Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Sandero electrizat

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    baga niste poze...cum l-ai bagat acolo?
    -fara-

    Comment


    • #47
      Am desfacut aparatoarea de plastic din interior, dar numai in partea cu stalpul(3 clipsuri sunt, 2 din acelea cu cap pt surubelnita si unul de care tragi) si am indesat pe acolo. O sa fac si poza si o sa iti arat. Eu am ales izopren ca nu retine apa.

      Oricum daca faci operatiunea pregateste-te sa gasesti un pumn zdravan de paman intarit la baza aripii. Nu imi dau seama exact pe unde intra ca sa remediez si asta, daca gigeii din fabrica nu au facut-o. Daca iti dai si tu seama cumva, da de veste.

      Comment


      • #48
        Am revenit si cu poza. Nu stiu cat de bine iti dai seama ce am facut acolo.
        Attached Files

        Comment


        • #49
          Salut, Bogdan!

          Interesant! Din poza inteleg ca ai dat jos contraaripa din plastic ce protejeaza de noroi si in spatele ei ai pus izopren. Asa cum ai zis, la masinile moderne exista o astfel de izolatie antifonica atat in fata, cat si in spate la pasajele rotilor.

          De unde ai cumparat izopren si cat te-a costat?

          Comment


          • #50
            cred ca se gaseste in orice market gen bricostore, baumax, practiker...dar tot sunt greu de cap si nu imi dau seama ce parte din plastic ati dat jos.
            -fara-

            Comment


            • #51
              Eu am luat izopren de la auchan cu 14lei.
              Spanule, cum ai contra aripa inspre stalp...ai un clips cu cap pt surubelnita mai spre interior, inca unul langa arc pe langa conducta de frana si mai ai sus inca un clips pe care il tragi afara. Daca ai apratori de noroi le scoti afara si pe alea si tragi de aparatoare doar partea dinspre stalp si iti bagi mana pe acolo si bagi izoprenul.
              Si eu din restul de saltea ce a ramas am pus sub bancheta din spate unde e tabla goala unde a intrat la fix toata bucata dintr-un capat in altul. Nu e cel mai bun izolator fonic dar orice imbunatatire cat de mica aduce putin confort.
              Last edited by bogdan_cj; 18 July 2012, 13:48.

              Comment


              • #52
                Acolo unde zici tu ca se pun aparatorile de noroi si eu am desfacut si am scos pumni buni de pamant. De atunci monitorizez dupa ploaie daca se scurge apa din aripa sau nu. Legat de izopren e buna solutia ta, nu stiu cat de eficienta e, asta tu ne poti spune mai bine.

                Comment


                • #53
                  Chiar dupa improvizatie am facut un drum de tg. mures si sa stii ca o parte din zgomotul din cabina a disparut pentru ca nu mai trece aerul prin aripa si usa. Chiar si o parte din zgomotul de la rotile din spate dupa ce am pus izoprenul sub bancheta.
                  Acum ma bate gandul sa iau niste fonomin sa pun pe aripile din spate, sub mocheta si putin deasupra pedalierului.
                  Legat de pamant...si eu am inceput sa monitorizez acolo sa vad daca nu gasesc o solutie ca sa nu mai intre. Daca te uiti atent jos la aparatoarea de plastic vezi acolo o gaura din farbica si eu am impresia ca pe acolo intra, alt loc nefiind acolo. Voi incerca sa il astup cu silicon negru.

                  Comment


                  • #54
                    Nu mai pot sa editez postul de dinainte. Are careva sub masina asa ceva? Sunt 2 deflectoare de aer sub podeaua din spate. Stiu ca cei cu 1.2 16v il au din cate am inteles si ar ajuta putin la scoaterea mai rapida a aerului de sub masina...consum mai mic si din cate am inteles de la unii mai putin zgomot in partea din spate.
                    Codurile la piesa sunt:
                    972841068R dreapta
                    972844698R stanga
                    Attached Files

                    Comment


                    • #55
                      Eu nu am asa ceva. O sa ma mai uit, dar nu imi aduc aminte sa fi vazut "eleroanele" alea pe sub masina.
                      Ar fi interesant daca sunt de cumparat si daca am gaurile date in sasiu sa le pot monta.
                      Eu cred ca totusi sunt pt a proteja (un fel de scut) nu pt consum mai mic sau altceva.
                      Last edited by Goan; 19 July 2012, 09:10. Reason: +

                      Comment


                      • #56
                        Sunt pentru consum mic, sunt deflectoare de aer ce ajuta la aerodinamica. Si masinile mai rasarite le au tot din acest motiv.
                        Nici tu nu le ai, au inceput sa fie doar la 1.2 16v. Eu am gaurile sub masina si am inteles ca ar costa vreo 30ron bucata.
                        Ele fac parte din "kit-ul aero" cum se lauda nea vasile de la dacia si pe langa asta mai sunt si cele 2 deflectoare de aer din fata rotilor din spate.

                        Comment


                        • #57
                          Pai inseamna ca trebuie sa ne adunam 2-3 persoane si facem o comanda. Intrebarea e la cine ?

                          Comment


                          • #58
                            La dacia, sus pe feleac sau chiar si pe dorobantilor, numa ca astia is mai aiuriti de felul lor. Uita-te inainte si tu sa vezi daca ai suruburile in zona aceea.

                            Comment


                            • #59
                              sa verifice cineva daca sunt gauri date...
                              -fara-

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by bogdan_cj View Post
                                Eu am gaurile sub masina si am inteles ca ar costa vreo 30ron bucata.
                                O sa ma uit si eu

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google