Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Consum Sandero 1.6 90 CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 11-12 in oras, 6 afara, dupa CB...cam mult zic eu . iarna ia si mai mult in oras.
    Last edited by Iorgovan; 2 October 2010, 00:33.

    Comment


    • Din cate am observat ,pe masura ce creste norma euro ..creste si consumul.Este aiurea ca pt un 1.6 sa dai un consum urban de 9.2 sau 9.8 (nu mai tin minte) .Parca s-au tampit constructorii de auto.Pana si masinile non euro la aceeasi capacitate si performante au consum mai mic.Daca inlocuiti evacuarea la un 1.6 ,adica renuntati la catalizator o sa observati un consum mai mic cu 1 litru si un plus de 10 cai mult mai vioi.Operatie facuta de un mecanic .Ii tot dau astia cu CO2 ..etc dar gatuie motoarele cu catalizatoare ce nu fac altceva decat sa forteze motorul sa pape mai mult.

      Comment


      • rulati aprox 13000 km, masina are 1 an si 1 luna (1.6 mpi):
        1. reset plecare Constanta, Bucuresti, Pitesti, Rm Vilcea, SIbiu, Alba Iulia, Arieseni (urcat in Apuseni pe Curcubata ~1500 metri, Scarisoara), Cluj, Tg Mures, Iasi, Galati,Tulcea, Cta - media 6.4/100 km
        2. reset plecare COnstanta, Tulcea, Galati, Iasi (pe Birlad,Vaslui) si inapoi Cta - media 6.1/100 km
        in oras in perioada de vara aveam 7.1-7.3/100 km
        acum ma apropii de 8/100 km si cred ca mai e loc de crescut.
        important: la drum intins in ext am obs ca un consum bun e dat intre 115-125 km/h
        in oras conduc soft (adik in nici un caz sportiv)

        Comment


        • Originally posted by coroma daniel View Post
          rulati aprox 13000 km, masina are 1 an si 1 luna (1.6 mpi):
          1. reset plecare Constanta, Bucuresti, Pitesti, Rm Vilcea, SIbiu, Alba Iulia, Arieseni (urcat in Apuseni pe Curcubata ~1500 metri, Scarisoara), Cluj, Tg Mures, Iasi, Galati,Tulcea, Cta - media 6.4/100 km
          2. reset plecare COnstanta, Tulcea, Galati, Iasi (pe Birlad,Vaslui) si inapoi Cta - media 6.1/100 km
          in oras in perioada de vara aveam 7.1-7.3/100 km
          acum ma apropii de 8/100 km si cred ca mai e loc de crescut.
          important: la drum intins in ext am obs ca un consum bun e dat intre 115-125 km/h
          in oras conduc soft (adik in nici un caz sportiv)
          Adica a ta consuma mai putin decat spune producatorul ?!! Esti un norocos.

          Comment


          • Datele producatorului sunt obtinute in urma unor proceduri standardizate. In functie de sofer, masina nu ar fi absurd sa se comporte mai bine sau mai rau decat ce scrie in tabelele oficiale. Nu suntem robotei, fiecare si-a format sau isi formeaza in timp anumite deprinderi care pot influenta in sens pozitiv sau negativ performanta. Pana la urma, consumul respectiv nu e unul anormal pentru un motor de 1.6, doar ca suna ciudat in contextul forumului, unde scriu in mare masura persoane care au o problema cu masina si cauta solutii sau posesori nemultumiti, ale caror asteptari nu s-au concretizat.
            Suzuki SX4 1.5 VVT 112HP

            Comment


            • Originally posted by gogumester View Post
              Datele producatorului sunt obtinute in urma unor proceduri standardizate. In functie de sofer, masina nu ar fi absurd sa se comporte mai bine sau mai rau decat ce scrie in tabelele oficiale. Nu suntem robotei, fiecare si-a format sau isi formeaza in timp anumite deprinderi care pot influenta in sens pozitiv sau negativ performanta. Pana la urma, consumul respectiv nu e unul anormal pentru un motor de 1.6, doar ca suna ciudat in contextul forumului, unde scriu in mare masura persoane care au o problema cu masina si cauta solutii sau posesori nemultumiti, ale caror asteptari nu s-au concretizat.

              Cine dracu crezi ca are ,,asteptari" de la un logan sau sandero....Daca vroiam masina imi luam altceva...dar am vrut un mijloc de deplasare.Ideea era ca la lansare se dadea un consum ..dupa aproape un an in toate reprezentantelen a aparut un mare tabel pe perete cu consumul real.Acum ,consumul depinde si de oras ,dar 6 % nu scoti in Bucuresti decat la 2-3 dimineata si pe anumite rute..Oricum motorul este depasit,este doar vechiul megane...

              Comment


              • Eu am consum in jur de 10. Este realizat mai mult in oras, si nu am resetat CB-ul de cand am cumparat masina (1 an). Cam papa benzina de rupe

                Comment


                • De la ultima resetare acum 900 km am un consum mediu de 6.5 350 km facuti in afara localitatii si restu 550 facuti intre Braila si Galati , fac naveta .Pare un consum bun , chiar prea bun nu cred ca indica CB-ul corect deloc.

                  Comment


                  • Daca ti-ai fi notat si cam cata benzina ai bagat in acesti 900km ai fi putut face cat de cat o aproximare.
                    La ai tai 900KM cu 6.5% ar trebui sa fi consumat ~58.5L.
                    Sau poti incerca cu metoda plinului

                    Comment


                    • Am bagat si eu azi 99+ de la petrom. Pe drumul Fagaras - Bucuresti consum aratat de CB 5.3% , consum ce nu s-a modificat pana in Buc. Interesant pentru ca niciodata in 40000 km nu mi-a afisat un astfel de consum. Statea 6.2%-6.4% oricat de economic as fi mers.

                      Comment


                      • Eu folosesc de regula benzina de 95 de la Petrom... o sa bag si eu 99 +, cica merge mai bine.

                        Comment


                        • Folosesc numai benzina 95 de la Petrom. Nu am mai folosit de mult 99+. Am scos si 4.7 - 4.8 % consum in afara orasului, in regim de viteza de 60-80 KM/H cu 2 persoane. Daca sunt incarcat scot cam 5-5.3 %

                          Comment


                          • Cum ai calculat consumul?
                            Este cel dat de CB sau facut de tine?
                            Pe site la motor de 1,6 da un consum extra-urban de 5,9!!

                            Comment


                            • CB din intamplare cam ,,nimereste media consumului"...!!! Si prin metoda plinului tot la vorba CB-ului am ajuns.

                              Da,dar la ce viteza se da consumul de 5.9l ?? Daca mergi frumos cu 70-80 scoti consum finutz..daca sari de 90 ...sare si el de 5.9.

                              Comment


                              • cu certitudine consumul ii dat si la viteza legala,50,90,100,120
                                ps.numai de bine nu poti vb in zilele acestea de consum la pretul in care a ajuns benzina, chiar daca scoti si 5% tot mult ii :-)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google