Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Cauciucuri iarna

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by doar_adi View Post
    a franat brusc un ML-eu in fata mea, el a inghetat, eu sanie cu zurgalai, la fel cel din spatele meu(pe jos era gheata, viteza de rulare 15-20km/h)
    Si?....... sper ca nu ai facut poc

    Comment


    • Si cum ne apropiem de iarna, astazi am montat si eu cauciucurile de iarna. Le-am cumparat la inceput de septembrie printr-o oferta la dealerul Dacia cu 193lei/buc-Evergreen Winter+montaj inclus, am platit doar echilibratul si plumbii. Am ales sa desfac cauciucurile originale de vara de pe jante si sa le montez pe cele de iarna, iar pana la primavara poate adun finante de un set de aliaj, daca nu cumpar 4 jante de tabla(160lei/buc in reteaua autorizata sau am gasit cu 120lei/buc in Real, totusi acestea nu mi-au fost recomandate deloc). Cat despre cauciucuri, nu sunt ele cele mai bune, dar sunt totusi de iarna si sunt noi(nu reesapate). Prima impresie este ca directia este mai greoaie pe loc, iar zgomotul de rulare pe asfalt este mai mare. Pentru cauciucurile de vara(Continental ContiEcoContact3) aveti vreun tratament pe care sa-l aplic in sezonul in care nu le folosesc? Am cumparat un silicon de intretinere anvelope si am sa le dau pentru protectie.

      Comment


      • Nu am auzit de tratament pt cauciucuri. Eu le tin in garaj, am 4+4 jante tabla/aliaj (iarna pe tabla si vara pe aliaj) pt cele 2 masini si nu au nimic - poate eventual mai pierd aer cat timp stau nefolosite ( cele de iarna sau vara).

        Comment


        • Si eu am montat ieri cauciucurile de iarna. Incep al IV-lea sezon de iarna cu anvelopele Tigar. Initial cand le-am luat ma gandeam ca daca ma tin 3 ani e super ok, si uite ca sunt din nou pe roti si sper sa iasa din iarna onorabil, si eu cu masina intreaga si fara daune la terti. Anvelopele Tigar sunt de fapt modele mai vechi ale anvelopelor Michelin.
          Azi auzi tot felul de nume, de marci insa daca cauti firma si vezi cine sunt actionarii sai o sa vezi in spate nume importante din industria anvelopelor.
          Sandero Laureat 1.4 MPI

          Comment


          • TOT ce trebuie să ştii despre ETICHETAREA ANVELOPELOR. Tocmai a intrat în vigoare

            Asta mai mult pt cei care inca nu si-au achizitionat anvelope de iarna sau pt cei care trebuie sa si le reinnoiasca

            Comment


            • Diferenta intre ele este destul de mica si la ce viteze medii avem noi pe plaiurile mioritice nu cred ca este ft ft relevant. In timp intradevar se vede o diferenta mai mare la caracteristici si modul de comportare.

              Comment


              • La cauciucuri de orice fel conteaza foarte mult data fabricatiei - vechimea lor. Cauciucurile imbatranite isi pierd mult din proprietatile initiale si capata fisuri mici. Dupa vreo 4-5 ani... nashpa.

                Comment


                • Originally posted by megyes raul View Post
                  Si cum ne apropiem de iarna, astazi am montat si eu cauciucurile de iarna. Le-am cumparat la inceput de septembrie printr-o oferta la dealerul Dacia cu 193lei/buc-Evergreen Winter+montaj inclus, am platit doar echilibratul si plumbii. Am ales sa desfac cauciucurile originale de vara de pe jante si sa le montez pe cele de iarna, iar pana la primavara poate adun finante de un set de aliaj, daca nu cumpar 4 jante de tabla(160lei/buc in reteaua autorizata sau am gasit cu 120lei/buc in Real, totusi acestea nu mi-au fost recomandate deloc). Cat despre cauciucuri, nu sunt ele cele mai bune, dar sunt totusi de iarna si sunt noi(nu reesapate). Prima impresie este ca directia este mai greoaie pe loc, iar zgomotul de rulare pe asfalt este mai mare. Pentru cauciucurile de vara(Continental ContiEcoContact3) aveti vreun tratament pe care sa-l aplic in sezonul in care nu le folosesc? Am cumparat un silicon de intretinere anvelope si am sa le dau pentru protectie.

                  Singurul avantaj ce ti-l ofera un set de jante pe care pui gumele de iarna este ,,schim,barea lor in garaj sau parcarea blocului " adica te scuteste de drumul pana la vulcanizare si timpul pierdut acolo.Un schimb de gume te costa 160 lei pe an ..iarna-vara) ..O janta ..la fel. In 4 ani amortizezi jantele dar schimbi si cauciucurile.UNDE este ,,afacerea? Eu nu vad nici o smecherie,dar poate nu vad bine.

