Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Zgomot metalic motor avans Sandero

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @Brd aceasi problema o am si eu cu tacanitul la motor in momentul in care schimb vitezele 3-4 si accelerez sau urc panta . Am fost la service dacia si mi-au spus sa schimb cifra optanica la benzina "sa fie cat mai mare" exprimandu-se foarte lejer. O ameliorare exista de cand am schimbat 95 cu 99+ petrom dar tot nu a disparut in totalitate.

    Comment


    • Nu fa amestec de carbur 95+99
      Da-i numai cu 99 -repet de la 23.000 km de la sesizarea facuta de mine si pina acum(trecut bine de 48.000 km) am mers numai cu astfel de benzina si tacanitul nu il mai am .Inapoi la 95 nu ma mai intorc decit daca apare resoftare facuta de cei de la fabrica -daca or s-o mai faca

      Comment


      • ma exact intre 2500-2700 acolo apare...clantaneala....ehe la bulgari cu benzina lor minune a inceput de pe la 2000

        Comment


        • Originally posted by ffagaras View Post
          Dupa ce am fost la service si am primit raspunsul "Zgomot motor normal, produs de microdetonatii la sistem aprindere" am ajuns si la concluzia ca masina scoate acest zgomot cind este subturata. Nu spun ca acest sunet este normal pt masina dar sint sigur ca masina in treapta 4 la 2500 rpm nu se simte bine. Motoarele 1.4 de pe Sandero sint motoare de turatzie si pot fi duse in 5000 rpm fara probleme. De vreo saptamina mi-am schimbat stilul de mers: mers normal la 3000 rpm, treapta de viteza o schimb la 3500-4000 iar masina se simte foarte bine in aceasta plaja. La aceaste turatii poate fi mai neplacut din punct de vedere al zgomotului, Sandero nu este prea bine izolat fonic. Consumul de combustibil nu creste semnificativ in plaja 3000-4000 rpm.
          de ce sa nu se simta bine la 2500 in a 4-a? daca o infunzi la 2500 nu se simte bine, dar la mers normal eu zic ca se simte bine. asta cu motoarele de turatii nu e chiar asa. sunt totusi 8 valve, tachetii nu sunt hidraulici, etc, sunt motoare destul de rudimentare, nu sunt de turatie. nu zic ca le omoara turatia, dar nu e normal sa le chinui din cauza unui defect de soft. iar asta cu consumul care nu creste mult la 4000 rpm.....hai, las-o, ca mai au si altii sandero si unii chiar stiu cu ce se mananca. nu vreau sa ma pun contra, dar consider ca am exploatat masina in acesti 3 ani in toate felurile si stiu ce zic.

          Originally posted by BRD View Post
          Nu fa amestec de carbur 95+99
          Da-i numai cu 99 -repet de la 23.000 km de la sesizarea facuta de mine si pina acum(trecut bine de 48.000 km) am mers numai cu astfel de benzina si tacanitul nu il mai am .Inapoi la 95 nu ma mai intorc decit daca apare resoftare facuta de cei de la fabrica -daca or s-o mai faca
          da mai, e fain asa, dar 99 e scump si se duce mai repede. asta cu dusu mai repede nu e mit. e real. si aia cu efixul de la rompetrol care scade consumul iar nu e mit. mie mi-a scazut pe cb de la o sapt la alta de la 5.9 la 5.4 media pe 1000 km facuti in conditii similare in mai multe zile. primul consum e cu 99, al doilea e cu efix. nu spun prostii, sunt lucruri testate si rastestate de mine si de altii. daca pare mit, incercati si vedeti. nu va costa in plus.
          Last edited by vic24; 24 August 2011, 14:21. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • In renumita data de 11.11.'11 am procedat la vanzarea masinii.
            In acest moment sunt o fosta sanderista...
            Dar ...ca sa zdruncin toate parerile mai linistite sau mai vehemente, unele la obiect, altele pe langa, referitoare la acest topic, vin dupa o tacere prea indelungata sa va spun ca dupa un razboi nemeritat de lung, cu nervi intinsi la maxim, masinii mele, pe data de 23 iunie 2011 i-au inlocuit motorul, calculatorul de injectie si volanta.(exact pe problema subiectului topicului)

            De aici poate se vor trage niste concluzii... de aceea ii sfatuiesc pe unii sa nu mai judece subiectiv problemele serioase prin care trec unii cu masina, iar pe altii ii sfatuiesc sa fie mai razboinici, sa caute si sa-si ceara drepturile.

