Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Sandero electrizat

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da, sunt chiar din Cluj. Prin oras am cam 8.5. Si la un drum de peste 1000km se comporta bine. Am facut 2 drumuri de germania si unul de croatia cu el si e chiar ok.

    Comment


    • Si eu pana acuma (dupa aproape 1 an) sunt multumit de masina. Singurele chestii de care nu sunt foarte incantat este suspensia moale care face ca masina sa se balangane in curbe si zgomotul (cel putin la (1.2) prea mare la turatie inalta. E asa un zgomot ca o combinatie WRC-rasnita :-). Mentionez ca la compartimentul motor am pus aluband si pe evacuare batator acustic.

      Ajung la concluzia ca dieselurile sunt mai silentoase ca benzinarele. Invers ca pe vremuri.

      Comment


      • Dar daca antifonezi toata masina cu fononim si vopsea antifon....am inteles ca dispar zgomotele. Fac doar 2-3 drumuri lungi (2700km dus-intors)pe an, in rest scurte. Acum am o laguna 2 din 2006 de 1.9 care la drum lung e foarte ok, dar la cele scurte (unele de 4-5km) o chinui. mai ales iarna. nu am alta solutie decat sa o schimb. mai ales ca ia si prietena permisul si e mult mai ok un sandero pt o incepatoare. ii pun senzori de parcare fata-spate. Pentru drumuri lungi se pot schimba scaunele din sandero eventual cu unele de laguna(cred ca sunt cele mai comode) si cred ca se poate pune si cruise-controlul de pe sandero 2 din moment ce e aceeasi motorizare.

        Comment


        • stai linistit ca sunt mult mai comode la drum lung decat la multe alte modele mau pretentioase (focus, golf, 307). atat ca nu sunt asa profilate decat la modelele enumerate si sunt mai incomode la franari foarte tari (aluneci putin in fata) si nu dau senzatia de sustinere laterala. drumuri mai lungi facute: Craiova-Cluj-Oradea-Budapesta-retur, Craiova-Timisoara-Viena-Salzburg-retur, Craiova-Viena-Munchen-Stuttgart-retur. Cosumul este excelent pentru 1.5 90 diesel si pentru 1.6 90 benzina. La motoarele noi de 0.9 benzina consumul este relativ, noi cu masina de firma avem 40000km dar avand in vedere ca trag multi de ea nu am vazut sa scada sub 6.8 mixt. Suspensia este moale dar cu niste arcuri bune se imbunatateste semnificativ (evident in combinatie si cu niste roti mai bune). In rest, eu unul sunt super incantat de Dacia in general (te tine lejer 100000km fara interventii), iar pe locul 2 este ford fiesta de 1.4 si 95cp. Nu am idee cum sunt consumabilele ca si pret la ford, dar noi avem la vanzare un fiesta din 2011 de 1.4 care are 70000km si este zdravana pe suspensie si de ce sa nu recunosc arata mai bine. Pretul de achizitie de nou face diferenta mare, restul tine de gusturi.

          Comment


          • Cruise controlul nu se poate pune pe 1.4 si 1.6 pentru ca au acceleratie pe cablu, dar eu in 1100km mers aproape continuu n-am avut probleme in a tine piciorul pe acceleratie. Si asemeni colegului chroma, dupa mii de km facuti cu masina pot spune ca e confortabila. Prietena mea are opel corsa D si dupa un drum de vreo 5 ore ma doare spatele ingrozitor de tare de la profilul scaunului. In rest si eu sunt foaaarte multumit de masina.

            Comment


            • Originally posted by chroma View Post
              stai linistit ca sunt mult mai comode la drum lung decat la multe alte modele mau pretentioase (focus, golf, 307). atat ca nu sunt asa profilate decat la modelele enumerate si sunt mai incomode la franari foarte tari (aluneci putin in fata) si nu dau senzatia de sustinere laterala. drumuri mai lungi facute: Craiova-Cluj-Oradea-Budapesta-retur, Craiova-Timisoara-Viena-Salzburg-retur, Craiova-Viena-Munchen-Stuttgart-retur. Cosumul este excelent pentru 1.5 90 diesel si pentru 1.6 90 benzina. La motoarele noi de 0.9 benzina consumul este relativ, noi cu masina de firma avem 40000km dar avand in vedere ca trag multi de ea nu am vazut sa scada sub 6.8 mixt. Suspensia este moale dar cu niste arcuri bune se imbunatateste semnificativ (evident in combinatie si cu niste roti mai bune). In rest, eu unul sunt super incantat de Dacia in general (te tine lejer 100000km fara interventii), iar pe locul 2 este ford fiesta de 1.4 si 95cp. Nu am idee cum sunt consumabilele ca si pret la ford, dar noi avem la vanzare un fiesta din 2011 de 1.4 care are 70000km si este zdravana pe suspensie si de ce sa nu recunosc arata mai bine. Pretul de achizitie de nou face diferenta mare, restul tine de gusturi.
              "stai linistit ca sunt mult mai comode la drum lung decat la multe alte modele mau pretentioase (focus, golf, 307)"
              Intamplator am si Sandero (nou) si Peugeot 307 break HDi.
              Sa fim seriosi, nu se compara tinuta la drum lung si feelingul de la Peugeot cu cel de la Dacia. Peugeotul are suspensia mult mai tare, e f stabila in curbe, motorul HDi este silentios si consuma putin, nivelul de finisare si etansare este altul la Peugeot, directia este mai usoara, moale si mai precisa , aerodinamica la vieteze mari mai buna, pe spate am discuri de frana etc etc.
              Daca am ajuns sa zicem ca Dacia la drum lung e mai comoda si silentioasa ca si Golful sau Peugeotul inseamna ca am sarit calul.
              Dacia are un raport pret/calitate bun, intretinere ieftina poate o fibilitate buna dar cam atat. Si nu in ultimul rand Sandero e clasa mica iar peugeot clasa compacta: 44 cm in + la lungime si 300 kg.

