Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Sandero vs Dacia Logan 2008

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sandero vs Dacia Logan 2008

    ce sa aleg dintre un sandero echipare laureate 1.6 mpi 90 cp + mp3 +vopsea metalizata (35000 ron pe configuratorul dacia ) sau noul logan 2 in echiparea laureate 1.6 16 v 105 cp + mp3 + vopsea metalizata +abs afu (35000 ron ) ?????????
    Comanda vreau sa o fac saptamana asta .

  • #2
    logan 2

    eu am dat comanda de sandero inainte sa apara logan 2.si acum regret.e asa frumoslogan 2.are spate de vectra si fata de kia.super misto.deci sa iti iei logan 2, pt ca interiorul e de sandero.
    -fara-

    Comment


    • #3
      Pana la urma am mers pe sandero deoarece este prima mea masina si am vrut ceva mai mic si mai tineresc .M-am uitat la Dacia Logan 2 dar nu m-a cucerit .
      Asa ca am facut comanda pentru un sandero , imi vine la inceputul lui septembrie .
      Nu regret comanda facuta.

      Comment


      • #4
        o sa regreti

        si eu regret.e si prima mea masina.dar cand am comandat-o nu am stiut de logan 2. ideea e ca loganul are o experienta.sandero e la inceput.
        -fara-

        Comment


        • #5
          Mai, dar esti pesimist rau.
          Alegerea ta e cea mai buna alegere. Asa trebuie sa gandesti, daca o tii cu regretele astea in continuare, nu o sa fii multumit de masina niciodata, o sa te gandesti - dar daca alegeam Loganul, nu era mai bine? Si daca nu era, te-ai gandit la asta?
          Logan PH2 a imprumutat multe din noutatile aduse de Sandero, dar nu le-a imprumutat pe toate.
          Sfatul meu ar fi sa nu te mai gandesti la ce ar fi fost daca, si sa te bucuri de noua masina. Altfel oricum ti se va parea o masina proasta Sandero din cauza placebo-ului.

          Comment


          • #6
            Originally posted by adi007 View Post
            Pana la urma am mers pe sandero deoarece este prima mea masina si am vrut ceva mai mic si mai tineresc .M-am uitat la Dacia Logan 2 dar nu m-a cucerit .
            Asa ca am facut comanda pentru un sandero , imi vine la inceputul lui septembrie .
            Nu regret comanda facuta.
            adi, alegerea ta e cea mai buna. tu vei circula cu ea si gusturile nu se discuta.
            Scuzati absenta indelungata. I'm back

            Comment


            • #7
              viata merge inainte

              nu eu mi-am luat masina.tata mi-a luat-o.eu voiam ceva v6...260cp..dar a zis ca mor repede ca sunt vitezoman.asa ca o sa am ceva mai putin rapid. si sandero nu imi place in mod deosebit.eu i-am zis logan dar directorul mac auto slatina care a fost coleg cu tata in facultate nu l-a lasat sa ia logan. a zis ca sandero e mult mai buna.numai la gandul ca 60% e pt export te duce cu gandul ca e mai buna ca loganul. asa am ajuns la sandero.totusi nu e asa urat.dar parerea mea e ca logan 2 e mai stilizat.
              -fara-

              Comment


              • #8
                Originally posted by Spanu View Post
                ...ideea e ca loganul are o experienta.sandero e la inceput.
                sandero si logan is facute de Dacia (si renault)...cum poti sa zici ca loganu are o experienta si sandero nu ar aveaua...are aceasi platforma tehnica, deci mecanica ii 98% asemanatoare

                PS: se poate spune ca DACIA a capatat o oarecare experienta cu fabricarea Loganului
                Logan 1.4MPi...

                Comment


                • #9
                  As dori si eu un raspuns de la cei care au condus Logan 2 ! Adica cum se comporta la drum in comparatie cu Sandero !

