Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

My Sandero 2: 1.2-75Cp

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by spik1 View Post
    Salut,
    Cum ai antifonat la motor, dezvolta te rog.
    Multam.
    Cauta la mine la My Ride - Alba ca zapada si 75 pitici si vei gasi toate amanuntele cu poze cu tot ....

    Comment


    • Revin cu mici imbunatatiri, dar care sunt foarte utile.

      Am montat becuri Osram night breaker unlimeted 110%. E altceva pe timp de noapte.

      De aemenea, pe marsarier am montat leduri de 30 wati cu lupa. Din nou, e altceva pe timp noapte Atasez o comparatie intre stock si led. Si daca tot am demontat stopurile, am sters si tabla din zona acestuia.

      Postez mai greu din cauza ca de fiecare data cand incarc o poza, trebuie sa o redimensionez.
      Attached Files

      Comment


      • Miercuri am achizitionat o navigatie sh. Nu am testat-o, urmeaza zilele urmatoare. Are o mica zgarietura pe ecran (nu ma deranjeaza), in rest arata bine, chiar foarte bine. Pretul ramane secret, ca daca vi-l zic, "va ia mintea razna". Trebuia setata pe VIN-ul masinii, de asta se intarzie cu montajul.
        Pretul o sa vi-l comunic dupa ce voi monta navigatia pe masina. Urmeaza sa cumpar antena gps si camera pentru marsarier.


        Astazi am schimbat garnitura capac culbutori, pe garantie. Totul a durat "doar" 3 ore, o nimica toata =))

        De asemenea, a trebuit desfacuta roata dreapta pentru desfacerea unui plastic. Cu aceasta ocazie, am pozat placutele de frana. Asa arata la 13524 km.
        Attached Files

        Comment


        • Originally posted by Crs. Sandel View Post
          Miercuri am achizitionat o navigatie sh. Nu am testat-o, urmeaza zilele urmatoare. Are o mica zgarietura pe ecran (nu ma deranjeaza), in rest arata bine, chiar foarte bine. Pretul ramane secret, ca daca vi-l zic, "va ia mintea razna". Trebuia setata pe VIN-ul masinii, de asta se intarzie cu montajul.
          Pretul o sa vi-l comunic dupa ce voi monta navigatia pe masina. Urmeaza sa cumpar antena gps si camera pentru marsarier.


          Astazi am schimbat garnitura capac culbutori, pe garantie. Totul a durat "doar" 3 ore, o nimica toata =))

          De asemenea, a trebuit desfacuta roata dreapta pentru desfacerea unui plastic. Cu aceasta ocazie, am pozat placutele de frana. Asa arata la 13524 km.
          Eu anul nou am cumparat de la niste tigani din apropierea garajului o navigatie Garmin Nuvi noua (perfecta) cu ...15 lei. Ei se rugau de mine sa o cumpar :-)

          Comment


          • Norocul tau Ce am luat eu este navigatia originala Dacia, care costa 300 euro ca optiune si 690 euro daca o cumperi ulterior achizitiei masinii. Va inlocui actualul radio.

            Comment


            • Originally posted by Crs. Sandel View Post
              Miercuri am achizitionat o navigatie sh. Nu am testat-o, urmeaza zilele urmatoare. Are o mica zgarietura pe ecran (nu ma deranjeaza), in rest arata bine, chiar foarte bine. Pretul ramane secret, ca daca vi-l zic, "va ia mintea razna". Trebuia setata pe VIN-ul masinii, de asta se intarzie cu montajul.
              Pretul o sa vi-l comunic dupa ce voi monta navigatia pe masina. Urmeaza sa cumpar antena gps si camera pentru marsarier.
              Update: am montat vineri navigatia. Avem asa:
              - navigatie - 360 lei
              - camera marsarier - 55 lei
              - antena gps originala Dacia - 60 lei
              - manopera - 130 lei.
              Toal: 605 lei. Multumit si incantat de acest "pachet".
              Attached Files

              Comment


              • Fain. Merita banii astia fara discutie. Optiuni de mii de euro la o masina scumpa. Mi-as pune si eu insa am Sandero 1.

                Comment


                • Mersi!

