Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

My Sandero 2: 1.2-75Cp

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut! Nu am mai postat de mult din cauza perioadei cu invatatul de la facultate.Ieri am terminat sesiunea, de azi fiind oficial in vacanta.
    In urma cu 2 saptamani, am cumnparat chedere de duster 2(urmeaza sa le montez).
    In urma cu o saptamana, am achizitionat o cotiera de Logan 2.Azi am inceput mesteritul la cotiera.Pt cei care doresc sa isi monteze o asemenea cotiera, postez mai jos ceea ce aveti nevoie.
    Am desfacut surubul care fixa tunelul median, am dat la o parte tunelul median si am inceput sa tai mocheta cu foarfeca. Va recomand ca la taierea mochetei, sa folositi un cutter - e mult mai practic si taiati mult mai repede. Apoi, cu o cheie normala de 13, am reusit sa desfac o piulita, la cealalta piulita imi trebuie tubulara.
    Am luat cotiera si piulita desfacuta si m-am dus la un magazin care vinde obiecte sanitare.Am cumparat ceea ce trebuie. Mai jos, aveti poze atasate cu piulite, suruburi si saibe:
    1. 4 suruburi autofiletante
    2. 2 piulite autoblocante(am luat si saibe, pt ca piulita originala, la baza, are un fel de saiba care e incorporata cu piulita - vedeti prima piulita de la stanga la dreapta)
    3. suruburi si saibe pt fixarea celor 2 plastice de stalpul central al cotierei.
    Acum, imi mai trebuie tubulara.
    Attached Files
    Last edited by Crs. Sandel; 14 June 2014, 10:32.

    Comment


    • Asa arata cotiera de Logan 2:
      Attached Files

      Comment


      • Sambata am montat cotiera. Confortul la volan s-a sporit foarte mult, am realizat o investitie care a meritat banii si efortul depus.
        Attached Files

        Comment


        • Arata destul de bine, dar totusi am o intrebare; partea de sus este plastic sau are ceva imitatie piele, etc?

          Poze din timpul montajului ai? Prinderea este la fel ca la logan/sandero 1?

          Comment


          • Partea aceea de sus e tot plastic. Am facut cateva poze, le descarc si le incarc. O sa atasez si un pdf cu ajutorul caruia am reusit sa montez cotiera.

            Comment


            • Daca este plastic atunci mai bine ai fi montat cotiera de logan/sandero 1; si eu care am fost cat pe ce sa cred ca Dacia face progrese ...pffffff...... plastic

              Comment


              • Nimic deosebit in plus. Tot o cotiera de plastic cu aspect ieftin. Parca cea de la Dacia 1 e mai frumoasa. Eu mi-am pus 2 sau 3 ( se tor rupeau) pana cand nu am bagat intaritura de metal pe sub plastic la prindere. Sincer sa fiu nu prea folosim cotiera, sta mai mult ridicata.

                Comment


                • Am optat pt cotiera asta din mai multe motive:
                  -accesul la frana de mana se face fara sa ridic cotiera;
                  -este rezistenta, teapana;
                  -am Sandero 2, implicit trebuia si cotiera de Logan/Sandero 2 ;
                  -suportul metalic are prinderi foarte bune de tabla masinii;
                  -cei care si-au montat-o mi-au recomandat-o dupa ce au incercat cotiere la 50-60 lei din targ vitan sau din alte magazine.
                  Nu regret niciun moment ca am dat 200 de lei pe ea. Mai jos aveti cateva poze din timpul montajului:
                  - in poza 2 am indicat unde trebuie taiata mocheta cu foarfeca sau cutter.
                  Attached Files

                  Comment


                  • Da, pare a fi facuta mai bine, cu multe intarituri de metal. Cred ca o sa tina bine. Pericolul este iarna pe frig cand plasticul devine mai casant.
                    Insa si 2oo lei e un pret destul de mare.

                    Insa ca design fata de cotierele de pe alte marci straine de masini lasa de dorit. Cotiere care nu sunt cu mult mai scumpe.

                    Comment


                    • Cunosc persoane care au avut-o si pe timp de iarna si a rezistat. Cotiera asta e 100 euro la reprezentanta.In ceea ce priveste designul, stiu ca lasa de dorit, dar important e sa isi faca treaba si sa reziste un timp.

                      Comment


                      • Felicitari! a iesit foarte bine, am copiat pozele in calculator, cum fac rost de bani m-a apuc si eu de treaba. Eu am ACCES, vreau sa stiu ai avut tunel de frana mana? (parca asa se numeste bucata de plastic care mascheaza frana de mana), la celelate modele SANDERO inainte de 2013 exista tunel. eu am crezut ca cotiera se prinde de tunel dar vad ca ea este incorporata cu tunelul. Spun asta findca am tot citit pe forum diverse pareri.
                        Se potriveste tunelul perfect cu suportul schimbatorului de viteza? Nu se misca?
                        sigpic„Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                        Comment


                        • Multumesc!
                          Eu am versiunea Laureate, deci am avut tunelul median care e in jurul franei.
                          Cotiera pe care am achizitionat-o a venit cu acel tunel median, in privinta asta nu iti face probleme.Nu stiu cum e mocheta si ce acopera la versiunea Acces. Uita-te in pozele postate de mine si vezi daca in jurul franei de mana ai 2 suruburi de care se prinde corpul metalic al cotierei(poza 4 postata de mine anterior). Daca le ai, inseamna ca poti monta cotiera.Cand te hotarasti, imi dai mesaj si iti dau datele de contact ale persoanei de la care am cumparat cotiera.
                          Tunelul nu se misca pt ca se fixeaza in plasticul care inconjoara schimbatorul de viteze si in spate se fixeaza cu un surub.

                          Comment


                          • Pun niste foto asa cum se vede la mine frana de mana. poti pune o poza cu tunelul pe care l-ai scos, vreau sa vad ce diferente apar la montaj. Mai ai nevoie de el?
                            Attached Files
                            sigpic„Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                            Comment


                            • La tine, cred ca ceea ce trebuie sa fie, e sub acel capac. Desfa acel capac si vezi ce ai sub el. Mocheta trebuie taiata(ai niste semne pe mocheta unde sa tai) ca sa ajungi la cele 2 suruburi. Momentan, acel tunel nu imi mai trebuie, dar nu se stie niciodata de utilitatea lui. Oricum, daca iti iei cotiera originala, vine cu acel tunel.

                              In poza 2, acel capac de la cutia de viteze se scoate si acolo se fixeaza tunelul median.

                              Comment


                              • Sti cum se probeaza cotiera daca este rezistenta sau nu?

                                Cu o femeie in masina facand "prostii".

                                Daca la un cot sau la un sprijin nu se rupe atunci e OK.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google