                  Comment


                  • #10
                    Azi am vazut si eu preturile noii dacii logan, si am ramas socat: versiuena laureate 1.6 16V e doar 8900 euro, chiar nu inteleg politica de marketing a celor de la dacia. Cu pretul asta, noul logan va canibaliza (pe piata noastra) Sandelul, in afara nu va fi acelasi lucru, pentru ca e de stiut ca afara se cauta hatch-uri mai mult decat berline.
                    Ieri am auzit o stire (antena 3 emisiunea BizBazar) conform careia fata de anul 2007 vanzarile dacia au scazut in romania cu aproximativ 10%, iar de anul acesta dacia s-a reorientat si practic 75% din productie e pentru export (din cauza asta au scos sandero si noul logan) se pare ca directia noua e data de marirea taxei de prima inmatriculare pentru masinile noi, piata second a fost resuscitata brusc de noile taxe de la 1 iulie.
                    Oricum, nu pot sa trec peste o idee: cum e posibil ca un sandero laureate cu 1.4 sa coste 8950 euro iar un logan laureate cu 1.6 16V e doar 8900 euro...nu pot decat sa speculez ca cei de la dacia vor introduce motorizari mai mici pe sandero, gen 1.2 16V, 1.4 16V iar pretul va scadea cu vreo 200-300 euro, altfel, mi-e teama ca sandero nu va prinde la noi, unde pretul e hotarator in ceea ce priveste achizitionarea unui autoturism.
                    ps. vad ca au introdus pe sandero si logan ABS 8.1, deci sa inteleg ca cei care au comandat masina deja, si-au cam luat teapa ?
                    ps2. din 2009 producatorii de autoturisme vor fi obligati sa introduca motoare euro 5, abia astept sa vad reactia dacia...

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by bunicuta View Post
                      Oricum, nu pot sa trec peste o idee: cum e posibil ca un sandero laureate cu 1.4 sa coste 8950 euro iar un logan laureate cu 1.6 16V e doar 8900 euro
                      Logan Laureate 1.6 16V e 8900 euro fara ABS!!! Pentru ABS trebuie platit inca 450 de euro. Daca vrei sa faci o comparatie intre pretul Sandero si cel al Loganului - Sandero Laureate 1,4 (8950) = Logan Laureate 1,4 + ABS (8000 + 450 = 8450). Deci diferenta e de 500 de euro. Sandero ar avea in plus bancheta rabatabila si caroseria care e mai scump de produs. Eu o vad ca pe o diferenta justificata; problema este: clientii Dacia din Romania au aceeasi parere cu mine?

                      Originally posted by bunicuta View Post
                      ps. vad ca au introdus pe sandero si logan ABS 8.1, deci sa inteleg ca cei care au comandat masina deja, si-au cam luat teapa ?
                      ABS 8.1 a fost de la inceput pe toate Sandero-urile. Pe site-ul Dacia a fost afisat 8.0 din greseala.

                      Comment


                      • #12
                        Ups, sorry, chiar se pare ca nu m-am uitat bine, adica nici prin cap nu-mi trecea ca versiunea Laureate Logan nu ar avea ABS, in cazul asta, lucrurile se complica putin, adica nu mai pare in avantaj net Logan-ul.

                        Comment


                        • #13
                          sandero sau logan

                          stiu sigur ca sandero este fabricat cu tabla din cehia galvanizata.loganul ???de unde vine tabla de la sidex galati???pt ca tabla celor de la sidex e proasta rau.al doilea lucru care m-ar interesa e stabilitatea...care sta mai bine in curbe???si al treilea...cu ce pneuri vine incaltat loganul???tot kormoranurile alea de toata jena?pt ca sandero vine cu michelin, sau continental, care sunt foarte bune.
                          -fara-

                          Comment


                          • #14
                            Eu am ales Sandero pentru ca e altceva.E hatchback,e mai frumoasa decat Loganul,fie el asta nou sau cel vechi.Cat despre experienta de care s-a vorbit inainte....toate sunt la fel dragilor,va amagiti daca ganditi altfel.Aceleasi motorizari,aceleasi cutii de viteze ergo aceleasi masini!
                            Lucrurile se mai schimba,oamenii NU!

                            Comment


                            • #15
                              nu sunt deloc aceleasi masini!in primul rand linia de asamblare difera.iar apoi cred ca si tabla e .
                              -fara-

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google