Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Filtru de polen Sandero

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Si eu ma gandesc sa pun un filtru tot la motor, sub acea grila de plastic. Am vazut cum se face pe loganclub si e destul de simplu, doar trebuie atentie la desfacerea acelei grile de plastic.
    E bun si filtrul de habitaclu, doar ca daca e mult praf (si la noi in preaiubita tara chiar e praf - ca sa nu spun ca intreaga tara e praf ) si nu merita sa dau 60 roni tot la 6 luni...

    Comment


    • #47
      Chiar suntem cu totii praf

      Comment


      • #48
        Asa de curiozitate nu a montat nimeni filtrul de polen la o reprezentanta Dacia si cam cat ar costa ?

        Comment


        • #49
          In curand o sa vina si al meu...si am de gand sa aplic ambele variante.
          cel de interior (pe care o sa il si parfumez)...si cel de la motor pe care il voi schimba mai des si care in primul rand nu va lasa mizeria sa intre pana la cel de interior.
          Dupa parerea mea daca il pun doar pe cel de interior, pe tubulatura inainte de filtru se va aduna praf...care dupa un timp in conditii de umiditate va prinde un miros specific, miros de care nu mai scapi chiar daca schimbi filtru. Deci eu as vrea sa limitez patrunderea prafului pe intreaga tubulatura de ventilatie...nu stict doar in habitaclu.

          Bafta!

          ps. si pe mine m-ar interesa o poza cu zona compartimentului motor, cu acel grilaj demontat

          ps2 (off-topic) au aparut ceva manuale pt sandero?
          Bafta!

          Comment


          • #50
            Mi-am montat şi eu un filtru de polen Valeo pentru Renault Clio 3/Modus/Micra. Decuparea a ieşit bine, cu ventilatorul la treapta 4 şi cu jetul de aer orientat spre aeratoare, aeratoarele închise, pierderea de aer era infimă, undeva în dreapta sus, pe o porţiune de cca 2-3 mm, dar zona s-a izolat cu uşurinţă. Diferenţa de debit în habitaclu este insesizabilă, un neavizat nu poate simţi prezenţa filtrului. În viitorul apropiat voi încerca să aplic şi o plasă din inox sau plastic la priza de aer a ventilatorului.
            În curând voi pune poze pe My Ride / Sanderica Platinată.
            Last edited by manic_user; 1 June 2009, 17:12.
            Mama proştilor este mereu gravidă!

            Comment


            • #51
              miros o sa prinda oricate filtre i-ati pune. e vorba de o bacterie/ciuperca ce se dezvolta in instalatie, mai ales daca folositi climatizarea. din cauza dezumidificatorului si a diferentei de temperatura mari intre tubulatura si mediu, dupa ce opriti clima, se dezvolta ciuperca. impotriva acestui neajuns exista sprayuri speciale, solutii de curata, nu trebuie 2 filtre. unul bun sus sub stergatoare, ca tot aia e...
              dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

              Comment


              • #52
                Originally posted by bunicuta View Post
                Si eu ma gandesc sa pun un filtru tot la motor, sub acea grila de plastic. Am vazut cum se face pe loganclub si e destul de simplu, doar trebuie atentie la desfacerea acelei grile de plastic.
                E bun si filtrul de habitaclu, doar ca daca e mult praf (si la noi in preaiubita tara chiar e praf - ca sa nu spun ca intreaga tara e praf ) si nu merita sa dau 60 roni tot la 6 luni...
                da poti sa pui acolo dar debitul de aer o sa fie mult mai mic asa decat daca ai pune un filtru de polen sub bord unde ii locul lui
                Last edited by Seba; 2 June 2009, 09:34.

                Comment


                • #53
                  poftim? ori la stergator, ori sub bord, un filtru cu aceeasi caracteristica de filtrare aplicat pe aceeasi sectiune de trecere in locuri diferite va produce aceeasi pierdere pe instalatie. daca pui filtrul sub bord, partea de tubulatura pana la filtru se va prafui, daca pui filtrul la stergatoare, va ramane curata. asta e singura diferenta. ca bacterii oricum or sa faca ambele daca folositi aerul conditionat.
                  dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

                  Comment


                  • #54
                    Azi am fost la concesionarul Dacia DAREX, si am vrut sa aflu cat costa revizia la 1 an. Mi-au spus ca ma costa circa 280 de ron si daca vreau filtru de polen ma costa in plus 110ron, bani in care intra filtrul de polen + montajul.Totul se trece pe factura.Ce parere aveti?
                    Sandero Laureat 1.4 MPI

                    Comment


                    • #55
                      Referitor la filtrul de polen eu cred ca pretul este ok.
                      Si alte oferte cam in jurul a 100 RON se invart.

                      Comment


                      • #56
                        Suna ok,dar poti sa ti-l montezi si tu singur - cum am facut unii dintre noi - e usor si stii ca e facut de manuta ta

                        Comment


                        • #57
                          Originally posted by sv03tbh View Post
                          [...] filtru de polen ma costa in plus 110ron, bani in care intra filtrul de polen + montajul.Totul se trece pe factura [...]
                          Dacă trece totul pe factură preţul este super OK. Asta implică că nu poţi pierde garanţia pe partea de climatizare, spre deosebire de mine şi de alţii cărora ne place lucrul manual şi care s-ar putea să avem cândva probleme. Aşa că nu sta pe gânduri!
                          Last edited by manic_user; 7 July 2009, 06:35.
                          Mama proştilor este mereu gravidă!

                          Comment


                          • #58
                            Garantia o pierde chiar daca este montat la dealer dacia.

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by marian66v View Post
                              Garantia o pierde chiar daca este montat la dealer dacia.
                              Explica te rog! de ce crezi ca s-ar pierde garantia daca lucrarea este facut de Service agreat Dacia?
                              Sandero Laureat 1.4 MPI

                              Comment


                              • #60
                                Concesionarul Dacia îşi asumă întreaga răspundere pentru lucrarea (modificarea) pe care o execută la sistemul de climatizare, atâta vreme cât nu te pune să semnezi că-ţi asumi tu răspunderea pentru acea modificare. Deci nu ai cum să pierzi garanţia. Părearea mea.
                                Mama proştilor este mereu gravidă!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google