                  Iarasi comentarii cu privire la cauciucurile resapate.Bucatile ce se vad pe autostrada sunt de la masini de 40 tone ce alearga cu 130-140.Nu de la turisme.Totusi ,gumele nu se resapeaza inr-o baraca in spatele blocului,sa fim seriosi.Mergeti fara frica,sunt cauciucuri care nu ies pe piata daca nu sunt sigure.In cativa ani vom gasi in magazine numai resapate sau noi la pret de masina second.Eu am pe un 4x4 resapate ,si am mers si cu 140 ..si conditii de padure aratura etc .Nu au nici pe dracu.Ca sunt mai pretentioase la echilibrat intr plumb mult) sau mai zgomotoase ..este adevarat,dar de regula sunt mult mai bvune decat chinezarii noi pe care pui plumbi la fel ca la resapate sau au diferente de greutate .

                  Comment


                  • Am folosit si cauciucuri reesapate pe 1310 ani de-a randul, nu am avut probleme niciodata, chiar si daca nu le-am echilibrat, insa prin 2007-2008 am cumparat 2 anvelope Tryal T-400 din Practiker si una dintre ele a crapat pe lateral in 7 locuri la distanta egala, iar crapaturile s-au adancit pana au patruns in interior... Nu pot sa bag mana in foc daca a fost defect de fabricatie sau am agatat ceva, cert e ca pana crapaturile/taieturile si-au facut loc cu totul a durat vreo 6 luni. Am folosit ambele cauciucuri pe axa fata, iar cel cu probleme era pe partea stanga, celalalt se afla si acum pe aceeasi masina, insa pe axa spate. De atunci nu am mai cumparat cauciucuri reesapate. La Sandero avand pentru vara cauciucuri noi, am mers pe principiul sa am si iarna cauciucuri noi(oricum nu aveau la dealer nici un fel de reesapate).

                    Comment


                    • La resapate timpul isi spune cuvantul .cauciucul de baza ,,suportul "are o vechime.Sunt gume care se vand cam greu in tarile dezvoltate (mai mult la utilaje grele) si stau prin depozite ceva timp.In general dupa 4-5 ani incep sa apara ,,crapaturile "pe lateral.Asta este ,vara nu-i ca iarna si ce este vechi tot vechi ramane.Pana la urma,pe un cumparator de logan sau sandero nu-l dau banii afara din casa ,asa ca este de preferat un resapat ,,de firma"decat o ,,china" ieftina,care face galma dupa prima bordura de 5 cm urcata .

                      Comment


                      • Resapat de firma??? Pai cauciucul initial e de firma...Michelin sau Pirelli, ca nu cred ca marile firme de anvelope stau sa resapeze cauciucuri. resaparea o fac niste mici fabricute de garaj probabil care stau si lipesc benzi de cauciuc pe anvelopa luate in 99% din cazuri de prin China

                        Comment


                        • Originally posted by Mishoo View Post
                          Resapat de firma??? Pai cauciucul initial e de firma...Michelin sau Pirelli, ca nu cred ca marile firme de anvelope stau sa resapeze cauciucuri. resaparea o fac niste mici fabricute de garaj probabil care stau si lipesc benzi de cauciuc pe anvelopa luate in 99% din cazuri de prin China

                          Nu ai auzit de Ccei trei ,,R"??!!! Ai fi uimit daca ai sti cat de serioasa este treaba in tarile civilizate.

                          Resapat de firma ,DA.De ce nu crezi ? Crezi ca resapeaza cineva ,,la negru"..? Musai sa fie ,,firma".

                          In general marii producatori au pe langa ei ,,sectii" de resapat in special gume mari ,incepand de la autobuze pana la utilaje de transport greu agabaritice.Pentru turisme nu sunt ,,recomandate"ca sa nu moara de foame producatorul mondial si smecher.Cate accidente s-au vazut produse din cauza gumelor resapate ,exceptand povestile cu ,,un var a auzit pe cineva care a vazut pe cineva care povestea.....etc "?? Povestea cu resapatele este identica cu instalatiile de gaz pe auto.Sar masinile in aer ca petardele de craciun .Eu unul vad ca iau foc mai des masinile fara GPL.

                          PS-cauciucurile resapate au aparut cu mult inainte ca aia mici si galbeni sa descopere cum se construiesc bicicletele.

                          Comment


                          • Eu totusi nu cred ca marile firme producatoare de anvelope se ocupa de resaparea propriilor cauciucuri ca apoi sa poata cumpara romanul anvelopa Bridgestone resapata de Bridgestone. Daca totusi cineva are informatia ca fac asa ceva atunci sunt dispus sa admit ca exista cauciucri resapate "de firma".
                            Mi se pare ilogic ca o firma producatoare de anvelope sa se faulteze singura resapand propriile caucicucuri cand ar putea sa vanda altele noi.

                            Comment


                            • No,nu ai citit ce am scris mai sus ...incearca sa interpretezi si ,,ghilimelele".

                              Comment


                              • ce parere aveti despre anvelopele RIKEN SNOWTIME. am comandat 4 buc pentru loganul tatalui meu. avand in vedere ca nu merge decat cu maxim 80km/h pe uscat iar pe zapada nu ajunge in treapta a 4-a eu cred ca sunt suficiente.

                                4 buc noi cu garantie 3 ani 750 lei! eu cred ca merita.
                                daca a folosit cineva sau are cunostinta despre ele va rog sa imi comunicati.
                                va multumesc.
                                -fara-

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google