Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Stergatoare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Daniel Dinutoiu View Post
    k Bunicuta.
    Am sa le postez imediat cum il am si pe al doi-lea montat(sper ca luni).
    La mine, intre stergatorul de la pasager existent pe masina si capota raman cam 1,5 - 2 mm spatiu intre ele.
    La mine, la cel pasager ramane maxim 1 mm. Chestia e ca am vazut la dacia service in curte, la vanzare o gramada de Sandero noi (fabricate prin septembrie, octombrie) care au venit toate cu brate scurte, de care avem si noi.
    Vorba lui Spanu, si eu am mai vazut renault-uri tot cu sistemul asta, si VW la fel. Nu stiu ce sa zic. Ideea e ca daca imi schimb doar bratul soferului, va arata aiurea, pe de alta parte ma gandesc ca daca nu-mi va placea cum arata, as putea cumpara un brat de la dezmembrari (banuiesc ca nu va fi asa scump) si il montez cum a fost.

    Comment


    • eu cred ca va agitati degeaba..de sarit a sarit vopseaua...nu cred ca sta masina pe loc..daca a sarit acolo nitel..in schimb...daca as alerga si eu sa schimb bratul sau bretele..as..irosi TIMP,NERVI si BANI..sincer NU SE MERITA . doar pentru a arata acelora...carora le-am cumparat produsul ca nu au respect fata de client..

      Comment


      • azi cand imi laudam masina am vazut...si mi-a sarit mustarul
        BRATUL PE CARE MI L-AU PUS ASTIA NU ARE CAPAC.
        se vede piulita de prindere ca la handicapati.
        -fara-

        Comment


        • alta grozavie .are bratul dar n-are capacul n-ar fi putut sa schimbe capota ca pana la urma ea era piesa afectata,iar daca schimba capota poate si motorul cu un 2.0 L asa sa fie mai potent. auziti dar astia de la dacia nu ne pot da in schimb o masina de alta marca sa vedem daca putem fi multumiti. asa ar trebui ca totusi avem garantie. a ajuns o fabula chestia asta cu stergatoarele ,de fapt bratul stergatoarelor. ce faceati daca aveati o alta masina categoric mai scumpa si aparea aceasi problema, asa zisa problema. va salut si un an nou fericit ! si la mine a atins deja capota si a sarit putin vopseaua. asta e ,acum le ridic fara grija nu mai are ce sa se strice mai rau .

          Comment


          • Ziua buna.

            In sfarsit, dupa multe telefoane si discutii cu cei de la VC si Auto Cobalcescu, azi, am fost sunat de acestia sa imi comunice ca a sosit si al doilea brat stergator si capacelele pentru ele.
            In fine, dau repede fuga la service si surpriza: avem bratul dar nu si capacelele !!!!!!!!!!!!!
            Asta este, ori sunt cu capul in nori, ori incearca sa ne scoata din sarite.
            Aveti atasate si cateva poze cu noul brat stergator.
            Sa aveti un week-end placut!!!
            Attached Files

            Comment


            • sa le stapinesti sanatos; asa e cu capacelele, vin mai tirziu. deh.componenta speciala si foarte importanta! cred ca Renault Franta are un angajat special care le numara si le distribuie; de ex "Il s'agit pour M. Daniel .. Bucarest Roumanie". Voila!
              .asa am patit si eu, doar ca la mine nu m-au chemat pina nu au avut tacimul complet. weekend fain si numai bine!

              Comment


              • Stergatoarele....

