Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Ct88wgr

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Meniul secret (calibrarea acelor) ... nu este. In meniu, din ce imi aduc aminte, urca pana la 170 . Intadevar a mea stock fara nici o modificare nu a vrut sa urce mai sus de 175 km/h.

    Uitati o alta poza facuta putin inainte, dar cu vederea "dupa colt" ( e chiar asa de greu de crezut ca a urcat la 200?) . Ce e drept de la 180 a urcat mai greu. Mentionez ca aceste "testele" au fost facute pe autostrada.

    Modificarile sunt prezentate in totalitate pe thread .
    Cele relevante la Vmx sunt:
    >resoftarea (este cea generica)
    >filtru de aer sport
    >evacuarea
    >greutatea jantelor ( la mine au pana in 10Kg cu tot cu cauciuc, plumb, umflate, etc)
    >benzina


    P.S. La viteza maxima nu conteaza caii ci cat de "lunga" este cutia. Nu poti spune ca este nevoie de x cai sa ajungi la o anumita viteza. In cazul Peugeot 307 1.6 HDi 110 CP intradevar are cai si cuplu mai mare dar nu poti compara un benzinar aspirat cu un diesel turbo, sunt diferente de turatii mari intre diesel si benzina, cutiile de viteza la diesel sunt foarte lungi din cauza turelor relativ mici la care lucreaza (in raport cu un benzinar). Ar fi mult de dezbatut pe acest subiect ... Oricum mai sus de 210 nu poate fizic cutia de viteze (jh3)...
    Attached Files
    Last edited by gaby_laz; 19 June 2013, 22:57.

    Comment


    • O fi nu te contrazic. Am cautat un pic pe net si pe youtube despre viteza maxima la Dacia si modificata este posibil sa se apropie de 200.

      Insa suspensiile moi si forma aerodinamica nu o avantajeaza. De asemenea o posibila viteza de 200 km/h aratata de tahometrul masinii este, dupa parerea mea, cu minim 10 km/h in plus fata de cea masurata de un GPS bun. Cu cat e viteza mai mare cu atat eroarea e mai mare la tahometru. Deasemnea trebuie sa fie si drum drept, nu in panta.

      Un filmulet cu masina cum atinge 200km/h si cu GPS-ul in geam ar fi binevenit.

      PS: or fi jante de 10 kile insa subwooferul tau are 8 kg si statia inca cateva kile bune. :-)
      Last edited by ascomp; 20 June 2013, 08:42.

      Comment


      • avind in vedere ca ai poza cu =n rot/min te cred .

        Comment


        • Nu am pretins ca e viteza exacta cea de pe ceas, insa, avand in vedere ca o masina stock de 75 de cai poate ajunge cu mici modificari la 200 pe ceas eu ma declar multumit. De asemenea "testul" a fost facut pe autostrada soarelui pe la jumatate... eu zic ca e relativ dreapta.

          Cesurile le-am calibrat dupa gps cand am scimbat culoarea iluminatului, din ce imi aduc aminte aveau la 100km/h o eroare de 5 km pe + .

          Oricum nu am de gand sa ma opresc aici, mai am multe in plan.

          Comment


          • sal. maine fac un drum la Constanta. Poate m vad cu niste posesori de Sandero! M as bucura tare. 0726513544

            Comment


            • Vb pe pm sau la telefon ...

              Comment


              • Cred ca viteza de 200 s-a atins mai ales cu mici modificari, pt ca eu am prins pe A3 180km/h cu 1.4 mpi fara nicio imbunatatire. In masina era si pasager in dr fata si in portbagaj sa fi avut min 50kg de bagaje.

                Comment


                • A dracului masina Dacia asta....

                  dl_dany precis nu era la vale? Eu nu am mai auzit de masina stoc, nemodificata sa prinda viteza mai mare decat da producatorul.

                  Sincer. Si ma pricep nitel la masini.

                  Comment


                  • al drecu' da...dacia.....

                    Originally posted by ascomp View Post
                    A dracului masina Dacia asta....

                    dl_dany precis nu era la vale? Eu nu am mai auzit de masina stoc, nemodificata sa prinda viteza mai mare decat da producatorul.

                    Sincer. Si ma pricep nitel la masini.
                    ...acuma ce sa zic....traseul autostrazii e si la deal si la vale, dar mai sunt si linii drepte aproape in palier,.....si mai pot sa spun ca depasisem si o skoda de 1.9 pe la vreo 160km/h......si daca te pricepi la masini....cum explici atunci ca am mers cu un nissan navara....cu 120kg de beton puse in bena....cu 210km/h pe aceeasi autostrada......si pe ceas avea gradatia pana la 220 (oricum nu gradatia asta conteaza)...fara niciun cip ca era masina de firma forjata....si as mai avea exemple.....si mai completez ca viteza maxima constructiva trecuta in talon nu inseamna ca masina e limitata si ca de acolo mai sus nu poate.....as ruga si pe altii sa sara cu comentarii...

