Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Consum Sandero 1,4 75 CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu pe gaz am prins 150 cu masina arhi plina. Cu benzina bună mergea mai mult.

    Comment


    • Eu pe A1 singur in masina, nu am putut sa ii dau mai mult de 165 km/h. Pe A2 cand ma intorceam de la mare, cu 4 pers, in masina am ajuns la 180. Nu ma intrebati cum, de ce, in ce conditii ca nu mi-am putut explica nici eu!

      In ambele situatii consumul era de peste 13 l/100km.
      -fara-

      Comment


      • Si eu am observat lucrul asta, cu 2 persoane si bagaje putine, masina nu e asa de sprintena la viteze mari; in schimb, cu 5 persoane si bagaje multe si grele, ajungeam mult mai repede la viteze mari(120-130) si nici nu simteam lucrul asta. Poate, daca e full masina, are garda la sol mai joasa si o ajuta sa prinda viteze mai mari( desi nu pare logic lucrul asta, pt ca are greutate multa)

        Comment


        • La al meu Sandero 1,4Mpi se simte lipsa de putere cand am 2-3 pasageri mai ales in depasiri si in pante, viteza maxima pe Gpl 165Km/h singur in masina si fara bagaj.

          Comment


          • 21 iunie, sambata am tras o fuga la CT pe A2: vreme innorata, 18'C, fara pasageri si fara bagaj, rezervor full, pneuri vara, presiunea pneuri 2 bari, benzina Evo Mol cifra octanica 99, viteza 135-145 km/h si doar 1-2 km cu 160 km/h pe la Cernavoda... consum la pompa 9 l/ 100km!

            PS: 3 radare in cascada. Primul pozitionat cu spatele in directia de mers stationat langa masinile celor cu reparatii si intretinere!!!

            Comment


            • Consum benzina

              Am masina din 2011, a fost SH. Dupa aproape 6 ani de utilizare zilnica (am parcurs aproape 100.000 km), pot spune urmatoarele in legatura cu consumul de carburant;
              Parcurs zilnic 30 km ca sa ma duc la servici si inapoi acasa. 50% din parcurs este in oras, restul pe DN cu 2 benzi pe sens. Consumul este intre 6 si 8 litri/100 km pe timp de vara si intre 8 si 10 litri pe timp de iarna. Nu am sarit de 10 litri/100 km, dar conduc linistit, stilul sportiv este exclus. Atunci cand am fost pe litoral, vara, consumul mediu obtinut a fost de 5% intr-un an si 6% in alt an, incluzand si mersul prin Constanta unde eram cazati.

              Comment


              • Consumul meu mixt la aceasta motorizare este de 7%. Fac cam 70% rural si 30% urban lunar.
                Tu folosesti produse bune ?

                Comment


                • As vrea sa achizitionez un Sandero Laureante 1.4 benzina din 2009 cu 76000km reali. A fost a unui pensionar si e in stare buna. Il testez de 2 saptamani, am resetat pe bord la alimentare si am circulat numai urban. Imi afiseaza un consum de 9,8-10l. Mentionez ca parcurg distante de pana la 3-4 km de acasa pana la servici si in oras cu oprire la centre comerciale. Chitul de distributie e inca cel din fabrica, pompa apa, filtrul de aer nu au fost schimbate. Se poate imbunatati acest consum urban daca schimb cele necesare sau tot pe acest consum pot miza pentru viitor?
                  Cine mai are masina similara, ce ma sfatuieste?

                  Comment


                  • Eu zic ca NU.
                    Sunt posesorul unui 1.6 MPI deci nu as fi indreptatit sa ma pronunt pt 1.4 insa daca zici ca faci 3-4 km si aia cu opriri nu prea ai ce sa mai optimizezi. In 3-4 km cred ca abia-ti apar cele 4 pavele la temperatura si tu-l opresti asa ca pe cand ar fi avut randamentul bun, temperatura, alea-alea, STOP.
                    Poate unu motor mai mic un 1.2 sau 0.9 sa se incalzeasca mai repede insa mersu asta sacadat... asta-i problema la toate consumurile si nu-i valabil numai la masini.
                    Vezi de ex un consum la un LIFT, una e sa mearga P si P+10 si alta P si P+2, P+4, P+6 si exemple mai pot fi.
                    Last edited by Goan; 15 November 2017, 01:07.

                    Comment


                    • Multumesc de raspuns! Asa e, nu apuca sa ruleze la randament. Dar fiind din 2009 si avand numai 76000km si fiind in stare buna, cred ca la consum mai mic in aceste conditii de exploatare, nu as gasi decat ceva mai vechi si cu multi km, nu? SIncer

                      Comment


                      • Multumesc de raspuns! Asa e, nu apuca sa ruleze la randament. Dar fiind din 2009 si avand numai 76000km si fiind in stare buna, cred ca la consum mai mic in aceste conditii de exploatare, nu as gasi decat ceva mai vechi si cu multi km. In plus, proprietarul a dus masina sa ii schimbe chitul de distributie. Ce parere ai? SIncer

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google