Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Floricele pe tavan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    carpa din microfibra (de buna calitate care nu lasa mici scame). ideea este sa fie ceva moale. solutia de la turtle face spuma, apoi stergi cu carpa umeda. in carrefour au manusi cu un deget si carpe. manusile le folosesc la spalat masina si dat cu ceara si luciu.

    Comment


    • #47
      Mi-au aparut si mie niste puncte negre pe plafonul masinii...le-am scos foarte usor cu o carpa moale si solutie anti-mucegai de la Ajax sau Cilit...ceva de genul asta. Cauza pe care am identificat-o eu este urmatoarea...din cauza umezelii de pe covorase (zapada, apa, gheata) datorata iernii si recircularii interioare a aerului(am mers 90% din timp asa) s-a creat condens (mi-am gasit intr-o dimineata geamurile inghetate pe dinauntru. Asa ca cei care aveti problema asta curatati petele de mucegai cu solutie anti-mucegai si aerisiti masina f bine (aer conditionat cine are cine nu cu circularea aerului din exterior+geamuri deschise).
      Toata treaba nu m-a nemultumit foarte tare asa ca inca nu injur masina de care sunt foarte multumit pana acum...oricum e si un lucru bun in asta...masina este inchisa ermetic si nu intra aerul pe nicaieri, deci nici apa...e bine.

      Comment


      • #48
        nu intra apa??? deschide portbagajul, tragi de capitonajul care acopera locul de prindere al amortizoarelor spate, baga mana uscata, si vezi cum o scoti...surpriza...fleasca e acolo. asa ca floricelele de pe tavan vor aparea in continuare pt k in masina e umezeala.
        -fara-

        Comment


        • #49
          Nu imi intra apa in masina, iar floricelele de pe tavan au aparut incepand cu luna decembrie...masina o am de 1 an jumate si asta e a doua iarna...iarna trecuta am mers cu circularea aerului de afara pt ca nu a fost frig, acum la -18 grade dimineata la 6 cand plec la munca am mers pe recirculare din habitaclu. sunt 100% convins de asta.Ca mucegaiul sa nu apara conteaza ca factorul umiditate sa nu se intalneasca cu factorul caldura pentru a da condens. Condens in masina am avut doar iarna asta(vezi geamurile inghetate pe dinauntru) si asta datorita recircularii aerului din habitaclu (cei care au geamurile aburite iarna recircula aerul din habitaclu, cei care circula de afara nu au geamurile abrite, deci nu aiu nici condens).
          Last edited by Mishoo; 16 February 2012, 10:58.

          Comment


          • #50
            Problema asta este si la Renault

            Comment


            • #51
              La mine e in felul urmator: umblu intotdeauna cu aerul de afara,cel mult 2-3 minute pe reciclare habitaclu.Altfel,am parte de aburire masiva si inghet pe interiorul geamurilor.Deasemenea,daca se intampla ca vreodata sa opresc ventilatia,imediat apar aburii...super nasol.Insa pana acum,nu am nici floricele pe tavan,nici umezeala descrisa de Spanu.Si evident,nici AC.

              Comment


              • #52
                Niciodata nu dau pe recirculare, decat daca am vreun camion de acum 10.000 de ani in fata si nu vreau sa ma intoxic, sau pe drumuri neasfaltate.

                Comment


                • #53
                  Problema asta nu cred ca este de la recircularea aerului din masina, am un prieten care are un logan van chel adica fara nici-o optiune, nu are nici comanda pentru recirculare aer, asa ca la el este intotdeauna pe deschis si are plafonul plin de punctulete sau mucegai cum spuneti voi.

                  Comment


                  • #54
                    e clar ca floricelele apar datorita condensului...poti sa mergi cum ai merge si cu geamurile deschise...acum pe timp de iarna presul de la picioare tot e plin de apa; ramane peste noapte apa pe pres..dimineatza o gasesc inghetata.
                    -fara-

                    Comment


                    • #55
                      Loganul meu are 6.3 ani si nu am nici-un punct (floricica) pe plafon

                      Comment


                      • #56
                        Gasisem p eun forum ca o chestie tare de absorbit umezeala din masina sunt bucatele de carbune asezate pe sub scaunele din fata sau locuri unde nu umbli. O sa incerc asta iarna urmatoare...acum vine primavara-vara sii dau la AC

                        Comment


                        • #57
                          Masina este un Renault Clio 3 a unui prieten.
                          P.S. Pozele au fost puse de mine pe alt forum.
                          Attached Files

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google