                Salut...
                Desi am evitat cat s-a putut tot m-am ales cu vopseaua atinsa la stergatorul de la sofer.
                Miercuri am dat la VC urmatorul e-mail:
                "Buna ziua!
                Ma numesc xxxxxxxxx, sunt din Ploiesti si sunt posesor de Sandero Laureate, 1,6 din iunie 2009 si, din pacate, trebuie sa apelez si eu la Dvs. pentru rezolvarea unei probleme legata de stergatorul din stanga. Concret muchia capotei motor este cojita pana la tabla pe o portiune de 4-5mm, in zona stergatorului din fata soferului. Cunosteam problema de la alti posesori de sandero si desi am incercat cat am putut sa evit ridicarea bratului pana la urma inevitabilul s-a produs. Nu are rost sa detaliez o problema deja foare cunoscuta la Dvs. Dupa cum stiti, in cartea de intretinere a masinii, operatia de inlocuire a lamelelor stergator de geam sunt explicate in 4 pasi. Oricine efectueaza aceasta manevra conform manualului va constata aceeasi problema.Bratul stergatorului rade muchia capotei eliminand vopseaua si grundul. In luna decembrie am fost pentru o alta problema la IATSA Campina si am sesizat si acest lucru. Cei de acolo au sustinut ca nu cunosc aceasta problema, au modificat, fara efect, pozitia bratului si mi-au sugerat sa ma adresez Dvs. Am asteptat trecerea sarbatorilor si acum va rog sa analizati si sa imi comunicati care ar fi pasii pe care trebuie sa ii urmez pentru remedierea situatiei. Stiu ca la o parte din cei care au aceasta problema s-a dispus inclocuirea bratului cu unul nou avand o alta configuratie si revopsirea capotei. Personal consider ca referitor la capota este suficienta o retusare locala, in dauna unei revopsiri integrale. Mentionez ca in decembrie, cei de la IATSA, nu au facut un proces verbal de constatare a problei, deci va rog sa ma anuntati daca este cazul sa fac mai intai o constatare a problemei.

                Astept un raspuns avizat pentru remedierea situatiei.
                Cu stima"

                Vineri m-au sunat de la VC sa ma anunte ca trebe sa ma programez la o constatare la IATSA.
                Cum sambata am fost la zapada...am intrat la IATSA unde baietii au facut ceva poze.
                Azi m-au sunat de la IATSA sa imi comunice ca cei de la DACIA mi-au dat inlocuire brat si retusare capota, dar bratul nu il au pe stoc si trebuie comandat. In concluzie ma vor anunta cand au bratul ca sa ma prezint pentru remedierea problemei.

                Bafta!

                ps. va tin la curent cu pasii urmatori.
                Bafta!

                Comment


                • Cum am promis revin cu amanunte.
                  Sambata trecuta ma suna ca au primit bratul ...sa ma programez la ei.
                  Stiind ce au patit altii intreb: "bratul a venit si cu capacel??"...
                  Acum astept telefon sa ma anunte ca au primit si capacelul si sa ma programez pt. schimbarea bratului.
                  De retus i-am zis deja lu nenea ala ca ne intelegm...scrie ce vrea in harti dar eu nu ii las sa imi revopseasca toata capota nici mort.

                  Bafta si va tin la curent...
                  Bafta!

                  Comment


                  • Sambata am fost la IATSA.
                    Mi-au schimbat bratul stergatorului (cu capacel)....si am refuzat retusarea capotei, pt. ca implica lacuirea integrala...plus 2 zile fara masina.

                    Bafta...deci s-a rezolvat.
                    Bafta!

                    Comment


                    • Si primele impresii ?
                      Inafara ca nu mai dau in capota si arata mai bine, apasa mai bine pe parbriz ?
                      Crezi ca sunt mai rezistente ca si cele vechi ?

                      Comment


                      • Salut...
                        In primul rand mi-a fost schimbat doar bratul de la sofer. In functionare nu am sesizat nici o modificare notabila....
                        Ca aspect ma enerveaza ca sunt diferite...ala original are o "clapa" care acopera surubul asta are un capacel...si oricum e mult mai suplu. Ca rezistenta...as zice ca originalul era mai tapan.
                        Dar per total sunt multumit ca pot ridica stergatoarele lejer sa dau zapada, sa sterg parbrizu etc...
                        Ca plusuri...in afara de faptul ca nu mai atinge capota ar mai fi ceva: Cu bratele originale daca ridicam prima data la insotitor, cel de la sofer se lovea de el si nu putea fi ridicat/coborat, acum trec unu pe langa altu fara probleme.

                        Bafta!
                        Bafta!

                        Comment


                        • Eu insa am o problema majora cred!
                          in momentul rabatarii bratului stang al stergatorului acesta atinge in capota, provocandu-i o mica zgarietura, ceea ce nu mi se pare normal!
                          Am intrebat la reprezentanta Apan braila de la care am primit un raspuns cum ca toate au aceeasi problema si chiar am vazut in parcarea lor semnul distinctiv atat la stepway cat si la sandero, dar ... bratele stergatoarelor aferente editiei KISS FM sunt altfel, acesta se rabateaza de la o distanta corespunzatoare neatingand capota.
                          Acum intreb daca vi se intampla asa ceva?

