Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Consum Sandero 1,4 75 CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by ascomp View Post
    Duralube si cea mai ieftina benzina de la Petrom mereu. :-)
    Stai putin sa inteleg si eu - tu ai bagat Duralube in motor nou? !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!?????????????

    Comment


    • Originally posted by ninjoaca View Post
      Stai putin sa inteleg si eu - tu ai bagat Duralube in motor nou? !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!?????????????
      Da, insa dupa terminarea rodajului. La fel am procedat si cu 307 si e totul OK. Stiu toate teoriile pro si contra Duralube inclusiv scandalul din SUA.

      Comment


      • Originally posted by Azzzuro View Post
        Astazi (21 dec 2013) am avut drum pana acasa la CT (de la Bucuresti) si m-am gandit sa calculez consumul.

        Masina este Sandero 1.4 MPI din 2009 cu 41.000 km la bord (inca nu am schimbat bujiile, nu am facut revizia)

        -temperatura afara: cca - 2'C, soseaua usor umeda spre uscata

        -doar sofer, fara bagaj, presiune pneuri fata, spate 2.2 bari (pneuri de iarna Motrio luate noi folosite 2 sezoane)

        -am alimentat la Mol Pallady pana s-a oprit pompa (Mol Evo 100), la intoarcere la fel...

        -mers pe cat posibil constant fara pauza cu 135-140 km/h (3700-4000 rpm), durata fiind o ora si 45 minute

        -km totali parcursi 444, consum total 36 l, consum mediu 8,1 %, cost total combustibil 226 RON.

        La turatia/ viteza cu care am mers mi se pare in limite normale consumul. Ce parere aveti?
        Sandero al meu, cei drept, in perioada de rodaj, cu viteze de maxim 110 km pe relatia Bucuresti - Constanta, am scos consum de 5,5-5,6 l/100 km. Si cand merg la tara, la ai mei, scot un consum mediu de 5,6 -5,8 l/100 km, urban+extraurban.

        Comment


        • La fel consuma si Dacia mea: in afara cam 5,5-5,8 la suta. Si nu merg incet.

          Comment


          • @aris86: motorul 1.2 este de generatie mai noua, implicit si tehnologie mai noua, este firesc sa aiba un consum optimizat. In plus viteza (turatia motorului) contribuie enorm la cresterea consumului. In primii 3000 km cat am facut rodajul pe A2 cu viteze intre 90-110 am scos o medie de 6,5%. Dupa rodaj nu am mai mers "la consum" (nu am mai scazut sub 110, dar nici nu am depasit 140 km/h pe A2).

            Comment


            • Consum de 6.6l/100km cu 5 insi in masina + bagaje pana sus. pe o distanta de 120 km si mers si in oras(buc). Eu zic ca e bine. Si mers cat se poate de constant cu 110km/h.

              Comment


              • Un consum mediu de 6,6% este excelent, cu 5 pasageri si bagaje si pe timp de iarna. Cred ca ai mers mai mult pe autostrada sau pe DN.

                Comment


                • Da..pe E85 am mers

                  Comment


                  • Dani G -masina din foto e din Rusia ?

                    Comment


                    • Da, din Rusia

                      Comment


                      • si e si 1.6 16v.

                        Comment


                        • Eu am 9,2/100 si merg numai urban (targu jiu). Am impresia ca e cam mult.. voi ce spuneti?

                          Comment


                          • mie acum imi arata 12...te plangi ?

                            Comment


                            • Parerea mea este ca ne imbolnaveste de nervi consumul aratat de computerul de bord si nu stiu cat de exact este.

                              Mai bine fara.

                              :-)

                              Comment


                              • Ai dreptate ! cred ca daca aveam consum instant la ea, o luam raznaa

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google