Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

IPSO preluat de SERUS in PLOIESTI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • IPSO preluat de SERUS in PLOIESTI

    M-am gandit sa deschid acest THREAD nu pentru a face reclama unuia sau altuia.Nici sa nu se gandeasca cineva la asa ceva!!!

    Personal am achizitionat in iulie 2008 Sandero 1,6 benzina de la IPSO.Intre timp acestia au disparut si se pare ca i-a preluat o alta firma SERUS.

    Am avut proasta inspiratie de a apela la ei, pentru revizia de 2 ani si pentru ITP.

    Contactandu-i telefonic pentru programare am avut poate eu ghinionul (inclin sa cred ca nu e vorba doar despre mine) de a gasi la CALL CENTER un fel de " duduiţă " care m-a "ajutat" sa renunt la serviciile lor (de fapt nu cred ca era vorba doar de ea).

    Mai exact despre ce este vorba:

    Dupa discutiile preliminare intreprinse de catre reprezentanta respectivei firme....serie caroserie....motorizare....bla bla...bla........a fost randul meu de a ai spune ceea ce doresc.

    Mai exact am dorit ca schimbul de ulei sa NU IL FAC cu uleiul recomandat de catre EA ( ca cica ar fi mai bun.....despre DACIA OIL este vorba , argumentandu-mi ca ceea ce vreau eu se regaseste in uleiul simplu 10W40 si nicidecum nu tine de normativul ACEA A5!!!) , eu doream ELF tip ACEA A5 ,pe considerentul ca acest tip de ulei am la momentul acesta , respectiv normativ A5 daca am inteles eu bine ajuta la un consum mai redus de carburant.( Documentatie manual de service DACIA LOGAN).Raspunsul acesta din partea ei l-am primit dupa ce in prealabil s-a consultat cu "baietii de la SERVICE" !!!!

    La asemeni raspuns voi ati fi avut curaj sa mergeti la respectiva firma???

    Aaa.....si sa nu uit........daca as putea, inainte de a ajunge cu masina la ei........daca as putea...sa le trimit cumva,prin FAX sau sa trec eu pe la ei cu o copie dupa cartea de identitate....ca nu prea ma au in baza de date. Le-am explicat ca nu am timpul necesar si nici posibilitatea personal tehnica de a le trimite un simplu FAX cu ceea ce doresc si ca, ma voi prezenta cu TOATA documentatia la fata locului ce tine de masina mea, pentru a atasa probail ce ar fi avut nevoie la dosarul de service.

    Raspunsul a fost ca NU SE POATE si ca ar fi recomandaT PENTRU A NU AVEA SURPRIZE NEPLACUTE in a putea fi programat( adica sa nu vin degeaba cu masina la ei) sa le trimit acea hartie altfel........

    Si bineinteles ca am renuntat la serviciile lor , probabil ca dadeau pe afara de clienti pe vremurile astea....

    Am gresit eu undeva?? Am fost eu prea pretentios?? Sau si voi va loviti de astfel de probleme??? .....SERUS PLOIESTI..ca sa stiti si voi.....nu mai apelez la ei niciodata!! Am vrut sa fac revizie,ITP,si pe CASCO niste reparatii la ei......cred ca le cam intrau ceva banuti in cont..asta e......ce sa le fac ,asta au vrut ei!!

    Intre timp am facut programare la o alta firma , poate mult mai cunoscuta cel putin pe plan local fara nici un fel de comentariu din partea lor......lasindu-ma chiar pe mine sa aleg ziua pe care o vreau!! Acuma..........la pomul laudat..sa vedem saptamina viitoare ce va fi.......va povestesc..!!!
    Last edited by azu; 13 July 2010, 23:22.

  • #2
    Gata!! Am facut revizia de 2 ani .Ma pot declara multumit, mai am insa dosarul de CASCO de rezolvat. Trebuie sa il schimb( deh cine stie ce KINDER mi l-a ciobit) , bara fata si eleronul . La bara sunt discutii este zgariata, si vor sa mi-o repare.Eu le-am spus ca daca nu iese bine " reparata" voi avea disutii mari cu ei pe treaba asta.Ramine de vazut.

