Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Consum Sandero 1,4 75 CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Am peste 5000 km la bord. In oras consumul este in jur de 8,0 - 9.0. In afara am avut mai multe "tipuri" de consum: Ploiesti-Bucuresti, 80 km/h, consum 4,5/100.- fara AC. Surpriza a fost cand, venind dinspre comarnic spre ploiesti (2 persoane cu bagaje) am realizat.....3,5/100. Cu 75 km/h. Am incercat sa realizez inca o data minunea, dar..nu a mers. Decat pe acelasi drum..care este in coborare. Din pacate nu i-am facut poza bordului, dar cu prima ocazie am sa o fac. Mentionez ca aceste consumuri sunt indicate de CB si sunt exclusiv in exterior.

    Comment


    • #47
      salut

      parerea mea ca daca chinui o masina pe benzina la turatii intre 1000-1500 in mers nu e bine. Cu orice masina am avut pe benzina am mers intre 2000-5000 asta vorbind in mers constant si pot sa zic ca consumul sta undeva intre 7-9 litri la suta, desigur nu ma laud cu 5 % dar ce-mi trebuie...

      Comment


      • #48
        Sa mai fac si eu un update la consum: mers 100% urban, ore de varf in Bucuresti (drum acasa - serviciu si retur) - distanta 200 km - 9,7 l/100 km

        Comment


        • #49
          Originally posted by sv03tbh View Post
          CORECT! DE ACEEA FIECARE ARE ALT CONSUM.Si verificati-va oameni buni presiunea in pneuri.Eu am avut 2,6 atm pe fiecare roata.E adevarat insa ca le-am verificat mai tarziu decat era normal si am condus cam 1000 de km fara sa verific daca presiunea in roti este mai mare decat cea recomandata de producator.
          Azi mi-am verificat-o...aveam 3 atm:O si am mers cu ea asa vreo 2200+ de km:|.Cand a vazut cel de la Dacia...s-a mirat.Recomand si eu tuturor sa isi verifice presiunea.

          Comment


          • #50
            5,7

            Iasi-Vaslui-Tecuci-Birlad-Galati-Braila-Medgidia-Constanta, cu totul 500 km, consum 5,7%. Adica 29 litri la vreo 485km. Mers normal, cu 120 la drum intins si cam cu 70-80 prin sate, cind se putea. Cu cel mult viteza a treia prin unele orase. E de bine, cred... E drept, masina neincarcata.

            Comment


            • #51
              6l/100km

              Pentru primii approx 3000km consumul Sandelului din dotare e de fix 6.02l/100km. Drumul: Iasi-Cluj-Iasi, plimbat prin Iasi si imprejurimi, apoi Iasi-Frankfurt (trecut 3 randuri de munti) plus ceva plimbari pe Autobahn si (mai putin) prin orase. Fara aer conditionat (nu are), in primii 2500 km nu a depasit 3000rpm si ulterior nu a depasit 3500. Eu unul il consider un consum foarte bun.

              Comment


              • #52
                primii 690 km (80% urban) 52l benzina

                rezulta 7,5/100 consum

                Foloseste Edit
                Last edited by Stefan; 17 October 2008, 22:04.

                Comment


                • #53
                  Consum Sanderica fara frica@

                  Pe un traseu de la ploiesti la Iasi cu tot ce implica trecerea prim orase,mie unul mi-a iesit un consum mediu de 6.8%,avnd in vedere ca masina a plecat din Ploiesti cu 100 la bord si s-a intors cu vreo 1200Km.Oricum sper ca dupa 3000 Km consumul sa mai scada putin.

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by dj_cosmin17 View Post
                    Fiind un incepator in arta condusului (mai putin de 2 luni) va rog sa-mi impartasiti si mie secretul consumurilor voastre scazute. Nu de alta, dar incercand sa conduc masina in diverse moduri, sub 8.4% nu am scos consum mixt. Specific si faptul ca masina e inca in rodaj (are doar 250km).
                    sunt curios cum ai putut tu sa faci un consum mediu ,la doar 250 km parcursi.Oricum indiferent cum ai fi calculat,eroarea de calcul este imensa la distanta asta atat de mica.

                    Comment


                    • #55
                      Consum calculat pe parcursul a 500 km in majoritate urban (numai vreo 40 km in afara Bucurestiului) - mod de calcul:

                      -CB -10,5 l/100km
                      -metoda plinului - 9,4 l/100km

                      Am ramas surprins de diferenta mare dintre calcule. Ma asteptam la o eroare din partea CB, dar chiar asa...??
                      Am observat ca in traficul urban, desi urmez acelasi traseu, in aceleasi conditii, si deci ar trebui sa am acelasi consum pe CB, computerul de bord indica din ce in ce mai mult, de la o zi la alta.

                      Comment


                      • #56
                        Io mai degraba iti recomand sa ai incredere in calculele proprii.Sunt cele mai sigure.Mai degraba fi mai atent si la pompa cand alimentezi.Tare mi-e ca ne fura si benzinarii astia.
                        Calculele care le faci cu metoda plinului le consider destul de sigure.

                        Nu posta cu Quote pentru a raspunde la mesajul anterior
                        Last edited by Stefan; 12 November 2008, 22:40.

                        Comment


                        • #57
                          Da, normal ca am mai multa incredere in creierul meu decat in calculator , si e recomandat sa se calculeze consumul dupa metoda plinului, dar diferenta asa mare?

                          Comment


                          • #58
                            in ultimul timp imi consuma 11 l in oras...probabil pentru ca mai folosesc si caldura, sau este tot mai aglomerat..nu stiu, dar daca continua asa ma gandesc ca va trece de 13l prin ianuarie daca va fi o iarna grea.

                            Comment


                            • #59
                              nu creste consumul ca folosesti caldura. doar cand folosesti clima. creste in schimb consumul cand e frig afara, pt ca aerul fiind mai dens, intra mai mult in motor si in consecinta si benzina injectata va fi mai multa, de aia creste usor consumul iarna.
                              dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by Stefan View Post
                                [...] mod de calcul:

                                -CB -10,5 l/100km
                                -metoda plinului - 9,4 l/100km

                                Am ramas surprins de diferenta mare dintre calcule[...]
                                Dacă verificarea plin pe plin a fost făcută ochi, alimentând până la buza rezervorului, da, diferenţa este foarte mare şi presupune o problemă a CB. Dar dacă ai făcut plinul pe plin dictat de pompa de alimentare care a oprit automat alimentarea funcţie de rezerva volumului de expansiune simţită de pompă, atunci diferenţa poate fi subiectivă. Fiecare pompă simte în felul ei, funcţie de calibrare/decalibrare, atunci când plinul este OK.
                                Last edited by manic_user; 13 November 2008, 18:49.
                                Mama proştilor este mereu gravidă!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google