                    Cum zice fiul meu....e rosie ca Mcqueen ......poate de-aia merge asa bine!

                    Comment


                    • Macar gaby_laz a facut modificari la motor deci a mai castigat cai putere.

                      Insa o Dacia Sandero cu 75 CP care nu are o aerodinamica excelenta, are garda la sol mare, are un motor simplu fara turbo nu cred ca poate sa prinda 200 km/h, sub nici o forma.
                      Sunt masini cu 90-100CP care nu pot sa prinda 200 km/h. Puteti sa ziceti voi ce vreti insa cu o Dacia de 75 CP nu puteti prinde 200 km/h. Chestie de bun simt tehnic. :-)

                      PS: in + Sandero nu e o masina fff usoara.

                      Comment


                      • Eu cand am fost cu sandel spre Munchen pana sa ajunga acul la 180km/h puteam fuma jumate de pachet de tigari si sa joc o partida de table. Si cica era benzina de la shell care e mai ok ca asta de aici. Si viteza pe Gps era ~170km/h. Nu sunt astea masini de asa viteza. Eu ma multumesc ca merge constant cu 130-140.

                        Comment


                        • sandero 1.4

                          Originally posted by bogdan_cj View Post
                          Eu cand am fost cu sandel spre Munchen pana sa ajunga acul la 180km/h puteam fuma jumate de pachet de tigari si sa joc o partida de table. Si cica era benzina de la shell care e mai ok ca asta de aici. Si viteza pe Gps era ~170km/h. Nu sunt astea masini de asa viteza. Eu ma multumesc ca merge constant cu 130-140.
                          Da ai dreptate nu sunt masini de viteza, dar cu modificari se pot atinge varfuri, nu contrazic pe nimeni. Dar nici eu nu dau inapoi cand am spus ca am atins pe ac 180km/h. Da a fost un varf de viteza nu un rulaj constant cu viteza asta....aici trebuie sa facem diferenta. Acum am bare si portbagaj pe ea....mai prind si un 130...poate mai mult (cu vand din spate )....dar nu ma incumet ... de ex cand merg la mare nu trec peste 120 ca-mi zboara cutia de pe masina, consuma si ........Oricum dupa 5 ani de cand am luat-o sunt multumit de ea pt drumurile noastre.

                          Comment


                          • Da, am ajuns si eu la 180 pe autostrada, dar ajunge destul de greu la viteza aia(eram incarcat cu 4 persoane si bagaje cat incap).

                            Comment


                            • Originally posted by ascomp View Post
                              Macar gaby_laz a facut modificari la motor deci a mai castigat cai putere.

                              Insa o Dacia Sandero cu 75 CP care nu are o aerodinamica excelenta, are garda la sol mare, are un motor simplu fara turbo nu cred ca poate sa prinda 200 km/h, sub nici o forma.
                              Sunt masini cu 90-100CP care nu pot sa prinda 200 km/h. Puteti sa ziceti voi ce vreti insa cu o Dacia de 75 CP nu puteti prinde 200 km/h. Chestie de bun simt tehnic. :-)

                              PS: in + Sandero nu e o masina fff usoara.
                              am prins eu 180 pe autostrada Timisoara - Arad la vale

                              Comment


                              • viteza asta pe benzina din Romania se poate atinge doar cu ceva gadilari. eu am 1.6 si pe benzina BP din Austria vitezometrul indica 210kmh, gps-ul arata 181kmh. Sunt filmulete pe youtube cu o gramada de logan-uri stock (e adevarat 1.6 8v, sau 1.6 16v) care isi iau bordul pe autostrazi in germania, austria, elvetia etc.
                                Carburantul nostru este marea problema, niciodata nu am trecut de 190kmh pe bord (172 pe gps) indiferent ce benzina as fi bagat (nu am incercat cu maxx motion 100+ de la omv, in rest am mers pe orice). Mie personal mi se pare ca cel mai bine merge cu EfixS.
                                De asemenea, consumul pe carburantul de afara (intotdeauna am bagat BP 95) este incredibil: la ultimul drum facut acum 2 saptamani Craiova, Viena, Munchen, Stuttgart, pe o portiune de drum national de 80 km, viteza medie 108kmh, am avut consum 3.4 l/100km. per total drum consum mediu 6.6 (ac in permanenta, 2 persoane si multe bagaje, jante oz, eagle f1 cu presiune 2.4, evacuare Sebring, benzina in tara efix s, din 5000km in jur de 1500 facuti cu o viteza intre 170 si 200 indicati pe bord, restul mers legal).
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google