Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Dacia Sandero vs alte masini din clasa ei

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    pana la urma asta e avantajul masinilor DACIA. pretul mai mic de achizitie si costul mai mic la intretinere, lucruri care conteaza in Romania.
    Un coleg de serviciul a condus cca 400 km un VW Passat 1.8 TSI si apoi se urca pe masina lui LOGAN si pleaca la drum in alta treaba. il intreb Care e diferenta intre VW si logan? Raspuns sincer: "NU SIMT NICI UNA!!! Dar totusi cu VW ma putea baga in depasi ca ma ajuta motorul"
    Concluzia este ca LOGAN costa 8000 euro si VW Passat cca 22000 Euro dar il ajuta motorul la depasiri. si completez eu poate in timp dupa multi ani se dovedeste mai fiabil, dar cu banii de VW cumparam 3 LOGAN noi .......daca se strica primul.

    Comment


    • #17
      "Un coleg de serviciul a condus cca 400 km un VW Passat 1.8 TSI si apoi se urca pe masina lui LOGAN si pleaca la drum in alta treaba. il intreb Care e diferenta intre VW si logan? Raspuns sincer: "NU SIMT NICI UNA!!! "

      Si marmota invelea ciocolata in staniol!!!
      Sa fim seriosi totusi. Nu cred ca ca diferenta aia dintre 8000 si 22000 e chiar toata egala cu zero. Adica 14000 de euro sa fie doar brandul vw.

      Comment


      • #18
        Sincer nici eu nu prea o cred pe aia cu VW-ul.
        Eu nu sustin ca Dacia ii cea mai tare. Dacia atata face la cat a si costat si la cat costa si intretinerea. Sa fim totusi seriosi VW este un brand cu vechime. Si Dacia are vechime insa numai de la aparitia Logan putem spune ca intr-adevar fac masini.
        Problema care s-a tot pus in a alege Dacia sau alte masini din clasa ei ramane la aceeasi concluzie. Cine nu sta in 2-3000 EUR la achizitie si in cateva zeci de EUR in plus pe viitor la intretinere eventual CASCO isi va lua masina straina.
        Cine sta, isi va lua Dacia.
        Asa ca prima data sa ne uitam in pusculita si apoi in vitrina.

        Comment


        • #19
          Eu am relatat numai raspunsul lui. Si l-am mai intrebat: Sa inteleg ca astia au dat banii degeaba de Passat?
          Normal ca diferenta de banii se regaseste undeva in fiabilitate in siguranta...
          Dacia face masini ieftine si accesibile romanului, dar sa nu cerem prea mult de la ea ( s-ar putea sa ne rasturnam in curbe de exemplu)
          Eu personal acum n-as cumpara marca DACIA, dar nu se stie niciodata daca n-ai bani de alta mai buna/mai bine vazuta pana la urma te opresti si la Sandero ca nu arata rau deloc.

          Comment


          • #20
            toyota auris, pentru ca imi place foarte mult interiorul si pentru ca in general toyota a scos multe modele bune.

            Comment


            • #21
              Asa si la Toyota Auris ce dotari & motorizari ai in ~8500 EUR ?

              Comment


              • #22
                nimic...pretul incepe de la 12000 din cate stiu eu. Daca trebuie sa se incadreze in pretul pe care l-am dat pe sandero nu stiu daca gasesc ceva mai bun. Era intr-un timp la opel o promotie la astra G parca, la pretul de 9500 euro primeai modelul full la motorizari de 1.7 tdi, 1.6 benzina. Probabil ca pentru asa ceva as fi optat.

                Comment


                • #23
                  in pretul dat pe un Sandero NOU nu gasesti nimic nou la banii astia mai bun. DAR DAR daca ai 11.000 euro achizitionezi Toyota Yaris Dual VVT-i 1.3 cu 101 CP si o fiabilitate super.
                  acum daca raportezi CALITATE / PRET
                  Sandero la 9000-9500 euro cu Toyota Yaris Dual VVT-i 1.3 cu 101 CP la 11.000 euro
                  CE VOTATI ? SANDERO sau Toyota ( daca ati avea 11.000 euro la dispozitie)
                  Ce veti cumpara??

                  Comment


                  • #24
                    Sandero Yaris

                    Comment


                    • #25
                      Sandero ca asa as mai ramane si cu 2000 euro,ca deh inca recesiunea persista.

                      Comment


                      • #26
                        Yaris ? Pai v-ati interesat cat costa un Full Casco pentru un Yaris ?
                        ps. acum, daca as fi in situatia de a ma gandi daca sa iau Sandero sau alta masina...probabil ca as alege altceva decat Dacia.

                        Comment


                        • #27
                          intre yaris si sandero as alege oricand un clio.
                          dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

                          Comment


                          • #28
                            daca ar fi sa aleg categoric as schimba marca. nu de alta...dar asa mai acumulezi experienta.. (asta ca sa nu supar pe unii colegi) .de ales va fi foarte greu insa. de votat clar nu se pune problema sa nu votezi pentru Toyota. insa nu clasa mica. poate mi-as lua un alfa romeo din aceeasi clasa.

                            Comment


                            • #29
                              Nu se supara nimeni, dar avem un stil de a ne desconsidera ca natie si ca tot ce iese din mana noastra este prost numai pentru ca este romanesc. Odata ce se cumpara sandero in tarile occidentale unde marcile lor nationale sunt ca o emblema a natiei lor, inseamna ca sandero este o masina foarte buna. Cel putin daca nu o laudam sa nu mai criticam, la orice defect aparut imediat ii gasim si cauza, este dacie, gresit, toate marcile scot masini cu probleme si nu vei auzii un neamt sa-si critice volkswagenul sau opel, pe italian fiatul, numai noi suntem in stare sa ne dam in cap tinand partea marcilor straine. Cam atat, sper ca n-am mai suparat pe nimeni.

                              Comment


                              • #30
                                Eeeee aici as avea si eu de adaugat. Dupa cum se vede eu am motorul de 1,2 care la noi a aparut mult mai tarziu decat afara si asta nu e din povesti am vazut pe site-ul din Franta sau Italia treaba asta. La francezi au 4 culori(la vopsea ma refer) care nu se platesc la noi doar 3 si eu nu stiu franceza doar asa, ce am bajbait , la nemti nu pricep o iota ca cine stie ce mai zice. Inseamna ca in ochii celor de la Dacia noi(romanii) suntem mai prosti si " lasa ma ca merge asa". Ma gandesc ca e posibil sa fie si la finisaje sau mai stiu eu ce, o diferenta intre masinile vandute la noi si cele trimise afara.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google