Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Plusuri si minusuri intre Logan si Sandero

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca nu rabatezi bancheta nu prea as crede.

    Comment


    • la sandero poti sa scori polita aia de carton si sa bagi pana la luneta...la logan iti ramane spatiu. mai ales ca mai ai si boxele care te incurca.
      -fara-

      Comment


      • Cu polita la locul ei, bancheta rabatata 2/3 si pe ce ramane cu un pasager vanjos plus scaunul dreapta fata rabatat in micul Sanderica incape un sifonier de 2m inaltime - de fapt lungime - de la Ikea de exemplu.
        Impachetat! Si cu haionul inchis!
        @Chiti - sa te vad cum faci asta cu Logan-ul!
        In plus, pentru ca Sanderica este mai scurt, platesti mai putin (cu o clasa) taxa la bac!
        Aviza amatorilor, NU este vorba se spaga pentru bacalaureat!
        Iar pentru distante mari deja se trece de 100 de euro, dus-intors!

        Sanderica este mai greu un pic pentru ca are niste bare de protectie suplimentare in usi, cel putin asa ziceau cei de la Dacia cand l-au lansat.
        Dupa care au inceput sa scoata tot ce pot...

        Consum mai mare? In nici un caz!
        Cum spun multi colegi, la motoare similare, cutii similare si diferente infime de greutate, consumul este dat strict de "piesa" aia dintre scaun si volan

        Comment


        • pe acelasi traseu, cu aceleasi jante si cauciucuri, condus in acelasi stil, sandero meu papa nitel mai mult. acum am pe computer 8.9 (doar urban), cu loganul 1.6 2004 aveam 8.3.
          in usi nu este nimic in plus fata de logan, am zis mai sus ca sunt chiar in minus (materiale insonorizante), nu stiu ce aberatii spun cei de la uzina. mai mult ca sigur este de la diferenta de norma de poluare si bineinteles de la masa proprie putin mai mare.

          Comment


          • Sandero ca a 2-a masina

            E primul meu post pe acest forum.

            Acum 2 saptamani mi-am comandat un Sandero Story pret: 3 vouchere Rabla + 5500 Euro. Am avut in august un avantaj client (reducere) de 900 E iar in + am mai dat 200 E pt easy pack ( proiectoare, geamuri electrice si telecomanda la cheie. Motor 1.2 benzina, alb.

            Mentionez ca Sandero este ca a 2-a masina, prima fiind un Peugeot 307 break care oricum e mare si are aproape 2 mc daca ii rabat scaunele din spate. Si e din alta clasa si calitate.

            Am ales Sandero in primul rand ca imi place de cand a aparut, e cea mai frumoasa Dacie dupa parerea mea, si la pretul asta nu gaseam ceva mai bun. Sub 10 mii euro nu gasesti masina straina noua de dimensiunile astea echipata decent.
            Sandero a fost 9000 Euro pretul total cu vouchere, optionale si fara reducere.
            Si oricum e mai mare ca un Polo sau Fabia - cum ziceau unii e clasa; subcompacta.
            Am citit tot ce se putea pe net despre ea inainte sa iau decizia asta.

            Cred ca pentru oras si drumuri mai scurte, nu neaparat plecat in concediu cu ea (am 2 copii) e OK.

            Am facut bine sau rau?

            Comment


            • Sa nu te astepti la finisajele din peugeot. Per total e o masina f ok si te duce din A in B fara batai de cap. Si nu e musai o masina pentru drumuri scurte. Multi am fost cu ele in concedii in afara tarii. Motorul de 1.2 e bun pentru oras, dar in afara din cauza cutiei cu rapoarte scurte consumul va fi marisor. Daca mai ai intrebari incercam sa iti raspundem.

              Comment


              • Multumesc de raspuns. Am condus Logan insa Sandero nu. Dupa forma banuiesc ca are o tinuta de drum mai buna decat Loganul.

