Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Cauciucuri iarna

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by ovisan View Post
    salutare baieti!

    este vreo problema daca pun caucioace de iarna 195/65 R15?? Pe astea le-am facut si eu rost de la cineva... stiu ca nu sunt conform cerintelor din CIV dar e un melanj intre cele doua dimensiuni scrise acolo (185/65 R15 <<>> 195/55 R16)
    Salutare,
    nu vorbesc de aspectul legal...ci de cel practic....pt. ca eu am avut anu trecut anvelope de iarna 195/65/15...si nu iti recomand asa ceva.
    As mai mentiona ca:
    - se simte imediat diferenta de diametru. Desi nu e vorba decat de vreo 13mm...ziceai ca plec cu frana de mana usor trasa (si am motor de 1,6)...consum mai mare cam cu 1-2l la 100km.
    - evident viteza indicata nu mai e aceiasi...dar cum oricum fata de GPS avem o diferenta de 8-10km...chiar nu mi-am batut capul cu asta (practic e mai aproape de realitate)
    - Nu o poti pune in locasul rotii de rezerva...e mai lata si mai mare motiv pt care f. greu cu ajutorul cricului reusesti sa agati cosul in surubul ala. (evident daca e desumflata nu ai problema asta).

    Eu am inca 3 jenti (+ 1 de la rezerva) motiv pt. care am mers pe ideea ca voi avea 4 roti de iarna si 4 de vara .... iarna voi avea rezerva de vara...si vara rezerva va avea cauciuc de iarna, astfel incat sa nu mai schimb cauciucurile pe jenti in fiecare sezon. Dupa ce am inghitit in sec toata iarna ca masina e puturoasa...am ajuns ca in primavara cand am pus rotile de vara si am vrut sa bag ca rezerva una din rotile de iarna sa vad ca trebuie sa pun cricul ca sa pun rezerva in cosul ei...asa ca am decis sa vand cauciucurile.

    Acum urmeaza sa imi iau altele evident 185/65/15.

    Bafta!

    ps. desi teoretic faptul ca erau mai late ar inrautati aderenta, eu am fost f. multumit de comportarea lor pe drum cu zapada ...dar probabil ca se poate si mai bine.

    ps. 2....am de vanzare un cauciuc Kormoran 185/65/15...de vara. Este cel care e pe rezerva si pe care nu l-am folosit niciodata si nici nu il voi mai folosi avand in vedere cele de mai sus.
    Bafta!

    Comment


    • Am primit un email de la Serus Ploiesti cu oferta lor de anvelope iarna noi.
      Matrio - 199 lei
      Kormaoran - 235 lei.

      Comment


      • Eu cred ca sunt suficiente si doar 2 anvelope de iarna +2jante(pt a evita montare +echilibrare in fiecare an, alte cheltuieli ).
        Nu cumparati anvelope resapate deoarece sunt cauciucuri uzate peste care se adauga din nou stratul de uzura.

        Comment


        • RAR: Anvelopele All-Season nu sunt anvelope de iarnă. Cine circulă cu ele după 1 noiembrie va fi amendat

          Comment


          • ma tu chiar esti bad boys news

            Comment


            • Ups. Lasa mai chitziman sa stie lumea din timp.

              RAR revine: sunt bune anvelopele all-season, dar numai dacă sunt inscripţionate M+S
              Last edited by Goan; 12 October 2011, 19:19. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Salutare,
                Eu sunt mai nou pe forum, proaspat proprietar de Sandero 1.6, si bineinteles ca am inceput cautarile de anvelope pentru iarna. Si vazand ce preturi sunt acum, incep sa ma uit si spre cele mai ieftine, de preferinta noi.
                Am primit pe mail de la o reprezentanta Dacia urmatoarele preturi :
                - Dunlop 185/65/15 88T SP SPT 3D - 293 RON
                - BFG 185/65/15 88T G-Force Win - 246 RON
                - Sava 185/65/15 88T Eskimo - 251 RON
                - Kleber 185/65/15 88T Krisalp - 246 RON
                - Michelin 185/65/15 88T Alpin A3 - 330 RON
                - Michelin 185/65/15 88T Alpin A4 - 330 RON
                - Barum 185/65/15 88T Polaris3 - 223 RON
                - Firestone 185/65/15 88T Winhawk - 288 RON
                - Tigar 185/65/15 88T Winter 1 - 217 RON
                - Continental 185/65/15 88T TS810 - 322 RON
                - Continental 185/65/15 88T TS830 - 322 RON
                - Motrio 185/65/15 92T Far Away - 199 RON
                - Debica 185/65/15 88T Frigo 2 - 236 RON
                - Bridgestone185/65/15 88T LM32 - 325 RON
                preturile includ TVA si montajul si echilibratul este gratuit la locatiile noastre .
                Acum sunt curios ce anvelope de iarna aveti sau daca este cazul ce marca ati cumpara.

                Comment


                • Eu am Debica Frigo 2 si sunt destul de multumit de ele. Tinand cont si de pretul lor, sunt foarte multumit. Am fost o iarna cu ele si s-a simtit ca sunt de iarna fata de cele de vara. Eu oscilam intre Sava si Debica, am ales Debica pt ca Sava nu am gasit anul trecut la un pret rezonabil (180 RON/buc a fost Debica).

                  Comment


                  • Eu mi-am dat comanda de niste Semperit (ceva de genul) cica la 5 mm profil, sh la 70 lei in care e inclus si transportul cu fun curierul (deci pretul anvelopei fara transport ar fi chiar mai mic).
                    Ce ziceti? E chiar asa riscant cum zic unii, multi ?
                    Pe fata am noi Nokian, ma gandesc ca pe spate nu ar fi asa periculoase.
                    Mai foloseste cineva sh-uri?

                    Comment


                    • Kamath, eu pe fata folosesc Debica Frigo2 noi (au fost excelente iarna trecuta) si pe spate mi-am luat la 75 ron/bucata Pirelli Snowpro SH, mai mult de jumate e profilul...la cei 1000 Km toata iarna cat circul, pe spate SH sunt ok...

                      Comment


                      • Eu am Tigar,inca din 2008,de cand am luat masina...la momentul respectiv m-au costat vreo 480 lei,daca nu ma insel...mi-e lene sa-mi caut postul de atunci.

                        Comment


                        • Eu am Debica Frigo 2, iarna trecuta s-au comportat foarte bine pe zapada si gheata. Luna viitoare le pun din nou

                          Comment


                          • toate anvelopele sunt bune daca circulam cu viteza redusa...si cele de vara pe timp de iarna si cele de iarna pe timp de vara...
                            -fara-

                            Comment


                            • hai mai taie....am mers asta iarna pe un drum ..doar cu sens.cu placi de beton in loc de asafalt pe un sens pe carare facuta cu 1-a pe 4-5 km ca fugea ca dracu.. adica si cu 1-a tot fugea in stanga si in dreapta era sant de juma de metru am avut niste emotii...si logan cu cauciuce de iarna ..rupea manca.. din zapada aia..

                              Comment


                              • ..eu as vrea sa te contrazic.. iarna trecuta am facut naveta Brasov-Busteni aproape in fiecare zi... cauciucuri de vara.. fara probleme.. chiar si cand era zapada.. trebuie doar sa ai putina grija in curbe sa nu accelerezi ca pierzi aderenta (asta nu inseamna ca anul acesta nu mi-am luat gume de iarna pentru mai multa siguranta)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google