Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Ploua In Masina

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Stai doua secunda ca eu vorbeam de cum inchide usa la cheder si tu vorbesti de fata de usa - corect?

    Pai daca este de la fata de usa din punctul meu se vedere se rezolva simplu - se da fata de usa jos, se pune mastic din adundenta pe marginea ei, se pune burete special de usa pe tabla, care la randul lui se lipeste cu mastic - lipit cu simt de raspundere.

    Deci cred ca intr-o zi voi face si asta - atunci chiar nu are cum sa mai intre apa.

    Comment


    • Este o rezolvare, asta cu prajitura mastic-burete nu am incercat-o. Dar buretele respectiv se gaseste la magazinele de piese auto ? Sau e burete din acela cum se gaseste in magazinele universale, fasii care se pun si la geamuri.

      Comment


      • Usile sunt lipite din fabrica cu mastic, nu stau doar in acele cleme.

        Comment


        • Sunt lipite cu mastic, apoi cleme si apoi doua suruburi. Unul este la clapeta de deschidere si unul la manerul de tras pt inchis usa. Numai ca in timp masticul respectiv, de la caldura, umezeala, presat-lasat, cedeaza si lasa apa care se gaseste in usa sa curga in masina. La mine a aparut fenomenul abia dupa vreo 2 ani. Din cate am inteles mastic din acela elastic ca si cel din fabrica nu exista de cumparat numai ceva silicon-mastic sau alte variante. Dar asa cu mastic-silicon si burete cred ca se poate face ceva sa nu mai scape apa.

          Comment


          • Imposibil sa nu se gaseasca acel burete. O sa ma interesez - in principiu trebuie un burete subtire de 2 - 3 mm care sa nu retina apa.

            Pana in final si daca pui silicon nu desfaci usa in fiecare zi - ai lipit cu silicon si o mai desfaci cand ai probleme cu acea macara care ridica si lasa geamul, sau butuc-ul de cheie sau alte chestii grave - deci se desface la cativa ani sau mai bine niciodata daca nu ai probleme, iar atunci cand vrei sa il desfaci tai usor cu un cutter.

            Mastic nu are cum sa nu se gaseasca in comert - ma voi interesa si de acest lucru.

            Comment


            • Cu silicon am lipit in prima faza si a tinut aproape un an, dar cum ziceam ca si la mastic, siliconul in timp s-a intarit si si-a pierdut din elasticitate si deci a permis apa sa curga.
              Intereseaza-te si vezi. Ma bucur ca se anima din nou topicul, nu neg ca am un interes personal.

              Comment


              • Originally posted by Goan View Post
                1. Ma bucur ca se anima din nou topicul,
                2. nu neg ca am un interes personal.
                1. Eu imi doresc ca tot forumul sa fie mai animat.
                2. Te-am prins

                Comment


                • Bine v-am gasit!
                  Sunt si eu posesor de Sandero Laureat, 1,6 din mai 2011.
                  De doua saptamani ploua pe la usa dreapta spate.
                  Am fost la service, au etansat usa spate si rezultatul - astazi a plouat din nou.
                  M-au programat a 2-a oara maine. Am sa le sugerez sa introduca acea folie de care
                  pomeniti voi aici , poate in acest fel sa se rezolve.
                  Dupa ce am citit pe aici sunt cam sceptic.
                  Pentru ca apa sa nu se scurga pe mocheta, am introdus sub chedar, in parte de jos,
                  o bucata de nylon, astfel incat apa curge direct pe covorasul de cauciuc de tip tavita.
                  In acest fel mocheta a ramas perfect uscata.
                  Va voi tine la curent.

                  Comment


                  • Deci:
                    1. Nu iti va monta nimeni asa ceva pt ca nu au si costa bani.
                    2. Parchezi cumva masina inclinata? Eu niciodata nu las doua roti mai sus pe o bordura sau altceva si nu am nici o treaba.

                    Comment


                    • Nu renunta .Nu incerca sa rezolvi singur daca este in garantie,fa reclamatii peste tot la fabrica ,vocea clientului,protectia consumatorului ,presa online si mergi cat de departe poti ,,SUNT BANII TAI" ,nu ai de ce sa lasi de la tine .

                      PS-hai ma,sa fim seriosi ....acum trebuie sa avem grija ca masina sa fie parcata perfect orizontal cu parbrizul orientat la 15 grade Nord,iar vanturile predominante sa bata numai pe lateral stanga.Suntem in 2012 ,am dat bani pe o masina nu ca sa am grija cum o parchez sa nu imi ploua in ea.

                      Comment


                      • Asta cu parcatul si mie mi s-a parut trasa de par. Plus ca eu parchez tot timpul drept (deci nu pe bordura) si tot imi intra apa. Nusadann bine ai venit in clubul plouatilor. Cand simti ca ai incercat tot si nu mai ai alte solutii dar vrei totusi sa faci ceva pt a remedia cat de cat problema poti incerca asta. Bine inteles inainte sa ceri permisiunea de la Chitziman inventatorul

                        P.S Merci si eu Chitziman, inca mai tine.

                        Comment


                        • Chestia cu parcarea a fost un sfat.

                          Sunt de acord cu ce spui tu, dar chiar sunt ft curios daca i se va rezolva problema. Sincer nu cred.

                          Comment


                          • Va salut din nou,
                            Astazi am fost la service-ul Dacia din Timisoara , unde le-am sugerat solutia cu folia.
                            Masina a fost preluata de electricianul service-ului , chestia care s-a dovedit salutara.
                            Acelasi electrician imi montase si alarma cand am cumparat masina si mi s-a parut om serios. Am fost lasat sa observ si eu ce se intampla.
                            Omul a adus o folie transparenta si apoi a demontat fata interioara a usii.
                            Cu acest prilej am concluzionat ca, acum o saptamana, cel care zice-se lucrase la usa, nu demontase nimic. Parerea mea. Masticul din fabrica nici nu acoperea perfect conturul usii, avand si doua mici zone libere, chiar in partea de jos.
                            A decupat folia dupa conturul interior, a curatat si a mai adus un tub cu mastic negru sau ce-o fi fost ala. A depus masticul pe usa si a lipit folia.
                            Electricianul a lucrat frumos, a fost politicos , adica s-a straduit.
                            La final i-am intrbat ce solutie ar avea daca continua sa ploua in masina.
                            Raspunsul - o ridicare neputincioasa din umeri.
                            Ma intreb de ce ar fi asa greu pentru Dacia sa gaseasca o solutie tehnica pe care sa o aplice celor cu probleme cu apa.
                            Acum astept urmatoarea ploaie .
                            Multumesc tuturor celor care au raspuns.

                            Comment


                            • O sa tina, nu o vesnicie dar o sa tina ceva. Asa cum am mai spus problema e de proiectare proasta zica eu. Apa orice folie ai pune tot ajunge pe plasticul fetei de usa. Fie curge pe la tija de inchidere fie o suflata de vant de pe suportul macaralei de geam. Asa cu mastic bun care inchide santul dintre plastic si table merge. Dar in timp masticul acela cedeaza si uite asa "Bloua Bloua si macar nu e ora noua".

                              Comment


                              • chestia cu folia cub chederu sa curga pe mocheta am aplicat-o inainte de inventie si dupa sa vad cauza ..

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google