                Nu sunt de acord de cei care au masini mai bune si pe urma dau cu rahat in Dacii. Fiecare model si tip de masina reprezinta un segment de piata care se potrivesc pentru un potential client.

                Poti sa ai Peugeot si sa te dai mare ca vai ce masina ai in comparatie cu dacia insa vine unul cu Audi si iti rade in nas. Poti sa ai un BMW sport insa vine unul cu un Ferrari si iti da cu tifla. Asa ca totul e relativ. Daca ai bani cu adevarat iti iei un avion particular si ai scapat de drumurile noastre.

                Cel mai important e sa fi multumit si sa nu regreti alegerea facuta. Daca se poate zice, la masini e ca la femei oricum o sa sa vezi altele mai frumoase si mai tinere ca a ta. :-)) Si model mai nou.

                Eu ca unul care sunt impatimit dupa masini consider ca Sandero are un raport calitate/pret OK pentru ce ofera. Cine nu crede asta sa vada ofertele de Polo sau Fabia la 10 000 Euro cu AC-ul optional. :-) Si cu motorul de 65 CP.

                5500 Euro + 3 vouchere si reducere (avantaj client) de 900 Euro (in august) e oferta buna zic eu. Pentru Story cu easy pack.

                Comment


                • Eu am avut fabia inainte si mare diferenta intre ele chiar nu e. Si da, si dupa mine sandero e cel mai bun raport calitate/pret in segmentul ei.

                  Comment


                  • Mie mi-a placut de cand a aparut Sandero.

                    Pe 23 august am platit avansul si mi s-a facut bonul de comanda la dealer. Mi s-a spus ca masina va veni la sfarsitul lui septembrie sau inceputul lui octombrie. Pe bonul de comanda nu scrie termenul de livrare. Deocamdata sunt la faza cand ma rog cu ei sa platesc restul de bani insa nu stiu de ce semnaturi mai au nevoie sa imi emita OP -ul. Ca a fost data comanda in august cand era o oferta si acuma suntem in septembrie cand e alta oferta (mai rea) cu toate ca a fost semnat contractul si platit avansul in august la oferta buna.
                    E o intreaga bataie de cap in Romania la orice sa nu va povestesc de cele 3 vouchere ....

                    Si cica CI a masinii vine la 2 sapt dupa masina.

                    Trusa de siguranta e pe factura 40 E cand in Metro e cu 80 lei. Numerele rosii le fac cu 2 mil cand in realitate sunt sub 1 mil.

                    Asta e Romania.

                    O sa dau un tel/mesaj la vocea consumatorului de la Dacia cred. Nu stau in lloc de masina ca mai am o masina insa o asteapta jantele de aluminiu si cotiera cumparate deja . :-))

                    Comment


                    • Sandel vs Golan 2013

                      Salutare!

                      Sunt nou pe forum dar nu a-mi sunt noi golanu si sandelu .....
                      am un logan 16mpi ..205000 km
                      si un sandero 14mpi .. 71000 km
                      am mers si cu logan 14 si cu sandero disel am mers cam cu toate modelele de mai putin sandero16 mpi cu asta nu am mers (inca)

                      tin sa mentionez ca toate am pus gaz pe ele ..gpl
                      loganu la exterior papa 9l /100km si la 130 cat e legal pe autostrada huruie la viteze mai mari huruie si mai tare
                      sandero la exterior tot la 130 km/h consuma 7l /100km nu huruie ca loganu
                      ceea ce spun eu aici fara virgule e alimentarea de la ful la ful

                      Plusuri cu sandero am carat ...foi de pal frigidere masini de spalat nu mai zic de cuti pline cu diferite marfuri intra in el daca le aranjezi nici nu va imaginati am bagat la baxuri de suc in sandero cu loganu faceam 3 drummuri cred....
                      plusuri la logan .... nu ami vin in minte acum

                      in regim de taxi loganu 10l/100km
                      sandero9l/100km consumul este facut ca taximetristi
                      de la ful la ful

                      Parerea mea e ca sandero e mai practic mai aerodinamic
                      loganu are un aer mai clasic

                      ambele sunt bune sinsa cu loganu nu poti sa faci ce poti face cu sandero.... invers se poate !
                      Daca am suparat pe cineva scuze .... DRUMURI BUNE !!!!

