Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Stergatoare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • daca schimbi lamele i-ati lame valeo.in jur de 120-150 setul din silicon adevarat si nu iti face geamul terci asa cum mi l-au facut mie lamele luate din auchan cu 20 lei bucata.
    -fara-

    Comment


    • salutare dupa ce din vara anului trecut pana saptamana trecuta am avut valeo care au fost excelente asa cum spunea si spanu ,acestea s-au cam deteriorat ..ma refer la faptul ca lasa cateva dungulite si au un mic suierat la peste 110km/h dar mai pot functiona cel putin inca un an , am cumparat la recomandarea unui amic stergatoare Flennor de 53 cm ambele bucati la 27 de lei fabricate in germania http://www.flennor.de. sunt super nu scartaie deloc nu lasa dungi si se simte si la mana cauciucul lamei ca fiind destul de moale chiar foarte moale deci sunt super incantat si de pret si de calitate .
      acum am calculat ca am avut 7 perechi de stergatoare pe care le-am incercat in batalia cu scartaitul clasic pana la urma am ramas la singurele care nu fac scandal repectiv valeo si (aero si clasic) si flennor..... aaa si ca sa nu uit cele de origine in portbagaj in caz de urgenta majora .
      Mother Theresa : Daca judeci oamenii nu vei mai avea timp sa ii iubesti

      Comment


      • Intr-adevar,cele mai bune stergatoare folosite pana acum au fost Valeo.Si stergatoarele Alca (sunt ambalate individual,nu pereche,costa cca 10-15 RON,de provenienta germana,comercializate la Carrefour) sunt destul de bune:sterg bine,nu scartaie...

        Eu schimb in fiecare an stergatoarele,in timp cauciucul din care sunt fabricate se intareste,isi pierde proprietatile,oricum un set de stergatoare costa mult mai putin decat schimbarea unui parbriz zgariat.In plus,odata la 1-2 luni aplic pe toate geamurile substanta hidrofoba(Rain Off,Rain X,Water Repelant,etc...)

        Comment


        • gluma negluma..eu nu dau banii pe valeo..mai ales in bucuresti..

          Comment


          • chitziman :da ai dreptate in bucuresti sunt sanse ca "prestidigitatorii" sa faca ce stiu mai bine..insa din ce stiu eu cel putin la mine in pantelimon se opereaza cele de tip aero . un vecin a "donat " 3 de tip aero intr-o seara iar la 2 saptamani un aero pt luneta deci ......
            Mother Theresa : Daca judeci oamenii nu vei mai avea timp sa ii iubesti

            Comment


            • pai de ce crezi ca am zis..mai bine tin unele de 30 de lei setu un 1 an..decat unele..mult mai scumpe..

              Comment


              • stergatoare pentru luneta..pe unde gasesc..? vreo idee?

                Comment


                • la reprezentanta sigur gasesti dar banuiesc ca destul de scump.Sunt si alte solutii : incearca sa schimbi doar lama de cauciuc (operatiunea este foarte simpla ) poti sa iei lama de la un stergator mai mare sa o tai la dimensiune si sa folosesti vergelele de otel de la cel original ,am vazut la un amic facuta treaba asta (nu prea sunt eu de acord cu carpeli ) dar este super ok si ieftina .sau sa folosesti stergator tip aero la dimensiunea respectiva am spus tip aero pt faptul ca ai sanse sa gasesti mult mai usor prin magazine ,benzinarii etc si arata destul de bine .
                  bafta multa !!!!
                  Mother Theresa : Daca judeci oamenii nu vei mai avea timp sa ii iubesti

                  Comment


                  • mda..dar e sistemul acela mai special..

                    de prindere..

                    am gasit ceva de genu..http://www.youtube.com/watch?v=C3Oqo1aSGaw cred ca o sa incerc..
                    Last edited by chitziman; 10 June 2010, 21:17. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • da ceva de genul ...oricum nu ai nimic de pierdut ...multe "succesuri " si sa ne impartasesti cum ai rezolvat problema .eu cu siguranta o sa incerc dar peste ceva vreme ca inca mai rezista desi lama in ambele capete e cam sfasiata ...
                      Mother Theresa : Daca judeci oamenii nu vei mai avea timp sa ii iubesti

                      Comment


                      • si am mai gasit asta http://www.youtube.com/watch?v=MHYSkuyr8NM cum s-ar scoate..sper sa am maine timp sa incerc

                        Comment


                        • solutia...

                          Comment


                          • Da, este o solutie.
                            Trebuie numai sa ai noroc la noile lamele.
                            De ce spun asta, eu am incercat sa schimb lamelele la stergatorele din fata si am reusit sa le montez doar ca erau cu foarte putin mai late decat cele originale si deci nu le permitea sa "joace" ca se se muleze pe parbriz dupa cum le apasau arcurile de fier.
                            Am zis ca-i ok, nu o sa fie probleme in timp, o sa se rezolve, dar din pacate in timp s-au strans si mai tare si au inceput stergatoarele sa lase urme pe parbriz exact in dreptul unde lamela era apasata de arcul de fier.
                            Poate o sa reusesti sa gasesti lamele cu latimea OK incat sa le permita sa circule usor.

                            Comment


                            • da am inteles la ce te referi..o sa caut azi sper.

                              Comment


                              • am reusit sa schimb lamela..am folosit o lamela de la unul din stergatoarele originale.
                                lamela care era la luneta are partea drepta superioare mai lata decat cea a unui stergator normal..vedeti in foto
                                desi am cumparat un stergator nou mi s-a parut ca ala vechi are marginea aceea putin mai lata, chestiile de metal..cele 2 bare pe care le vedeti in pdf de mai sus sunt si ele mai late nitel decat cele folosite la un stergator normal.
                                Stergatorul sterge bine..parca mai lasa 1,2 dare minuscule (a fost folosit normal ) o sa-l schimb mai incolo.

                                P.S, cred ca s-a rupt ultima data la spalatarie..pentru ca astia dau cu jetu pe stergator..tre sa le atrag atentia..
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google