                  Optiuni de mii de euro puse la al meu Sandero cu doar 600 lei

                  Am impresia ca se poate si la Sandero 1, dar mai costa in plus plasticul din jurul navigatiei, care trebuie adaptat. Insa, navigatie la pretul pe care l-am dat eu nu cred ca se mai gasi pe piata.

                  Comment


                  • Chestia e ca eu cu Sandero nu prea plec prin concedii sau in afara tarii. Am o alta masina mai mare pentru asta. Sandero are o vizibilitate buna in spate, cand dai cu spatele vezi bine, nu sunt probleme.

                    Ce imi place mie in mod deosebit la noul Sandero este volanul.

                    Comment


                    • Cand ai Peugeot...si ce mai 308, normal ca nu mai pleci cu Sandero la drum lung

                      Eu am pus camera pentru ca a existat posibilitatea si pentru ca am gasit-o la un pret foarte bun

                      Comment


                      • In urma cu 3 saptamani, am montat batatorul acustic sau atenuator de zgomot, cum il stiau cei de la reprezentanta. Pret:52 lei + 10 lei colierul

                        Astazi am montat cele 2 pasle care echipeaza dci-urile si 0.9 de pe Logan/Sandero. Le-am cumparat cu 250 lei pe ambele de pe olx. Imbunatatire acustica este, zgomotul este mai infundat.

                        Inca n-am apucat sa merg cu viteze mai mari de 80 km/h ca sa vad cum se aude la 110-120 km/h cu batatorul si cu cele 2 pasle. Insa, in oras, atat cat am mers, la 3000-3500 de ture pot merge fara sa ma deranjeze ca inainte.
                        Attached Files
                        Last edited by Crs. Sandel; 14 June 2016, 23:18.

                        Comment


                        • Sunt convins ca s-a mai redus din zgomot, nu are cum sa nu fie mai liniste in masina acuma, astea sunt legile fizicii. Si la mine dupa ce am izolat peretele de foc si am pus batatorul acustic s-a mai redus zgomotul cu vreo 25%.

                          Sincer sa fiu imi cam pare rau acuma am am luat motorul asta de 1.2 benzina, e destul de zgomotos si slab la demaraj (la turatii mari de peste 4000 mai trage ceva) mai bine mai puneam un ban in plus si luam motorul diesel.

                          Comment


                          • Nu stiu daca s-a redus cu 25%, dar se simte destul de bine atenuarea zgomotului.

                            Pentru mine, fiind prima masina, e suficient 1.2. Da, e zgomotos la peste 3000 de ture, depasesc mai greu, dar merge. Ca o paranteza, m-am tinut dupa un Mondeo, 2.0 diesel si altadata dupa un Mercedes, clasa E (2000, 2.5 motor) si au ramas surprinsi cei doi de cum merge Sandero dupa ei. Evident, numai in 3500-4500 ture il tineam, in timp ce dieselarii mergeau cu maxim 3500 ture. Am sarit peste partea cu consumul
                            Fiind student, masina luata din banii parintilor, eu sunt multumit de acest 1.2. Cand voi fi pe salariu si imi voi permite, voi lua ceva mai puternic. Cu siguranta voi parcurge mai multi kilometri ca sa merite un diesel

                            Comment


                            • Are cuplul mic motorul asta de 1.2 pleaca destul de greu de pe loc. La turatii mari de peste 3500 are ceva demaraj insa face mare galagie, ca la WRC intoarc oamenii capul pe strada sa vada ce se intampla. Consumul la mine este decent la drum lung: 5,5-5,7 % in medie. Insa la intrecere nu are nici o sansa cu masini de 120-150 CP si cupluri de peste 300 NM, care fac suta sub 10 sec si prind peste 200 km/h.

                              Comment


                              • Eu scot in medie cam 6% afara la un mers cu +10, +15 km peste limita legala, dar poate si pentru ca am doar 15000 km.

                                Clar nu are sanse, insa eu m-am tinut dupa ei. Nu "intrecerea" am vrut sa pun in evidenta, ci faptul ca un amarat de 1.2 poate face "fata" unora cu motoare mari, poate merge si intr-un ritm mai alert, dar, te simti ca la WRC

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google