                      Comment


                      • Ma bucur ca-ti place Sandero. Fiecare isi cumpara ce vrea: ori Logan ori Sandero.

                        Mie mi-a placut Sandero de cand a aparut. Nu e mai urat decat o Fabia sau un Aveo.

                        Insa din pacate noul Sandero are acelasi aspect in jumatea din fata cu noul Logan. Nu se mai diferentiaza ca pana acuma.

                        Comment


                        • "Sunt nou pe forum dar nu a-mi sunt noi golanu si sandelu ....."
                          N-am inteles nimic din propozitia de mai sus.
                          In speranta unei exprimari ceva mai concise la urmatoarele posturi iti uram "bine ai venit"! si drumuri bune!
                          Sandero Laureat 1.4 MPI

                          Comment


                          • Io am priceput ce a vrut omul sa zica, scrie fix doua randuri mai jos - are ambele masini!
                            Intre Logan si Sandero majoritatea plusurilor merg la Sandel!
                            La Loganul nou am inteles ca se poate rabata bancheta asa ca poti incarca si in el obiecte lungi (si eu am carat un sifonier de la Ikea cu Sandero).
                            La exterior + pt vechiul Sandero ca fata astuia nou e la fel ca a Loganului.
                            Nu mai spun ca se manevreaza mai usor, vizibilitate mai buna in spate (stergatorul de pe luneta este priceless)...

                            PS @Ascomp - Si acum 4 ani CI a venit dupa 2 saptamani, numerele rosii au costat de 3 ori mai mult iar pretul trusei il stabileste Dacia pt ca este obligatorie - adica nu poti sa cumperi masina fara ea! Adica monopol!
                            Oricum triunghiurile cu care vine masina sunt net superioare mizeriilor pe care la gasesti in Metro pe post de trusa
                            Last edited by UrsBrun; 7 February 2013, 00:14.

                            Comment


                            • Originally posted by UrsBrun View Post
                              Io am priceput ce a vrut omul sa zica, scrie fix doua randuri mai jos - are ambele masini!
                              Intre Logan si Sandero majoritatea plusurilor merg la Sandel!
                              La Loganul nou am inteles ca se poate rabata bancheta asa ca poti incarca si in el obiecte lungi (si eu am carat un sifonier de la Ikea cu Sandero).
                              La exterior + pt vechiul Sandero ca fata astuia nou e la fel ca a Loganului.
                              Nu mai spun ca se manevreaza mai usor, vizibilitate mai buna in spate (stergatorul de pe luneta este priceless)...

                              PS @Ascomp - Si acum 4 ani CI a venit dupa 2 saptamani, numerele rosii au costat de 3 ori mai mult iar pretul trusei il stabileste Dacia pt ca este obligatorie - adica nu poti sa cumperi masina fara ea! Adica monopol!
                              Oricum triunghiurile cu care vine masina sunt net superioare mizeriilor pe care la gasesti in Metro pe post de trusa
                              Sti cum e, daca ma faceam al dracului numerele rosii mi le puteam face si singur (lasam masina acolo si o ridicam cand avea numerele rosii) la fel si RCA-ul. Insa nu am vrut am lasat-o asa. Iar trusa aia poate fi utila deci e bine sa o ai si sa fie de calitate.

                              Mi-au zis: va punem noi folia la RAR pe cartea masinii va costa 50 lei, pe dracu am tras o fuga eu la RAR si in 10 min aveam pusa folia gratis.

                              Comment


                              • cel mai mare minus al lui Sandero fata de Logan este spatiul la picioare si genunchi al pasagerilor spate, cu 45 mm mai mic decat la Logan

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google