Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Anduranta

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Nici nu am zis ca sunt inginer...nu am scris asta nicaieri si nici nu sustin asta!!!!
    Se poate discuta si civilizat deci...
    Tot respectul pentru yr-zbg
    Last edited by Seba; 4 March 2010, 09:54.

    Comment


    • #32
      ma scuzati dar intervin iar ...pe bune imi dau seama ca e o dezordine totala pe aici .
      in primul rand yr-zbg are perfecta in explicatiile date .
      in al doilea rand trebuie sa ii reamintesc colegului adrianromascanu ca in postul 13 a spus ca e inginer. adica citez:" Tu te-ai luat de mine pentru typos? )) cauta pe google sa vezi ce sunt alea...avocate!
      Si cand scrii pe laptop si atingi touchpadu sare linia de scris...asa suntem noi inginerii...mai haladiti"


      succesuri
      Mother Theresa : Daca judeci oamenii nu vei mai avea timp sa ii iubesti

      Comment


      • #33
        M-ai intrebat de ce esti arogant? M-am exprimat gresit. Increzut e mult mai corect spus.
        Asadar, pune mana de citeste mecanica fluidelor, si pleaca urechea la ce mai spun si altii, ca doar nu toti om fi mai prosti ca tine.
        Si mai lasa invitatiile la Politehnica.
        Last edited by Seba; 4 March 2010, 09:56.

        Comment


        • #34
          aaaaa bravo cezar ...mi-ai amitit ceva : postul 8 al colegului adrianromascanu adresat mie .vad ca ne indruma sa citim cartea masinii pentru a afla citez"Uleiul de motor cand este incalzit si agitat in mod constant sufera transormari...ajungand ca in final sa nu-si mai treaba de a lubrifia mototrul ajungandu-se la distrugerea lui! Citeste si cartea masinii ca scrie acolo pt toata lumea." Nu te intereseaza si pe tine editia manualului si numarul paginii unde gasim aceste informatii?

          salutari
          Mother Theresa : Daca judeci oamenii nu vei mai avea timp sa ii iubesti

          Comment


          • #35
            "Uleiul prin agitare isi pierde proprietatile, iar prin agitare prelungita isi pierde proprietatile definitiv"...Ai ramas cu restanta la stagiul asta, asa-i? Daca nu, rusine profesorului ca te-a trecut. "Viitorii ingineri ai Renault"- cu notiunile astea, poti concura bine merci pt postul de maturator sef.

            Mestere, vrei sa fii arogant? Prea bine, insa pune mana pe carte, sa ne dai peste nas cu stiinta, caci altfel te faci de ras...ca acum.

            Sa-mi scuzati explozia verbala, insa de astfel de specimene ne lovim zilnic. Toti de se dau destepti dar habar n-au.

            Comment


            • #36
              Mestere, prostia se plateste intr-un fel sau altul.
              Daca vrei sa te destepti treaba ta, daca nu, nu mai polua pe acilea forumul.

              Comment


              • #37
                nu are sens...e zadarnic[/QUOTE]

                oare despre ce fel de anduranta ii vorba pe aici?Ar trebui sa lasati incapatanarea deoparte

                Comment


                • #38
                  adrianromascanu NU nu e zadarnic (vorbesc la modul cel mai serios)pt ca esti convins de ce spui ....te rog sa ma lamuresti doar cu atat:

                  1) titlul manualului masinii ,(e vorba de dacia sandero sau logan nu de o masina de calcat sau cusut ..banuiesc)

                  2)editia acestuia (ma intereseaza anul cand acest manual a fost editat/tiparit si in care tu ai citit aceasta informatie)


                  3) numarul paginii unde gasesc aceasta informatie (evident citita si impartasita de tine)

                  merci de ajutor
                  Mother Theresa : Daca judeci oamenii nu vei mai avea timp sa ii iubesti

                  Comment


                  • #39
                    Lasati copilul in pace... =)) =)) inca viseaza
                    Last edited by GGI78; 3 March 2010, 21:34.
                    Sandero R2

                    Comment


                    • #40
                      Toti am fost la inceput si toti gresim, tin minte cearta de inceput pe seama GPS-ului sau cam asa ceva, mi-am luat elan frumos si poc in primul stalp, acela fiind Seba, pana la urma s-a mai lasat si dintr-o parte si din cealalta si reusim sa supravietuim, chiar destul de bine. Cu timpul te calesti . Asa si Adrian, cu toate ca l-am atentionat din primul post, nu a inteles si repercursiunile se vad acum. Din quoate-le pe care le foloseste la fiecare postare si din continutul fiecarei postari pentru mine este clar ca, clubsandero este primul forum serios unde se implica ca membru, de aceea cu toate ca, este posibil sa mi-o iau a doua oara, prima fiind cu Spanu, va rog sa-i dam a doua sansa. Multumesc.
                      Domnul Adrian, cand mergem in casa cuiva ii respecam invitatii, biznisul si regulile indiferent ce reguli are, iar daca nu ne convine nu-i mai calcam pragul. Deci facem pace.

                      Comment


                      • #41
                        sustin cele de mai sus "Pace si prosperitate"
                        Mother Theresa : Daca judeci oamenii nu vei mai avea timp sa ii iubesti

                        Comment


                        • #42
                          Eu asta zic de cand s-a inceput cu jignirile!
                          Eu am discutat civilizat pe tot parcursul...nu am inceput sa jignesc pe nimeni...nu am nimic cu nimeni!
                          Happy happy joy joy

                          Comment


                          • #43
                            Eu imi cer scuze ca am reactionat verbal inadecvat.
                            Sper sa facem pace, caci putem invata multe unul de la altul.

                            Comment


                            • #44
                              Din multe puncte de vedere si mai ales al condusului...eu am de invatat de la tine

                              Comment


                              • #45
                                Vice-versa este valabila. Acum ca ne-am potolit, sa revenim la topic.
                                Ai inteles cum sta treaba cu uleiul?
                                Daca ai alta viziune, spune-o, doar sa fie documentata.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google