Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Recomandari pentru prima masina

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Recomandari pentru prima masina

    Salut,

    Eu doresc sa-mi cumpar un Sandero in urmatoarele cateva luni (alegerea e deja in mare facuta, imi place design-ul plus ca dupa cautarile mele de pe net, e si o masina mai ieftina de intretinut decat una straina).

    Fiind prima masina, imi recomandati sa-mi iau una sh sau una noua (adica din noile modele aparute) ?

    Din cate vad pe net diferenta de pret ar fi aproape dubla - asta daca numarul de km ar fi reali (dar asta se poate verifica , nu ?)

    Multumesc!

  • #2
    Daca esti incepator, mai degraba una sh(o mai zgarii, lovituri mici poate), dar daca ai bani de una noua e si mai bine, motorul de 0.9t trage bine. Numarul de kilometri reali nu se poate verifica la dacia. Daca vrei sa iti iei sh iti putem spune si la ce sa te uiti inainte sa o cumperi. Vad ca esti din Bucuresti, eventual vorbeste cu un coforumist sa te ajute daca gasesti un sandero sh pe care vrei sa il vezi.

    Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.


    Ai mai sus una care pare in mintile ei.
    Last edited by bogdan_cj; 5 February 2013, 11:18.

    Comment


    • #3
      Problema e simpla.

      Nu ai bani iti iei cel mai ieftin harb.

      Daca ai bani iti iei un Sandero nou full sa miroasa a nou si cum il ingrijesti asa il ai.

      Daca ai bani si mai multi de dat pe o masina, ghici ce? Nu iti iei Sandero ci o masina mai ca lumea. O masina la care nu trebuie sa-i faci ulterior tot felul de chestii si bricolaje.

      Asta e viata.


      * Nota editurii: poti sa ai bani multi si sa consideri ca nu trebuie investit mult in masini scumpe si sa-ti iei o Dacia. Asa cum e prin Vestul Europei. Numai ca Dacia e la ei a 2-a sau a 3-a masina. In concediu nu pleaca cu Sandero ci cu Mertanul.
      Last edited by ascomp; 5 February 2013, 11:42.

      Comment


      • #4
        Concret...sandero e o masina simpla, te duce din A in B cu putina siguranta si confort. Intretinerea e ieftina si bricolaje faci la ea pentru un plus de confort. Mie cel putin nu-mi pare deloc rau ca mi-am luat sandero. Sunt foarte multumit de masina, ideea e sa nu ai de la ea asteptari de gama vag

        Comment


        • #5
          Pai nici mie nu-mi pare rau ca am luat Sandero. Insa azi imi era dor sa ma dau cu Peugeotul si am bagat cu el niste curbe in viteze si niste depasiri la turatie ca-mi era dor.

          uite paduraru2009 de 3 luni de cand mi-a venit Sandero (l-am luat de nou si acuma pute a nou) am facut urmatoarele chestii la el:

          - jante Al + cauciucuri iarna
          - vopsit oglinzi in alb si pus ornamente dacia praguri + ornamente negre pe stalpi
          - schimbat inele aeratoare, butoane climatizare, maciuca schimbator, husa volan
          - schimbat plafoniera, pus ornament esapament, pus cotiera
          - pus portbagaj de schiuri pe ea

          Mai am de facut la primavara:

          - pus termomentru de interior si exterior
          - pus a 2-a plafoniera in spate
          - antifonat la motor si pus batator acustic.
          - pus alarma

          etc etc etc

          Asta inseamna DACIA

          asta inseamna dacia

          Comment


          • #6
            Da, dar astea se fac daca ai chef sa bricolezi, ca masina merge bine si cum vine din fabrica.

            Comment


            • #7
              sh ieftin nu te scapa de urmatoarele operatiuni si sau achizitii:
              1 anvelope
              2 revizie mica
              3 placute fr
              4 verif tren rulare cu eventuale piese de inlocuit (+reglaj directie)
              5 distributie
              6 verificarea eventualelor daune
              si toate astea ca sa stai cit de cit linistit de functionarea epavei

              sh+operatiuni aprox 3500-4000eur

              eu iti recomand masina noua cu garantie chiar daca in unele cazuri este numai cu numele.

