Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Sandero electrizat

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • E polistiren. Si al meu e crapat.

    Comment


    • Asa arata footrest-ul. Am bagat putin polistiren sub mocheta ca sa fac zona aceea sa fie dreapta si vine perfect. Mai ramane doar sa gasesc o solutie sa il fixez acolo. Si e mult mai confortabil cu el. L-am incercat putin prin oras si asa bine e sa ai pe ce sa sprijini piciorul.
      Attached Files

      Comment


      • Originally posted by Winnie View Post
        Astazi de dimineata in timp ce imi reglam scaunul, am avut placuta surpriza impingand cu piciorul sub pedalier (nu tare) si aud o pocnitura. Tocmai am crapat o bucata de polistiren. Nu este mare paguba, ca o repar si o sa pun ceva mai solid. Dar oare destul care a proiectat masina nu si-a dat seama ca in zona aia trebuie sa nu pui chestii casante? Pune omul jos piciorul mai tare, apasa pentru proptea. Ieftina, ieftina, dar sa mai si gandeasca inginerii lui peste de la Dacia.
        Al meu este bucati de mult. Zici ca e lego

        Bogdan imi retrag cuvintele. Nu arata rau deloc. Bravo.

        Comment


        • Denis, poti incrca si tu sa adaptezi un footrest. Un footrest de bora/golf 4 e 20ron in dezmembrari. Mai e putina munca de bricolaj dar deaia aveam dacii.

          Comment


          • Ultima imbunatatire adusa. Mai mult un pitic pe creier de fapt ca sa fie ca la masinile cu apa calda. Mocheta pe interiorul hayonului ca tot se zgaria cand aveam bagaje multe.

            Costuri:

            1mp de mocheta neagra de la dedeman - 6ron
            2 tuburi de bison kit - 10ron

            Am facut un sablon dupa portbagaj, am decupat si lipit.

            Revin cu poze mai detaliate mai spre seara.
            Attached Files

            Comment


            • Ieri mi s-a ars si becul de la panoul de climatizare. L-am schimbat azi si e din nou ok. Masina se pregateste in continuare de revizia mare si un drum la croati.

              Si daca tot am pus mocheta pe interiorul portbagajului cred ca voi pune si in buza portbagajului ca acolo se zgarie destul de tare tabla de la bagaje.

              Comment


              • Daca tot am avut ocazia sa primesc de la un coleg de forum un set de manere, am purces la vopsirea lor si montarea lor apoi pe masina.

                Vopsitul s-a rezolvat foarte usor la un vopsitor, partea mai complicata a fost montatul lor pe masina. Mai ales la usile din spate trebuie contorsionate putin mainile ca sa se declipseze o tija dintr-o clema, dar dupa aceea e ok. Si daca tot am desfacut fetele de usa le-am si izolat. Pe panoul usii am pus un strat de folie pee cu aluminiu si pe interiorul fetei de usa am pus pasla.

                Rezultatul: e si mai liniste in masina.
                Attached Files

                Comment


                • se simte diferenta dupa insonorizarea usilor? am de gand in weekend sa ma apuc si eu de ea, in sensul izolarii cu STP a portierelor si cu burete fonoabsorbant autoadeziv a fetelor de usi. nu cred ca e o idee buna introducerea de fonomin in fetele de usi deoarece retine apa.
                  eu am pus fonomin pe toata podeaua, iar cand o parchez pe bordura si ploua abundent intra apa pe langa chedere, si miroase urat fonominul vreo 2 zile pana se usuca.
                  -fara-

                  Comment


                  • Da, se simte diferenta la zgomot. Pai tocmai de aceea am pus folie pee pe usa ca sa nu ajunga apa pe ea. Si eu momentan nu am deloc probleme cu apa.

                    Si daca va ajunge cumva apa pe el, dar ma indoiesc pun pe el inca un strat de pee.

                    Oricum sunt foarte multumit de schimbarea in bine. Momentan nu mai am nici un greieras in masina.
                    Last edited by bogdan_cj; 24 June 2013, 21:51.

                    Comment


                    • bine procedat, dar nu era mai bine sa fi izolat tabla usilor cu aluband? Cu acest produs am vazut ca a izolat streulea :-)

                      aaa,uitam sa intreb,ai fost nevoit sa mai pui mastic pe fetele de usi pt o etansare cat mai buna?
                      Last edited by Oliseh; 24 June 2013, 22:05. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Da, ma gandeam si la aluband, dar a fost lipsa de fonduri si pentru aluband. Si da, a trebuit sa completez cu mastic ca sa fie etans. Un tub de mastic negru cum e la sandero/logan e 5ron si cam ajunge pentru toate usile.

                        Comment


                        • cand ma intorc din concediu o sa-i vopsesc manerele de la usi. am vazut ca la modelele noi au manerele in culoare si nu arginii, care se zgarie usor si arata stupid pe fondul de culoare al masinii.

                          pentru insonorizare, dai un ban da merita. exista o membrana care absoarbe totul pana la 85 dB. Dar este 100 lei/mp. partea tare este ca este greuta, dar si se lipeste usor. am stat intr-o masina in care s-au bagat lovele multe, inclusiv cu insonorizare profesionala. tampeai de linistea care era. daca nu te uitati la turometru si simteai ca masina se zdruncina putin ai fi zis ca era motorul oprit.

                          Comment


                          • Dupa un drum de 150km pot sa zic ca in masina e linisteeee dupa ce am antifonat si usile. Ar mai fi plafonul sa il antifonez, ca in rest toata e antifonata, dar acolo nu prea m-as baga.

                            Comment


                            • la plafon e mai greu dar nu imposibil. In primul rand sa-ti cumperi agatatorile de la parasolare (4 buc) pentru ca nu o sa le mai poti folosi pe cele ale masinii si sa cumperi si bradutii aia mari care fixeaza garnitura de pavilion ("plafonul"). materialul folosit trebuie sa fie premium ca si calitate (Loctite), suprafata foarte foarte bine degresata altfel se desprinde fiind montat pe orizontala si tamperatura mare (vara poate sari lejer de 60 de grade vreo 3/5 ore pe zi). Nu stiu daca ar merge acel fonomin, nu am idee cat este de gros si ar trebui lipit pe garnitura de pavilion nu pe tabla. Atentie mare cand il dai afara sa nu-l cutezi, va ramane urat la montaj (la montaj in fabrica se baga in masina prin partea din fata, in partea de jos a parbrizului unde este zona cea mai lata).
                              Faci cum vrei dar sa nu complici lucrurile inutil, nu vad cat ai putea castiga la insonorizat acolo. Cu siguranta va fi un plus la confort termic in rest...

                              Comment


                              • Nu, nu cred ca voi face plafonul. E suficient cum e acum.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google