                          Comment


                          • Si eu si multi altii mai au aceasta problema.
                            Plus mai sunt cei care o au dar nu au postat inca pe forum:

                            Originally posted by mihaisorin3 View Post
                            Din fericire nu am probleme cu scartaitul dar am alta problema cu stergatoarele si anume : m-am pus sa spal masina si bineinteles ca am vrut sa ridic stergatoarele din articulatie dar surpriza bratul stergatoarelor loveste in marginea capotei si bine inteles ca mi-a zburat ceva vopsea de acolo , am fost foarte suparat . La ambele e la fel si stanga si dreapta. Ca sa spal totusi masina cu stergatoarele ridicate le-am oprit pe mijlocul parbrizului dar asta o sa fiu atent cand o spal eu , dar daca o duc la o spalatorie si uit sa fac treaba asta , cei care spala masina sigur o sa-mi mai zboare vopseaua si din partea cealalta de pe zona de contact cu muchia capotei . Cei de facut ?? .
                            Originally posted by ciomp View Post
                            mai multa grije..asa e! si io am muscat-0 o cu unul care si-a revendicat un loc public de parcare si a doua oara intr-o pompa cind mi-a ridicat un "turnator" de ala de benzina sa imi stearga parbrizu'. am fost si la service si am modificat pozitia rotind sus bratul si degeaba. tot da in capota. si zgirietura e nasoala. trebe revopsit. ma gindeam sa imi pun brat de clio ca ma gindeam ca are talpa aia mai lunga si se rabateaza mai sus , dar am vazut si clio zgiriate, inca mai tare. se pare ca e o eroare a francezilor. oricum mai experimentez si va zic ca ma dispera asta!..sincer! oricind se poate zgiria la loc daca revopsesti! .. bafta!
                            Originally posted by bunicuta View Post
                            Din 4 iunie de cand am masina, nu am probleme nici cu stergatoarele de parbriz - nu scartaie deloc si sterg bine - pacat ca nu sunt mai lungi, nici cu arcurile, nici cu bordul, cu nimic...
                            Faza cu stergatorul - ei bine, stiam de ea inainte sa cumpar masina, deci sunt atent, si pana acum nici macar nu mi-am zgariat capota in dreptul stergatorului.
                            Pana la urma e vorba de interes...cei care s-au interesat inainte de a cumpara masina despre punctele tari si slabe aici pe forum, nu au avut probleme, altii, invata pe propria lor piele...ce sa-i faci...asta e.
                            Originally posted by luciann View Post
                            Nu prea sunt de acord cu treaba asta.

                            Eu am avut grija sa nu-mi stric vopseau de pe capota stiind de problema, dar vine cate unu din asta care n-are nici o treaba si se ofera sa-ti curete parbrizul la benzinarie fara sa intrebe sau sa stearga parbrizul dupa ce spala masina si uite asa se duce vopseau si am intrat si eu in randul lumii, capota jerpelita. Ar fi trebuit sa se intample astea in fabrica si sa remedieze problema de la prima masina care iese de pe poarta, nu tre sa stea omu cu frica & griji sa nu-si strice capota.

                            Comment


                            • daca citeai cu atentie vedeai cum am remediat problema cu stergatoarele neconforme! (au fost destui cu aceata problema...si mai sunt inca)
                              nu e tirziu sa te duci la dealeri. cit despre problema "majora" care face o zgirietura mica..asta e tare ! uite aici problema majora!..daca e sa vorbim..
                              Last edited by ciomp; 10 February 2010, 17:08.

                              Comment


                              • Originally posted by Negru Valentin View Post
                                Eu insa am o problema majora cred!
                                in momentul rabatarii bratului stang al stergatorului acesta atinge in capota, provocandu-i o mica zgarietura, ceea ce nu mi se pare normal!
                                Am intrebat la reprezentanta Apan braila de la care am primit un raspuns cum ca toate au aceeasi problema si chiar am vazut in parcarea lor semnul distinctiv atat la stepway cat si la sandero, dar ... bratele stergatoarelor aferente editiei KISS FM sunt altfel, acesta se rabateaza de la o distanta corespunzatoare neatingand capota.
                                Acum intreb daca vi se intampla asa ceva?

                                Sefule...citeste si matale...ca tocmai asta e scopul acestui topic. Toti avem aceasta problema...
                                Unii s-au luptat din greu (si le multumim)...altii doar culegem roadele muncii lor (si cu un mail si 2 drumuri la service se rezolva).

                                Bafta!
                                Bafta!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google