior mai mare
                        Portbagaj mai mare
                        Motorul 1.6 16v
                        Daca comparam pretul:
                        Logan Ph2 Prestige 1.6 16v 9550 Euro
                        Sandero Prestige 1.6 8v 9850 Euro
                        Deci la aceleasi dotari logan are motorizare superioara si pret mai mic.
                        Sandero nu are niciun avanta fata de logan. E doar mai mic, mai scump, si mai slab motorizat.

                        Comment


                        • #13
                          Pt. variantele prezentate de tine e perfect adevarat...dar totusi trebuie sa recunoastem ca Sandero e ALTCEVA....si in general place ochiului mai mult. (gusturile insa nu se discuta).
                          Bafta!

                          Comment


                          • #14
                            Intradevar gusturile nu se discuta, si eu sunt de parerea ca sandero are un aspect mai modern si mai bine pus la punct decat logan, dar pt mine cel putin alegerea masinii nu tine doar de aspectul exterior. Logan ph2 are acelasi interior ca si sandero deci la capitolu asta nu vad niciun minus. In alegere masinii eu pun motorizarea si raportul calitate pret pe primul loc.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by z1nedine View Post
                              Plusuri pentru logan:
                              Spatiu interior mai mare
                              Portbagaj mai mare
                              Motorul 1.6 16v
                              Daca comparam pretul:
                              Logan Ph2 Prestige 1.6 16v 9550 Euro
                              Sandero Prestige 1.6 8v 9850 Euro
                              Deci la aceleasi dotari logan are motorizare superioara si pret mai mic.
                              Sandero nu are niciun avanta fata de logan. E doar mai mic, mai scump, si mai slab motorizat.
                              Crezi ca era criza de loganuri cand am luat sandero, diferenta o face aspectul exterior care este net in favoarea lui sandero. Daca vezi un logan in oglinda retrovizoare nu stii ce masina este, oltcit, supernova sau logan are aceeasi linie antica. La nivelul de baza diferenta de pret este data de ABS. Cu portbagajul nu este nicio problema, rabatezi perna din spate si optii un mare portbagaj in care poti baga lucruri pe care in logan nu au loc. Chiar daca era diferenta de 1000 de euro tot SANDERO as fi preferat.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google