              Comment


              • ma refeream la scaune (colegul nostru zicea sa le schimbe cu cele de Laguna). Asa le-am simtit eu la 307 incomode pt un drum de 500km. Tinuta de drum este indiscutabil inferioara pt Sandero (comparativ cu alte modele) si asta din cauza garzii inalte si a tipului de suspensie. Ca si consum itit spun ca bate orice model un 1.5 dci 90 e4 (si stiu ce spun, am sute de mii de km cu masinile din cadrul grupului DRN). Ca si insonorizare Sandero pierde in fata tuturor (trebuia sa iasa masina ieftina, economica si fiabila si le-a reusit), dar cu o investitie minima se remediaza si aspectele astea.
                Last edited by chroma; 20 September 2013, 09:35.

                Comment


                • Cele mai mici consumuri pe care le stiu: la diesel Fabia/Polo in 3 cilindrii 1.4 TDI 3,7-4 in afara, peugetul meu 307 1.4 HDi cam 4 -4,2 la nevasta-mea daca ar fi 206/207 cu 1.4 HDi cred ca ar consuma sub 4.

                  iar benzina: am avut Tico consuma 4-4,2 in afara

                  Comment


                  • consumuri cu foste si actuale:
                    Octavia Tour break 1.6 benzina 103cp: 6.1 afara, 8.9 oras
                    Tico 1999 : 3.2 afara, 5.7 oras
                    Logan 2004 1.6: 4.8 afara, 8.4 oras
                    Sandero 2008 1.6: 4.9 afara, 7.9 oras (inca in dotare)
                    Polo 1.4 tdi 2004: 3.3 afara, 4,7 oras (inca in dotare)
                    Cielo 1995: 6,7 afara, 11,2 oras
                    Vectra b caravan 2.0dti 2002: 4,4 afara, 6,8 oras
                    A4 2.0 d 170cp 2007: 4.4 afara, 7,3 oras
                    Matiz 2008: 5 afara, 7,1 oras

                    si cam astea au fost in proprietate (toate cu ac sau clima si dotari).

                    si sa nu mai poluam topicul: prima alegere Sandero, a doua Fiesta

                    Comment


                    • deci sandero 1,2cu imbunatatiri (gpl,antifonare,scaune mai comode si cruise control)cred ca ar fii echilibrul perfect intre costuri si prestatiuni.

                      Comment


                      • 1.6 90 sau 0.9. nu 1.2. iar cruise control este bun pentru cutii automate. sau un fiesta de 1.4 94cp sau un fiesta dieselde 1.4, sau un sandero diesel sau.... o sa ai ceva de gandit si cautat. daca vrei mai multe detalii ne auzim la telefon 0720700592 (nu ma deranjeaza sa incerc sa te ajut cu vreo informatie, nici pe tine nici pe altii)

                        Comment


                        • am cruise control la laguna si e foarte ok pe cutie manuala. Vreau benzina sau gpl, nu diesel. La ford is prea scumpe piesele. 1.2 cred ca e mai bun pt drumuri scurte decat
                          1.6. Ca sa nu mai poluez aici am sa fac un alt thread.

                          Comment


                          • "1.6 90 sau 0.9. nu 1.2. iar cruise control este bun pentru cutii automate"
                            De ce nu 1,2 ? Cruise control-ul de ce doar la automate?

                            Comment


                            • 1.2 consuma mult, se balbaie cand e rece, dai drumu'la aer si moare, intretinere scumpa (la reprezentanta revizie 1.2 este 480 ron la 1.6 este 290 ron), etc. La astea cu manuala cruise control se dezactiveaza cand schimbi trepte (de exemplu cand setezi 100 si urci o rampa mai lunga, dai 4 si este dezactivat), pe mine unu'ma enerveaza asta. In plus pe cutie manuala consuma mult cu cruise activat (mai mult decat cu automata)

                              Comment


                              • Am un sandero cu motor de 1.2 de aproape 1 an si pot spune ca niciodata nu s-a "balbait" cand era motorul rece. Bag benzina ieftina de 95. Consumul este 5.8 in afara si cam aproape 7 in oras (oras mic). Cand dai drumul la AC nu se simte o pierdere de putere remarcabila. La turatii de peste 4000 are demaraj bun.
                                Intretinerea nu stiu cat costa ca inca nu am facut nici o revizie dar baia de ulei e sub 4 l.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google