            Am trecut prin prea multe cu aceasta masina. Grija am avut de ea si am pus mult suflet. Din pacate ... n-am mai avut energie pt ea....
            Lupta am castigat-o dar ....oboseala e fantastica...

            Va doresc sa fiti multumiti de masinile voastre, sa va poarte pe drumuri line! Mii de kilometri fara probleme !

            Sa auzim de bine !
            _________
            Sand'dana

            Comment


            • consider ca ai castigat doar o parte din lupta...pentru ca nervii tai timpul pierdut si banii de combustibil nu i-ai recuperat..!!!

              Comment


              • bravo Sand'dana

                Seba ai inteles s-a inlocuit motor
                Last edited by BRD; 13 November 2011, 20:43.

                Comment


                • da mister BRD asa zic si astia de la dacia ..bine ca au scapat de tine.....sandana

                  Comment


                  • absolut !

                    Originally posted by chitziman View Post
                    consider ca ai castigat doar o parte din lupta...pentru ca nervii tai timpul pierdut si banii de combustibil nu i-ai recuperat..!!!

                    Ai dreptate, chitziman ! asta e partea a 2a ...problema insa are foarte multe feţe...
                    iar etapele prin care am trecut pana am ajuns la solutia cu pricina...hmmm... mi-au mancat intr-adevar multe resurse (timp, energie, bani, probleme pe la serviciu din cauza invoirilor pt a mere in service cu masina...)
                    Dar oare nu se intreaba nimeni de ce nu am scris nimic despre asta atatea luni ? sau despre faptul ca am ramas fara frane dupa inlocuirea unei piese importante in service ? si ca a fost necesar sa ajunga pe platforma in service? sau ca ...sau ca ...sau ca ...yeah, mi s-a acrit..

                    Gata cu lupta ... mai trebuie sa si traiesc ....bine !

                    Comment


                    • cu frina si multe altele pe care le-ai patit trebuia sa le-o dai celor de la pitesti pt a vedea ce inseamna seriozitatea dealerului in discutie

                      <Dar oare nu se intreaba nimeni de ce nu am scris nimic despre asta atatea luni ? >

                      unii ne-am mai intrebat.

                      Comment


                      • te0-or fi obligat sa semnezi ceva..??? ...oricum patania ta o sa ajunga si pe alte forumuri...

                        Comment


                        • Nu am semnat nimicuţa!

                          DE CE?
                          Asa mi s-a cerut/recomandat.... Sa nu mai fac discutii si polemica pe forumul dedicat.... M-am gandit ca probabil o sa mai am nevoie de ei ...si am tacut ....dar nu mai poc ....mi-e gusa plina de politica asta a lor....

                          Comment


                          • mda..eu d'aia nu m-am agitat cu zgomotul asta cu volanul exfoliat cu stergatorul ca dupa orice interventia la dacia..intotdeauna m-am ales cu o "buba"

                            Comment


                            • nu te supara, chitziman, dar buba cu zgomotul metalic nu a provenit de la vreo interventie ci de la proiectarea deosebita facuta cu ochii mijiti dupa vreo orgie ....

                              apropos 1, se pare ca am crescut ratingul din aceasta seara ! vedeti ce de-a "guest" avem ? welcome !

                              apropos 2, pt curiosi : masina e oki acum, datorita luptei cu pricina
                              Last edited by Sand'dana; 13 November 2011, 22:02.

                              Comment


                              • pt ca povestea sa fie credibila seria vin al auto este publica

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google