              Comment


              • #8
                Ia-ti noua, nimic nu se compara cu o masina nou aparuta, toti ochii sunt atintiti pe ea Una peste alta chiar arata foarte bine, iar pretul este bun.

                Comment


                • #9
                  Apropos de ochii atintiti pe masina, ia-ti un Peugeot 208 e 10 700 E cel mai ieftin la oferta.

                  Si pe urma ne spui impresiile.

                  Comment


                  • #10
                    Am trecut prin faza cu Sandero nou aparut, stiu despre ce vorbesc, intrebari la semafor, benzinarii, ,,uite Sandero!!!,,, etc. Nu cred ca ai un asemenea privilegiu cu orice peugeot

                    Comment


                    • #11
                      Sa fim seriosi. In prima zi cand a aparut la repezentanta Sandero 2 si Logan 2 am fost sa le vad. In realitate nu arata asa bine ca in poze. Poate Stepway 2 dar la banii aia chiar iti iei un 208 HDi.

                      In afara de cateva dotari gen ESP (sau cum se numeste la Dacia) airbaguri laterale termometru pe masina si alte cateva maruntisuri se vede ca totusi nu e o masina cu pretentii.

                      Am si 307 si Sandero, Dacia e noua si acuma e la moda acuma la noi in casa dar totusi, la drum lung se vad diferentele. Bineinteles ca sunt masini din clase diferite insa sa fim seriosi.

                      Dacia nu se compara cu Peugeot. Peugeot nu se compara cu Mercedes/BMW. Mercedesul nu se compara cu masinile supersport. etc Fiecare lucru in viata are locul lui bine stabilit.

                      Asta e viata.

                      PS: stiti ca noile Dacii nu mai au scut de metal, ci de plastic? :-)

                      Comment


                      • #12
                        Respect parerea fiecaruia dar nu vad drumurile pline de peugeot. Am vazut in trafic logan si sandero, loganul privit din lateral pare cam naspa dar sandero este o minunatie Pentru colegul forumist, este pacat sa apara ceva nou si sa cumperi tipul vechi.

                        Comment


                        • #13
                          Eu nu vad drumurile pline nici de Ferrari si imi place masina asta.

                          In fine.

                          Acum noul Sandero are acelasi bot ca noul Logan. Prima jumate e cam la fel. Inainte Sandero era complet diferit la forma si design de Logan.

                          Personal ca design nu mi se pare un mare progres pentru noul Sandero. Un bot mic de Duster la fel ca la Logan si niste stopuri de Polo. Ca dimensiuni e la fel cu vechiul Sandero. Clantele exterioare sunt urate.

                          Plusul este dat de unele dotari standard. Si plansa de bord in zona ceasurilor. Si volanul imi place.

                          Bineinteles ca sunt de acord ca trebuie cumparata Dacia cea noua. Cu toate ca o sa aiba probleme ca orice produs nou lansat.

                          Comment


                          • #14
                            Sa ma anunti si pe mine cand pretul unui ferrari este undeva la 10000 de euro Am cumparat din primul lot de sandero si pot spune ca, dimpotriva, fata de cei care au cumparat ulterior chiar n-am avut vreo problema.

                            Comment


                            • #15
                              Ok, deci se pare ca o sa aleg noul Sandero (nou bineinteles). Bineinteles ca poate mi-ar place Peugeot 208 dar daca mai pun una alta pe el sare sigur peste 12000 si deja e prea mult.

                              O intrebare totusi despre noul model: pot sa aleg varianta Ambiance si sa-mi monteze din fabrica / service senzorii de parcare ? Problema e ca doar versiunea Laureate are ca optiune suplimentara Pack Securite, care include senzorii de parcare. Nu de alta dar cred ca mi-ar fi utili.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google