    Stiu ca este putin..OFF TOPIC....dar ramasesem dator cu ceva explicatii. Si ca sa termon tot OFF TOPIC cu reducerea CARDULUI DACIA m-a costa 317 lei,ulei ELF 10W40platit 4 litri,filtru aer,filtru ulei si SPARAY pentru FRANE, am pregatit-o pentru ITP-ul de luna viitoare.CAm asta a fost tot

    Comment


    • #3
      buna

      referitor la ceea ce ai spus tu. Sa o luam cu inceputul:
      in primul rand zici ca nu ai deschis topicul acesta sa faci reclama, eu de fapt asta cred ca ai si facut, dar faci reclama proasta.
      In al doilea rand, nu inteleg de ce trebuie sa incepi cu afirmatii (jigniri) de genul "un fel de duduita".
      Il al treilea rand, din cate ma pricep si eu toate uleiurile de la ei au calificativul ACEA A5 dar exista diferenta prin faptul ca sunt semisintetice sau sintetice.
      In al patrulea rand, degeaba te lauzi mai spui ca vroiai sa faci si nu stiu ce interventii pe Casco ca la ei nici nu se poate din cauza ca inca nu au deschis caroserie.
      In al cincilea rand, sa stii ca am mai pomenit acest lucru; un amic de al meu care s-a dus in alta parte sa faca ITP-ul nu l-a putut face in ziua respectiva ca nu era trecut in baza de date RAR (deci nu ar trebui sa faci atata TAM TAM)
      Si in al nu stiu catelea rand, daca nu iti convine nu cred ca e cazul sa faci atata publicitate negativa, mai sunt atatea si atatea sevice-uri atat in oras cat si in judet.

      Deci, acum sa nu crezi ca eu sunt cel care face publicitate negativa, iti spun ca personal am fost atat la ei cat si la alte service-uri si la cei care nu mi-au convenit nu m-am mai dus.

      Comment


      • #4
        Eu am facut revizia de un an la Serus Ploiesti si ma declar multumit, au facut toate verificarile pe care i-am rugat sa le faca.
        Ma gandesc sa ma duc si cu CASCO la ei sa fac ceva reparatii (cateva zgarieturi si bara spate care a plesnit de la gheata din iarna).
        @ azu - crezi ca daca era IPSO te primea la revizie fara programare? toate service-urile au aceeasi politica.
        Last edited by bruckner; 3 August 2010, 10:05.
        sigpic
        http://stefanfaur.wordpress.com/

        Comment


        • #5
          Originally posted by bruckner View Post
          Eu am facut revizia de un an la Serus Ploiesti si ma declar multumit, au facut toate verificarile pe care i-am rugat sa le faca.
          Ma gandesc sa ma duc si cu CASCO la ei sa fac ceva reparatii (cateva zgarieturi si bara spate care a plesnit de la gheata din iarna).
          @ azu - crezi ca daca era IPSO te primea la revizie fara programare? toate service-urile au aceeasi politica.
          interventii de caroserie/tinichigerie nu se poate la Serus Ploiesti, inca nu au deschis un atelier, se poate la Bucuresti daca vrei

          Comment


          • #6
            da tu lucrezi la ipso.?

            Comment


            • #7
              @Ionut_mrs - nu m-am interesat, dar daca nu repara, caut eu un service autorizat prin Ploiesti sau Prahova. Nu trebuie sa ajung la Bucuresti.
              Cred ca Pex-ul este autorizat.
              sigpic
              http://stefanfaur.wordpress.com/

              Comment


              • #8
                Originally posted by bruckner View Post
                @Ionut_mrs - nu m-am interesat, dar daca nu repara, caut eu un service autorizat prin Ploiesti sau Prahova. Nu trebuie sa ajung la Bucuresti.
                Cred ca Pex-ul este autorizat.
                cred ca da, si am auzit ca lucreaza si bine

                Originally posted by chitziman View Post
                da tu lucrezi la ipso.?
                nu lucrez, am vrut si eu sa fac o astfel de interventie la ei si cand am sunat asta mi-au spus
                Last edited by Ionut_mrs; 4 August 2010, 08:56. Reason: Automerged Doublepost

                Comment

                Working...
                X
                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                Politica de Securitate Google