Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Alba ca Zapada si cei 75 de Pitici :-)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • O fi, dar am un combi care nu se abureste asa usor. Poate are geamul si usa mai groasa :-)

    Comment


    • e din cauza ca e inchisa ermetic ...au dat cu chit cand au facut "testul cu pisica". =))

      On: in dacie oricum se aburesc toate geamurile. la alte marci am vaz ca au dezaburire in stalpi pentru geamurile spate (AudiA3)
      -fara-

      Comment


      • imi poti spune si mie dimensiunea portbagajuluui ? Lxl . multumesc anticipat. sarbatori fericite.

        Comment


        • O sa masor, nu pot sa-ti spun acuma doar ca are 330 l - asta masurat pana la nivelul placii negre care se ridica odata cu hayonul. E surprinzator de mare, am fost plecat cu Dacia la Deva, azi am venit, mi-au intrat multe bagaje. Consumul a fost sub 6 l si eu merg destul de repede scot o medie de peste 80 k/h depasesc tot ce misca.

          Comment


          • Portbagajul are 320l si e foarte mare pentru o masina din clasa lui. Am mers pana in Munchen in vacanta 4 persoane si au incaput bagajele fara nici o problema.

            Comment


            • Da asa este are 320 l - masurat pana la nivelul geamului, deci pana in tavan mai este spatiu, De ex Peugeot 307 are 240 l. Unii zic ca Sandero este o Subcompacta, este cea mai mare din clasa mica are peste 4 m lungime. Nu la fel are Polo sau Fabia. Toate astea mici au portbagajul sub 300 l.

              De aia am ales- o ca e mica da` mare. :-)

              Si in plus am fost zilele trecute pe Semenic la schi (noi suntem cu muntele) si pe zapada si gheata urca f bine, mai bine ca 307 break pe care il mai avem.

              Comment


              • Nu stiu cum faceti voi dar eu cand plec cu nvasta si copilul trebe sa le i gesui ca la un joc de lego sa intre tot.

                Sarbatori fericite tuturor.

                Comment


                • pe mine ma interesau dimensiunile sa stiu daca imi intra un carucior. multumesc mult pentru raspuns. un an nou fericit si mult mai bun, plin de sanatate, fericire, dragoste si multi bani.

                  Comment


                  • am fost si am vazut portbagajul. nu cred ca mai e nevoie de dimensiuni. dar imi place cum arata noul sandero, parca e o idee mai ingrijit lucrat la el decat la logan. amandoua mai reusite decat vechile modele.

                    Comment


                    • Vreau sa-mi pun termmometru de interior & exterior la masina. Mi se pare chestia f. utila.

                      Sunt multe modele plecand de la 20 lei si pana la cateva sute de lei.

                      Chestia este unde sa duc, sa montez si sa scot sonda externa. Nu vreau sa fac gauri in masina nici sa demontez mult si nici sa ma chinui o zi intreaga. Si in + amplasarea trebuie gandita sa arate temperatura cat mai corect neinfluentata de incalzirea masinii, motorului sau a vantului si fara depunere de mizerie pe sonda.

                      Din ce am citit pe forumuri cateva posibile locatii:

                      - in cochilia oglinzii - asa au Renault, Peugeot etc.
                      - in bara fata - asa au masinile nemtesti
                      - in spate in portbagaj, in zona rotii de rezerva, sonda sa scoata capul din interior sub masina pe langa rezervor/roata de rezerva
                      - unde se deschide usa intre balamale usii

                      Astept pareri si sfaturi si de la voi.

                      Comment


                      • Eu am tras in bara fata senzorul. Asa aveam la fabia si arata ok si arata ok si la asta. Eu am luat un termometru de pe ebay, culoare portocalie ca bordul si se leaga si la bricheta masinii si doar cand e motorul oprit merge pe baterie.



                        Eu pe asta il am si chiar sunt multumit de el.

                        Comment


                        • Originally posted by bogdan_cj View Post
                          Eu am tras in bara fata senzorul. Asa aveam la fabia si arata ok si arata ok si la asta. Eu am luat un termometru de pe ebay, culoare portocalie ca bordul si se leaga si la bricheta masinii si doar cand e motorul oprit merge pe baterie.



                          Eu pe asta il am si chiar sunt multumit de el.
                          Si pe unde ai scos cablu din cabina si unde ai fixat termometru pe bord?

                          Comment


                          • Termometrul l-am fixat sub panoul de climatizare, intra la fix, iar cablul l-am tras printr-un dop care e acolo in spatele pedalei de ambreiaj si l-am tras frumos pe langa celelalte cabluri pana jos in deflectorul de aer. O sa ii fac mai tarziu o poza sa iti arat cum am facut.

                            Comment


                            • Originally posted by bogdan_cj View Post
                              Termometrul l-am fixat sub panoul de climatizare, intra la fix, iar cablul l-am tras printr-un dop care e acolo in spatele pedalei de ambreiaj si l-am tras frumos pe langa celelalte cabluri pana jos in deflectorul de aer. O sa ii fac mai tarziu o poza sa iti arat cum am facut.
                              OK, multumesc.

                              Pe mine ma bate gandul ca afisajul sa-l pun pe mijloc in zona frana de mana-spatiu depozitare de sub consola centrala, asta ca sa nu stric aspectul bordului.

                              Senzorul de exterior ma gandeam sa-l duc pana in spate sub bancheta din spate sau sub portbagaj si sa-i iasa tija in jos sub masina, printr-un capac/dop de pe acolo. Adica asa mi se pare cel mai simplu.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google